Bezpłatna komunikacja nie dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych? Dlaczego?! To pytanie nurtuje mnie od dłuższego czasu.
Trójmiejscy samorządowcy w swoich wypowiedziach deklarują poparcie dla tych, którzy walczyli o naszą wolność i demokrację, organizują liczne uroczystości i obchody ważnych rocznic, podkreślając, że bez tych bohaterów dzisiaj nie moglibyśmy ich obchodzić. Dlaczego więc do chwili obecnej nie zrobili nic, by uhonorować tych ludzi czymś więcej niż tylko uroczystościami, przemówieniami, pochwałami czy wyrazami wdzięczności?
W Gdyni i w Gdańsku podejmowano próby przyjęcia projektów uchwał w sprawie wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych w okresie PRL, ale były autorstwa opozycyjnych w radach miejskich Klubów Prawa i Sprawiedliwości i je niestety konsekwentnie odrzucano.
Proszę zatem, nie proszę, wzywam prezydentów i radnych Gdańska, Sopotu i mojej Gdyni, by wznieśli się ponad wszelkimi podziałami i wykonali szlachetny gest w stosunku do mieszkańców, którzy posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub status osoby represjonowanej z powodów politycznych w latach 1956-1989, umożliwiając im bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na terenie miast, których mieszkańców reprezentują.
W bieżącym roku obchodzimy hucznie 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów w naszym kraju. Był to pierwszy krok w kierunku wolnej i demokratycznej Polski. Wybory 4 czerwca 1989 roku zapoczątkowały upadek komunizmu w naszym kraju, a także w państwach Europy ŚrodkowoWschodniej. Po kilkudziesięciu latach narzuconego nam totalitarnego systemu komunistycznego opartego na represjach i terrorze, czemu towarzyszyło łamanie praw i wolności obywatelskich, wreszcie mogliśmy sami decydować o kierunku rozwoju i przyszłości naszego kraju. Tego zwycięstwa nie byłoby, gdyby nie działalność i ciężka praca osób, które przez wiele lat przelewały krew, traciły życie, traciły swoją wolność, traciły pracę, poświęciły swoją rodzinę dla wolnej Polski. Z tej właśnie okazji w obchodziliśmy w Gdańsku Święto Wolności i Solidarności.
Przypomnę, że ponad dwa lata temu, 31 sierpnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Jednym z jej najważniejszych założeń było przyznanie działaczom comiesięcznego świadczenia pieniężnego, które obecnie wynosi 426,58 zł. Świadczenie to jest przyznawane bezterminowo i bez względu na dochód, ma charakter godnościowy, a nie tylko pomocowy. Niestety, bywa tak, że często zapominamy o tym, że żyją wśród nas osoby, działacze opozycji antykomunistycznej, którzy walczyli o naszą wolność, suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny, a wśród nich i tacy, którzy często borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Czy zatem, nie powinniśmy zadbać o godne życie tych, którzy walczyły z komunistyczną władzą, a którzy-bywa i tak -dziś żyją gorzej niż ich oprawcy.
Warto również przypomnieć, że Sejmik województwa pomorskiego ustanowił 2019 Rokiem Wolności i Solidarności. Jego obchody powinny więc być okazją do wykonania konkretnego gestu solidarności i szacunku a także zwrócenia baczniejszej uwagi na los tych osób, pomocy tym zasłużonym, najsłabszym, solidaryzowania się z tymi, którzy tej naszej pomocy najbardziej potrzebują.
Obecnie mamy sierpień, miesiąc szczególny. 31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności, święto państwowe ustanowione w rocznicę porozumień sierpniowych w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
Pragnę zwrócić uwagę, że wiele miast w Polsce już dawno pochyliło się nad tą malejącą z roku na rok rzeszą zasłużonych dla Polski bohaterów i wprowadziło odpowiednie rozwiązania, by działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych mogły bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.
W związku z art. 13 Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, który stanowi, że: „samorząd terytorialny może udzielać pomocy osobom uprawnionym, w zakresie udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych i oświatowych”, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wystosował pismo skierowane do prezydentów 16 miast wojewódzkich oraz 49 miast wojewódzkich sprzed reformy samorządowej z 1999 r., z prośbą o udzielenie informacji na temat pomocy udzielanej beneficjentom ustawy na terenie zarządzanych przez nich miast. Większość samorządowców pozytywnie odniosło się do tej prośby i w ostatnim okresie podjęło stosowne uchwały w tej sprawie i je konsekwentnie realizuje.
Na mocy uchwał rad miast w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elbląga, Głogowa (z Głogowską Kartą Miejską), Konina, Krakowa, Krosna, Lublina, Łodzi, Mielca, Olsztyna, Płocka, Poznania, Puław, Radomia (z Radomską Kartą Miejską), Rzeszowa (z Rzeszowską Kartą Miejską), Siedlec, Skarżysko-Kamiennej, Starachowic, Stargardu, Świecia, Wałbrzycha i Wrocławia, osoby o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, uprawnione są do bezpłatnych przejazdów publicznym transportem zbiorowym na podstawie odpowiedniej legitymacji wydanej przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Samorządowcy Kielc oferują roczny bilet za 1 zł dla tych bohaterów, zamieszkałych na terenie miasta Kielce lub gmin ościennych, z którymi gmina Kielce zawarła porozumienie w sprawie lokalnego transportu zbiorowego.
Do powyższej listy miast, które zdecydowały się uhonorować tych, którym zawdzięczamy odzyskanie wolnej i demokratycznej Polski, bez których nie moglibyśmy obchodzić obecnego Święta Wolności i Solidarności, dołączyły także: Augustów, Czechowice Dziedzice, Legnica, Słupsk, Szczecin, Toruń i Warszawa, których samorządowcy podjęli uchwały o przyznaniu 50% ulgi na przejazdy publicznym transportem zbiorowym.
Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych mogą korzystać także z 35% zniżki na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich, 50% zniżki na przejazdy pociągami Kolei Dolnośląskich, a także bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich.
W chwili pisania artykułu pozyskałem informację, że do grona miast, które przyznały naszym bohaterom bezpłatne przejazdy na liniach miejskich i podmiejskich dołączył Strzelin, 13-tysięczne miasteczko, które może tym samym zawstydzić niejedno bogate miasto wojewódzkie.
Takich osób nie ma już zbyt wiele (w skali całego kraju jest ich obecnie około 11,5 tys.) , a ich liczba maleje z każdym rokiem. Śpieszmy się kochać bohaterów, tak szybko odchodzą…
Krzysztof Kołopoleski
Działacz opozycji antykomunistycznej (leg. nr 2611)