Agnieszka Jażdżewska jest od lat związana z wszelkimi artystycznymi inicjatywami chwaszczyńskiej parafii. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny, więc nie może być inaczej.
Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?
Dokładnie nie pamiętam początków - pochodzę z muzykalnej rodziny, która zawsze lubiła grać i śpiewać - odkąd pamiętam muzyka była wpisana w naszą codzienność i spotkania rodzinne. Od szkoły podstawowej udzielałam się w różnego typu zespołach muzycznych - śpiewanie zawsze dawało mi dużo radości.
Jak trafiłaś do zespołu przy parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie?
Parafia w Chwaszczynie jest moją rodzinną parafią. Właściwie to od początku istnienia zespołu Elishama byłam w nim obecna. Zespół powstał z ekipy młodych ludzi, którzy przygotowywali oprawę muzyczną Triduum Paschalnego – stwierdziliśmy, że chcemy spotykać się i śpiewać częściej niż tylko raz w roku - tak powstał zespół, który wraz z Karolem Kreftą mamy przyjemność prowadzić od wielu lat.
Chwaszczyńska parafia słynie z wielu wydarzeń artystycznych. Dlaczego to robicie?
Zapewne każda z osób zaangażowanych wskazałaby swoje powody, które ją motywują, natomiast z pewnością wspólnym mianownikiem jest to, że wszyscy czujemy, że ta parafia (rozumiana jako wspólnota ludzi) to nasz dom i chcemy, aby było w nim jak najpiękniej i przyjemniej, stąd dajemy to czym sami zostaliśmy obdarowani, w naszym przypadku - talentami muzycznymi. Parafianie cenią i lubią dobrą muzykę, dlatego zapraszani są także różni goście z zewnątrz, choćby w ostatnim czasie z okazji obchodów 11 listopada Akademicki zespół instrumentów dętych blaszanych z Gdańska.
Zajmujesz się również parafialną scholką dziecięcą. Na czym polega Twoja praca ze śpiewającymi dziećmi?
Na scholce uczymy się różnych piosenek, również angażujących ruchowo. Próbę rozpoczynamy zawsze od rozgrzewki, rozśpiewki i ćwiczeń dykcyjnych. Znajdujemy również czas na zabawy integracyjne.
Czym możecie się pochwalić?
Scholka śpiewa przede wszystkim na niedzielnych Mszach Świętych dla dzieci. Ponadto miała okazję uczestniczyć w parafialnych koncertach kolęd, występach z okazji Dnia Mamy, festynach rodzinnych w Tuchomiu i Gdyni Demptowie oraz na festynie zorganizowanym w ramach Światowych Dni Młodzieży, „Koncercie pełnym nadziei” w ramach finału Pola Nadziei na Pomorzu, koncercie charytatywnym „Koncert serc dla Alicji”, a także śpiewała na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej „TRZEBIATOWSKA CECYLIADA 2011”, gdzie występ scholki został nagrodzony 3 miejscem, czy Dziecięcych Cecyliadach, organizowanych w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku Chełmie, gdzie zostaliśmy nagrodzeni drugim miejscem oraz wyróżnieniami. W ubiegłym miesiącu włączyliśmy się również w 24-godzinne Uwielbienie w Gdyni Chyloni.
Jak wystąpienia scholki odbierają parafianie?
Występy Scholki spotykają się zawsze z dużą życzliwością parafian, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Dzieci śpiewają radośnie i ich entuzjazm udziela się słuchaczom.
A wracając do zespołu Elishama. Stanowicie bardzo zintegrowaną grupę. Możesz przybliżyć naszym czytelnikom jej początki.
Muzyczny zespół młodzieżowy istnieje i działa w naszej parafii od kilkunastu lat. Ze swoją aktualną nazwą „Elishama” (hebr. „Bóg wysłuchuje”, „Bóg słyszy”) utożsamił się na początku 2013 roku. Skład zespołu na przestrzeni lat zmieniał się. Obecnie tworzy go ok. 15-osobowa młodsza i starsza młodzież parafii Chwaszczyno - licealiści, studenci, osoby pracujące. „Elishama” dzieli się na część chóralną i instrumentalną – w chórze śpiewa ok. 10 osób, a reszta gra na instrumentach (klawisze, gitara basowa, gitara akustyczna, jumba, klarnet). Śpiewamy piosenki i pieśni religijne w jedno i wielogłosowych aranżacjach.
Jak jest Twoja rola w zespole?
Tak jak wspomniałam już wcześniej Elishamę prowadzimy razem z Karolem - moim zadaniem jest praca z głosami, prowadzenie rozśpiewek, dyrygowanie częścią wokalną zespołu, a także korygowanie terminów prób. Karol zajmuje się przede wszystkim częścią instrumentalną, ale także aranżacyjną. Ponadto w dużej mierze odpowiada za dobierany repertuar.
W jakich momentach życie parafii w Chwaszczynie zespół pojawia się w oprawie Mszy Świętej?
„Elishama” czynnie włącza się w życie parafialne poprzez przygotowywanie oprawy muzycznej: • Mszy Świętych niedzielnych, odpustowych, ślubnych • Triduum Paschalnego oraz Uwielbienia w Poniedziałek Wielkanocny • Sakramentu Bierzmowania • Holy wins! – Święty zwycięża! • Parafialnych obchodów Światowych Dni Młodzieży, cyklicznych spotkań modlitewnych poprzedzających ŚDM, a także Perygrynacji Symboli ŚDM w Chwaszczynie i w Wejherowie • Nabożeństwa Drogi Krzyżowej • Parafialnych obchodów Dnia Matki, Misji Parafialnych, Inauguracji obrazu Matki Bożej z Guadelupe Zespół Elishama przygotował kilka koncertów kolędowych w naszej parafii. We współpracy z zespołem Effatha z parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku Osowie, w grudniu 2016 roku zespół Elishama wziął udział w dwóch koncertach Hymnów Światowych Dni Młodzieży, śpiewanych w językach oryginalnych. W grudniu 2014 roku zespół został zaproszony na spotkanie opłatkowe w Zakładzie Poprawczym w Gdańsku, gdzie wraz z wychowankami Zakładu wspólnie śpiewał kolędy.
Co musi zrobić osoba, która chciałaby dołączyć do zespołu?
Zapraszamy do kontaktu np. przez FB: @zespolmlodziezowyelishama
A jak Ty godzisz pracę, życie prywatne i zaangażowanie w życie parafii?
Chwilami nie jest to łatwe z uwagi na mnogość zajęć - Ci co mnie znają śmieją się, że zawsze gdzieś biegam. Sporo czasu to zajmuje, natomiast płynąca z tego radość i satysfakcja są motywatorami, aby dawać z siebie więcej.
A my przypominamy, że już jutro w parafii odbędą się warsztaty wokalne (lista uczestników jest już zamknięta) prowadzone przez dyrygentkę Magdalenę Stenkę.