Ania Szczupak śpiewa od dziecka. Wybierając Uniwersytet Morski odnalazła również swoje miejsce w Akademickim Chórze UMG. Jest to jej przestrzeń, w której może realizować swoją największą pasję.
Czym dla Ciebie jest śpiewanie?
Śpiewanie jest moją największą pasją. Jest przyjemnością i możliwością wyrażenia siebie. Dla mnie jest to również sposób na uspokojenie po dniu pełnym stresu.
Kiedy odkryłaś w sobie tę pasję?
Już jako dziecko uwielbiałam muzykę. Kółko muzyczne w szkole podstawowej, pierwsze konkursy piosenki... Rodzice dostrzegli moją miłość do muzyki, dzięki czemu trafiłam na lekcje gry na fortepianie, co znacznie wpłynęło na mój rozwój muzyczny. Tak to się zaczęło.
Dlaczego zdecydowałaś się dołączyć do chóru na uczelni?
Z dwóch powodów. Z jednej strony bardzo brakowało mi muzyki i rozwoju w tej sferze. Drugi powód – jako nowa osoba na Uczelni bardzo chciałam poznać ludzi. Dzięki chórowi znalazłam się w towarzystwie, które tak samo jak ja kocha muzykę, chce się nią bawić i tworzyć razem coś pięknego.
A za nim dołączyłaś, wcześniej też śpiew był dla Ciebie ważny?
Bardzo. Śpiew towarzyszył mi cały dzień – od wejścia pod prysznic, po jazdę autem i nucenie melodyjki ze świateł przy przechodzeniu na pasach. Tylko po co trzymać tę pasję tylko dla siebie?
Co daje Ci bycie w chórze?
Chór nie tylko rozwinął mnie muzycznie ale dał też szansę na spełnienie marzeń. W styczniu tego roku mieliśmy okazję śpiewać u boku słynnego Andrea Bocelli. Nigdy nie sądziłam, że dane mi będzie wystąpić przed 10 tysięczną publicznością. Chór miał również epizod na dużym ekranie. W 2017 r. chórzyści wystąpili w filmie „Miłość jest wszystkim”. Oprócz tego niesamowite podróże z wspaniałymi ludźmi… czego chcieć więcej?
Często wyjeżdżacie, który z dotychczasowych wyjazdów jest dla Ciebie najważniejszy?
Nasz chór działa bardzo prężnie. Średnio raz w roku udaje się nam wyjechać poza granice Polski aby występować na Festiwalach czy też brać udział w Konkursach. W zeszłym roku śpiewaliśmy w Rumunii skąd przywieźliśmy Złoty Dyplom, w tym roku Sardynia i nasze małe tournée w ramach wymiany z tamtejszym chórem. Oprócz tego zwiedzamy Polskę, bierzemy udział w inspirujących warsztatach, koncertach i poznajemy cudownych ludzi. Myślę, że najważniejszym z dotychczasowych wyjazdów była Sardynia – nie tylko ze względu na niesamowity klimat tego miejsca ale też kulturę tamtejszych chórzystów jaką daną było mi poznać.
Jak wyglądają próby?
Próba dzieli się na dwie części. Zaczynamy od rozśpiewania podczas którego przygotowujemy nasz aparat głosowy do intensywnej pracy. Druga część to praca nad utworami. Na początku utwory są przez nas „rozczytywane” czyli każdy z głosów ćwiczy swoją partię a następnie łączymy to wszystko w całość i dopracowujemy. Oczywiście nie zapominamy o przerwie, podczas której żywo dyskutujemy o tym co dzieje się na próbie i nie tylko.
W którym repertuarze czujesz się najlepiej?
Wykonujemy muzykę sakralną, ludową oraz współczesną. W każdym z tych repertuarów mam swoich ulubieńców, najwięcej jednak w muzyce sakralnej.
A jak Ci się udaje łączyć śpiewanie ze sportem?
Tak naprawdę jest to kwestia dobrego rozplanowania czasu. Jeśli chcesz – znajdziesz sposób. Jeśli nie chcesz – znajdziesz powód. Ja znajduję sposób.
Trwa nabór do chóru. Jakbyś zachęciła studentów Uniwersytetu Morskiego do rozpoczęcia przygody ze śpiewem?
Chór to nie tylko próby. Chór to muzyka, podróże, szansa na spełnianie swoich marzeń, ale przede wszystkim to ludzie. Chór jest miejscem gdzie masz szansę nawiązać wspaniałe przyjaźnie i spędzić czas na tworzeniu czegoś pięknego. Nie rezygnuj z tego i dołącz do nas już teraz!
Ogłaszamy nabór do Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni!
Nie musisz czytać nut, czy mieć doświadczenia z muzyką – wystarczy CHĘĆ do dzielenia z nami wspólnej pasji.
25-28 listopada 2019 r. w godz. 18:30-19:30
Aula A13 (Wydział Mechaniczny)
To miejsce czeka właśnie na Ciebie!