Stowarzyszenie Traffic Design działa aktywnie w przestrzeni miejskiej od 8 lat. Zmieniając formułę festiwalu z corocznej na biennale, organizatorzy zdecydowali się sprawdzić jak ich realizacje są odbierane przez mieszkańców. Zewnętrzna firma przeprowadziła badania, na podstawie których zostały stworzone rekomendacje do dalszych działań. Ponad 80% badanych pozytywnie ocenia projekty stowarzyszenia, respondenci chętnie widzieliby w przyszłości więcej odnowionych elewacji i projektów wprowadzających ład w przestrzeń publiczną.
Projektujcie więcej detali związanych z nazwami ulic i numerami domów – takie projekty są bardzo dobrze odbierane i oczekiwane przez badanych – szczególnie metaloplastyka połączona z jakąś formą oświetlenia (np. podświetlane klosze z numerami kamienic). Takie projekty będą porządkować przestrzeń (ujednolicenie tabliczek, numerów) i będą podkreślać charakter danego miejsca. - CYTAT Z REKOMENDACJI PRACOWNI BADAWCZEJ INNY FORMAT
Wynik badań są dla organizatorów ważnym głosem i początkiem debaty, która ma być kontynuowana podczas Biennale:
- Chcemy zapoznać gdynian i środowisko trójmiejskie z głosami takich osób jak Grzegorz Piątek (architekt znany z aktywnych działań na rzecz przestrzeni publicznej), Tomasz Osięgłowski z biura projektowego Ultra Architects, które zasłynęło z odmalowania jednego z poznańskich powojennych bloków na stonowane barwy, czy Paweł Jaworski organizator akcji „Żywa Ulica”, której celem jest przywracanie przestrzeni pieszym. Będą oni jednymi z gości wydarzeń okołofestiwalowych: debaty organizowanej razem z Weekendem Architektury i szoł&tell, które odbędzie się 6 września w tuBAZIE - mówi NATALIA KACZOR ZE STOWARZYSZENIA TRAFFIC DESIGN
Do realizacji projektów artystycznych zaproszeni zostali przede wszystkim artyści na co dzień kojarzeni z grafiką projektową. W mieście powstaną realizacje: Syfon Studio, czy UVMW. Pojawi się również instalacja artystyczna „Zażółć gęślą jaźń” stworzona we współpracy z jednym z najbardziej znanych polskich designerów: Oskara Zięty z Marianem Misiakiem z Threedotstype.
Dobór technik i filozofia działań artystycznych jest wynikiem poszukiwań detalu architektonicznego w modernizmie w całym kraju i materiałów zebranych do wystawy „Dowody zbrodni”. Jedna z elewacji zostanie rozrzeźbiona za pomocą gresu, na kolejnej powstanie sgraffito.
- W tym roku całkowicie rezygnujemy z realizacji muralowych, próbujemy za to odpowiedzieć na potrzebę indywidualizacji i poprawy wizerunku powojennych bloków mieszkalnych. Frontowa elewacja jednego ze śródmiejskich budynków zostanie odmalowana według projektu Jacka Rudzkiego z uwzględneniem rysunku architektonicznego, zastosowaniem stonowanych barw. Elementem artystycznym i dekoracyjnym będzie minimalistyczny wzór graficzny naniesiony na ścianę - mówi
JACEK WIELEBSKI, KURATOR BIENNALE.
Traffic Design odchodzi od realizacji, z którymi jest kojarzone, czyli od muralizmu i realizacji z obszarów street artu, ale powraca do miejsca, w którym zaczęła się historia festiwalu, czyli do dzielnicy Portowej u zbiegu ulic Św. Piotra i Żeromskiego, gdzie dziś tworzy się zalążek tutejszego życia artystycznego – to tutaj odbędzie się wernisaż otwierający Biennale 30.08 składający się z 3 wystaw: zbiorowej wystawy sitodruków artystów realizujących projekty miejskie, wystawy nawiązującej do gdyńskiego modernizmu stworzonej przez Less Studio oraz projektu cyfrowego: wizualizacji odmalowanych z pastelozy blokowisk.
Podczas Festiwalu odbędą się również wydarzenia dla uczestników z różnych grup wiekowych: warsztaty dla młodych architektów, warsztaty fotograficzne, gra miejska oraz propozycja dla najmłodszych: „Wspólne nie znaczy niczyje” – zajęcia o przestrzeni publicznej dla dzieci. Działania edukacyjne są istotnym elementem programu Biennale. Te skierowane do dzieci stanowią kontynuację filozofii, którą zapoczątkowała zeszłoroczna, zapowiadająca wydarzenie realizacja ze żłobka „Niezapominajka”, by o estetyce w przestrzeni publicznej mówić już najmłodszym jej użytkownikom i prezentować dobre przykłady projektowania również dla tej grupy wiekowej.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Gdynia.
O Stowarzyszeniu Traffic Design
Stowarzyszenie Traffic Design prowadzi działania projektowe i edukacyjne skoncentrowane wokół estetyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Nasze flagowe projekty to Festiwal, który od 2011 roku odbywa się w Gdyni oraz re:design realizowany od 2014 roku. Na swoim koncie mamy kompleksowe realizacje estetyzacyjne w Trójmieście, Warszawie oraz w mniejszych miastach. Murale, szyldy, projekty artystyczne realizujemy całościowo, nadzorując fazę projektową i wykonawczą. Działamy w wielu technologiach takich jak: metaloplastyka, neon, malarstwo. Prowadzimy również warsztaty dla artystów i projektantów oraz osób mających wpływ na wygląd przestrzeni publicznej (przedsiębiorcy, pracownicy branży reklamowej, urzędnicy).Nasze działania zostały uhonorowane nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz statuetką Design Alive Awards.