Uwaga! Strona do poprawnego działania używa plików cookie, które umieszczane są w Twoim urządzeniu. Ustawienia cookie możesz zmienić w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki.

Telewizor

Galerie

O nas

Kontakt
Pogoda, 29 Sierpień
Pogoda w Gdynia
+10

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 87%

Wiatr: S - 3 KPH

Co się dzieje Na sportowo Kulturalnie W szkole Koncertowo MG prezentuje Nowe technologie Seniorzy NGO Wolontariat
Gdyńska polityka senioralna wzorem dla innych miast

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce otrzymała w roku 2016 od Światowej Organizacji Zdrowia tytuł Miasta Przyjaznego Starzeniu. 

Teraz prezydenci Gdyni i Poznania - Wojciech Szczurek oraz Jacek Jaśkowiak, podpisali deklarację współpracy w obszarze polityki senioralnej. Dzięki temu dobre praktyki, od kilkunastu lat wprowadzane w naszym mieście, będą mogły być jeszcze skuteczniej propagowane w całym kraju.

- Cieszymy się, że to, co z sukcesami od lat wdrażane jest w Gdyni, będziemy mogli jeszcze szerzej niż do tej pory pokazywać i, mam nadzieję, zaszczepiać w całym kraju. Jednocześnie będziemy zwracać uwagę na potrzebę konsultowania polityk miejskich w szerokim, międzypokoleniowym gronie. Tak właśnie dzieje się w Gdyni. Trwa dialog międzypokoleniowy, w ramach którego odbywają się konsultacje polityk miejskich z udziałem gdynian w każdym wieku. Chcemy bowiem, by Gdynia była miastem przyjaznym dla mieszkańców bez względu na ich metrykę – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

9 i 10 października w Gdyni odbędzie się konferencja „Międzypokoleniowe miasto - wyzwania demografii i szanse na zrównoważony rozwój”. Weźmie w niej udział około 300 gości z Polski i zagranicy. Z kolei 19 i 20 października swoje doświadczenia Gdynia zaprezentuje na konferencji zorganizowanej przez Poznań.

Od kilku lat demografowie biją na alarm z powodu podnoszącej się średniej wieku mieszkańców miast. W Gdyni tendencję tę zauważono już 13 lat temu i opracowano filary miejskiej polityki senioralnej. Oparto ją na trzech podstawach: opiece, aktywizacji i partycypacji. 

Ukoronowaniem wieloletnich działań na rzecz seniorów jest, przyznany Gdyni w 2016 roku przez Światową Organizację, jako pierwszemu miastu w Polsce, tytuł Miasta Przyjaznego Starzeniu. Tym samym Gdynia stała się członkiem Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu, skupiającej ponad 300 miast z całego świata i obejmującej ponad 100 milionów mieszkańców. Po Gdyni do tego prestiżowego grona dołączył Poznań. Od października bieżącego roku oba miasta, wraz z innymi samorządami w Polsce, działać będą na rzecz stałego podnoszenia jakości życia osób starszych.

Opieką nad gdyńskimi seniorami zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. A bogatą ofertę zajęć proponuje Centrum Aktywności Seniora z siecią klubów w całym mieście. Po raz 14. rok akademicki zainaugurował właśnie Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Natomiast te osoby, które dopiero zbliżają się do wieku senioralnego, mogą korzystać z programu Gdynia 55+, a gdynianie w wieku 60+ korzystać z karty „Gdynia Senior+”, dzięki której mają dostęp do specjalnie dla nich przygotowanych zniżek i ofert. W Gdyni powstała też pierwsza w Polsce rada seniorów. 

- Bardzo nam zależy, by oferta skierowana do seniorów ściśle odpowiadała ich potrzebom. Planując działania chcemy wiedzieć, jak seniorzy oceniają świadczone na ich rzecz usługi opiekuńcze, jak odbierają miejską przestrzeń i szeroko pojmowaną ofertę dla osób w wieku senioralnym. Zainicjowaliśmy więc Dialog o jakości usług opiekuńczych, zorganizowaliśmy spacery badawcze w przestrzeni miejskiej, a 500 seniorów wzięło udział w Panelu Obywatelskim, którego tematem były usługi miejskie. W efekcie tych rozmów i konsultacji powstały standardy, na których opierają się dziś usługi opiekuńcze kontaktowane przez MOPS. Spacery badawcze wskazały natomiast, jak projektować np. trakty piesze, by osoby o ograniczonej mobilności mogły z nich bezpiecznie korzystać. Rozwinęliśmy działalność Centrum Aktywności Seniora i Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z jakim skutkiem - najlepiej świadczą liczby. Z oferty aktywizacyjnej i wspieranej przez miasto korzysta ponad 10 tys. seniorów, a w tym roku akademickim na uniwersytet trzeciego wieku zapisało się dwa tysiące studentów – podkreśla Michał Guć.

Działania Gdyni w obszarze polityki senioralnej docenił Rzecznik Praw Obywatelskich, dwukrotnie już nagradzając Gdynię wpisem do Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych.

Autor (hs za: Urząd Miasta Gdyni/fot. Aleksander Trafas)
Opublikowano w czwartek, 5. października 2017 o godzinie 14:15
Seniorzy
Pół wieku razem #wGdyni
Wyższe limity dla emerytów i rencistów
Seniorzy w Polsce w 2018 roku. Rząd opublikował informację
Seniorze nie czekaj. Zaszczep się!
Gdynia jest samorządem przyjaznym seniorom
Zdrowi, bezpieczni, aktywni – Dzień Seniora w gdyńskim ZUS
Centra zdrowia 75 plus — nowy sposób na demograficzne tsunami
Seniorzy z indeksami rozpoczęli nowy semestr
Szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów
Emeryci i renciści zyskają na obniżce podatku
Emeryci i renciści zyskają na obniżce podatku
Dla seniorów. ”60+ Kultura” w pierwszy weekend jesieni
Kino dla Seniora - Gdynia
Energa z Seniorami
Zdążyć przed demograficznym tsunami
Pyszne spotkanie w gdyńskim DPS-ie
Więcej wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnościami
Wszystkie kolory jesieni życia
Zespół RDPP tworzy bazę organizacji senioralnych – zgłoś się!
Budynek po XVII LO zmieni się w Centrum Nowoczesnego Seniora
Copyright © MlodaGdynia.pl | created by Bartłomiej chmiello Chmielewski