Muzeum Emigracji zaprasza dzieciaki w wieku 5-12 lat wraz z opiekunami do wspólnej podróży na Śląsk! W każdy wakacyjny wtorek bajtle z opiekunami w będą odkrywać Śląsk i Katowice - miasta, które z Gdynią ma więcej wspólnego niż się wydaje! Poznają śląskie tradycje i kulisy pracy górnika, zobaczą modernistyczne zakątki Katowic i dowiedzą się, jakie skarby daje ziemia.
Zajęcia odbywają się w różnych przestrzeniach Muzeum Emigracji w Gdyni w godz. 12:00 – 13:30. Miejsce zbiórki: hol przy muzealnej kasie.
Obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl (prosimy o podanie imienia, nazwiska i wieku dziecka oraz numeru telefonu opiekuna).
Koszt: 10 zł za jedne zajęcia, rodzeństwo +5 zł, opiekunowie bezpłatnie. Liczba miejsc ograniczona.
Cykl odbywa się w ramach współpracy Muzeum Emigracji w Gdyni z Muzeum Śląskim w Katowicach.
Okazuje się, że styl w którym są zbudowane kamienice w centrum Gdyni, można odnaleźć również w Katowicach. Uczestnicy wspólnie poszukają tamtejszych modernistycznych budynków!
Z czym się kojarzy Śląsk? Może z górnikami, którzy pracują w kopalniach i wydobywają węgiel? Podczas zajęć będzie można przyjrzeć się tej czarnej skale i innym naturalnym materiałom oraz w kreatywny sposób skorzystać z ich właściwości.
Uwaga - nadlatuje niezidentyfikowany obiekt latający! Nie do wiary, wylądował w centrum Katowic! Co ma z tym wspólnego gdyński port? Tego właśnie będzie się można dowiedzieć.
Kto pracuje w kopalni, a kto na morzu? Czym jest miotełka? Jak wygląda czapka oficera? Muzeum zaprasza na zajęcia, podczas których będzie można poznać tradycje osób pracujących na morzu i pod ziemią.
Jak wyglądały tradycyjne chaty rybackie, a jak bardziej nowoczesne familoki - budynki tworzone z myślą o górnikach? Będzie można zajrzeć do środka i stworzyć własne wnętrza!
Czy wszyscy Polacy mówią w takim samym języku? Każdy kto chce dowiedzieć się co oznaczają takie słowa jak: bajtel albo paradnica może przyjść na warsztat.
Czy Stolemy i Meluzyny pochodzą z tego samego miasta? Muzeum zaprasza do świata baśni i legend wprost ze Śląska.
Uczestnicy dowiedzą się jak wygląda praca ludzi morza i porównają ją z pracą górników. Możliwe, że uda się usłyszeć jakieś ciekawe historie o tych zawodach.
Skąd wziął się węgiel? Jakie ma właściwości i do czego służy? Podczas zajęć będzie można przyjrzeć się mu bliżej i poeksperymentować z różnymi źródłami energii. Będzie to również okazja do poznania ekologicznych rozwiązań przyjaznych naszej planecie.
Muzeum zaprasza do zabawy na Wakacyjnej Strefie Twórczej! Przez całe wakacje będzie można skorzystać z przygotowanych aktywności, inspirowanych Śląskiem. Ze Strefy można codziennie korzystać w godzinach otwarcia Muzeum. Wstęp wolny.
Źródło: Muzeum Emigracji