Uwaga! Strona do poprawnego działania używa plików cookie, które umieszczane są w Twoim urządzeniu. Ustawienia cookie możesz zmienić w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki.

Telewizor

Galerie

O nas

Kontakt
Pogoda, 29 Sierpień
Pogoda w Gdynia
+10

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 87%

Wiatr: S - 3 KPH

Co się dzieje Na sportowo Kulturalnie W szkole Koncertowo MG prezentuje Nowe technologie Seniorzy NGO Wolontariat
Polsko-niemiecka wymiana ma swój jubileusz

Podnoszenie umiejętności językowych i komunikacyjnych, a także poszerzanie wiedzy o kulturze i wspólnej historii Polski i Niemiec. To idee przyświecające wymianie szkół z Gdyni i Bonn, która obchodzi w tym roku 25-lecie swojego funkcjonowania. Z tej okazji jej uczestnicy spotkali się na wyjątkowej uroczystości w Gdyni.

Wszystko zaczęło się 25 lat temu, kiedy Karolina Steinborn, absolwentka Gimnazjum Ernst Moritz Arndt w Bonn i IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni wpadła na pomysł, by połączyć te dwie szkoły wymianą polsko-niemiecką. Inicjatywę wsparła ucząca w gdyńskiej szkole anglistka Dorota Twarowska oraz nauczycielka z placówki w Bonn – Regina Zotz.
 
Z okazji 25-lecia rozpoczęcia współpracy pomiędzy szkołami w Gdyni odbyło się specjalne jubileuszowego spotkanie. W budynku Urzędu Miasta spotkali się uczestnicy wymiany, goście z Bonn oraz przedstawiciel gdyńskiego samorządu - Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
 
- Chciałem państwu bardzo serdecznie podziękować i pogratulować. Zwracam się tutaj szczególnie do koordynatorów, pani dyrektor i pomysłodawców tego projektu. Bardzo się cieszę, że taka współpraca pomiędzy dwoma szkołami istnieje w naszym mieście i już od dwudziestu pięciu lat tak wspaniale się rozwija – mówił podczas uroczystości Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Partnerstwo szkół wyróżnia przede wszystkim wieloletnia, nieprzerwana współpraca oparta na wzajemnym zaufaniu i głębokiej przyjaźni. Pomimo różnicy wieku pomiędzy placówkami – IX Liceum Ogólnokształcące liczy 28 lat, podczas gdy Gimnazjum EMA ma 137 letnią tradycję – koordynatorom inicjatywy udało znaleźć się wspólną płaszczyznę porozumienia.
 
- Najwięcej emocji związanych było z pierwszą wizytą uczniów Niemiec w Gdyni i wizytą polskich uczniów w Bonn. Polska w latach 90., pomimo geograficznej bliskości, wydawała się młodym Niemcom krajem odległym, nieznanym, kojarzącym się z zacofaniem gospodarczym i technologicznym. Jak wielkim zaskoczeniem było dla nich to, że jest on nie tylko piękny, ale i poziom życia w nim niewiele różni się od tego, który znają z domu. Nastąpił u nich przełom w postrzeganiu Polaków i Polski. Młodzież obu krajów musiała zweryfikować swoje dotychczasowe poglądy i stwierdzić, że więcej nas łączy niż dzieli – wspomina Wiesława Krzysztofowicz, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
 
Integracja działań nauczycieli, rodziców i uczniów zaowocowała regularnymi spotkaniami w ramach wymiany. Odbywają się one dwa razy w roku i do tej pory uczestniczyło w nich około 750 uczniów. Głównym zadaniem partnerstwa jest podniesienie umiejętności komunikacyjnych uczniów poprzez pogłębianie znajomości języka, zwiększanie sprawności w posługiwaniu się nim, poszerzanie wiedzy o kulturze i tradycjach obu narodów oraz wzmocnienie motywacji do nauki języków obcych. Obie szkoły propagują aktywną i otwartą konfrontację z przeszłością, starając się łączyć refleksję historyczną z rozwojem pożądanych w demokracji postaw i zachowań, zdobywanie wiedzy historycznej i refleksję nad człowiekiem w wymiarze moralnym i społecznym. Nadrzędnym celem jest bezpośrednia komunikacja pomiędzy młodymi ludźmi z różnych grup. Uczniowie zdobywają umiejętności uczestnictwa w życiu społecznym, śmiało formułują własne poglądy, zdobywają umiejętność kooperacji i pracy zespołowej przy zachowaniu szacunku dla opinii innych niż te, które same wyrażają.
 
Obecnie w organizację wymiany zaangażowane są: Dorota Twarowska, Grażyna Kozak-Pawlak, Ewa Mironiuk i Sylwia Ratajczyk. Projekt, podobnie jak w początkach jego istnienia, finansowany jest przez rodziców, Urząd Miasta Gdyni oraz przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Autor (hs za: UM Gdyni/fot. Paweł Kukla)
Opublikowano we wtorek, 12. listopada 2019 o godzinie 22:16
Szybkie miasto Gdynia
Wysokie zwycięstwo Asseco Arki nad MKS
100 lat PCK. Gdyński oddział to ogromna zagospodarowana przestrzeń niesienia pomocy
Po śmieciach nadchodzi czas na bilety ZKM. Będzie dużo drożej
Zaginął Kuba Wolszon
Poznaliśmy najlepszych żeglarzy Pomorza
Pamiętajmy o ofiarach stanu wojennego – 13 grudnia zapalmy Światło Wolności
Prezydent po kolędzie? Spotkanie nadziei czy definitywnego końca?
Trenuj ręczną w Gdyni
Pat na działkach? Dym leci i smog ma się dobrze, a końca negocjacji nie widać
Odważni Wygrywają – niestandardowa Kampania Społeczna na rzecz profilaktyki raka jąder
Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni zajmie się Polanką Redłowską
Lekcja bezpieczeństwa na piątkę, czyli Wielki Finał Hello ICE
Orlen wykupi Energę? Politycy PO przeciwni: z punktu widzenia skarbu państwa nie jest to korzystna transakcja
Gdynia razem z Puckiem i Wejherowem, podejmuje walkę z cukrzycą
Jest odpowiedź prezydenta Wojciecha Szczurka na petycję mieszkańców w sprawie podwyżki cen za wywóz śmieci
Największa pływająca choinka
I bohatera można zakopać pod płotem. Trwa walka o zachowanie grobu Stanisława Golińskiego
Cheerleaderki z UKS Active 10 znów zachwyciły
Charytatywny Koncert Kolędowo-Noworoczny z Eleni
SP 28: Odkryliśmy zawartość pierwszego wagonika z „Pociągu do Gdyni”
Copyright © MlodaGdynia.pl | created by Bartłomiej chmiello Chmielewski