Uwaga! Strona do poprawnego działania używa plików cookie, które umieszczane są w Twoim urządzeniu. Ustawienia cookie możesz zmienić w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki.

Telewizor

Galerie

O nas

Kontakt
Pogoda, 29 Sierpień
Pogoda w Gdynia
+10

Max.: +20° Min.: +12°

Wilgotność: 87%

Wiatr: S - 3 KPH

Co się dzieje Na sportowo Kulturalnie W szkole Koncertowo MG prezentuje Nowe technologie Seniorzy NGO Wolontariat
POLICJANCI Z GDAŃSKA ROZBILI MAFIĘ LEKOWĄ

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego oraz z Inspekcji Farmaceutycznej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalną sprzedażą leków na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji.

Funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu miejsc, przeszukali apteki, mieszkania oraz miejsca przechowywania dowodów. Zatrzymano 16 osób - członków tzw. mafii lekowej, grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku od dłuższego czasu zajmowali się rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się nielegalną dystrybucją leków na bardzo dużą skalę, a także wywozem leków za granicę.

Sprawcy w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania, skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je m.in. za granicę. Działalność przestępców dotyczyła m.in. leków poprzeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Poprzez działanie grupy na polskim rynku powstawał deficyt leków ratujących życie pacjentów.

Jak ustalili śledczy, grupa, by pozyskać duże ilości leków trudno dostępnych, na których jest największy zysk, współpracowała z dużą ilością aptek i przychodni - czasami nawet fikcyjnymi oraz lekarzami.

Praca funkcjonariuszy nad tą sprawą doprowadziła do ustalenia kilkunastu firm, m.in. fikcyjnych przychodni i aptek biorących udział w tym przestępczym procederze, a także osób zaangażowanych w prowadzenie tej nielegalnej działalności.

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia weszli do kilku mieszkań i aptek na terenie Trójmiasta, oraz Warszawy i Włocławka. Przeszukano także pomieszczenia zajmowane przez firmy uczestniczące w przestępczym procederze.

Zatrzymano 16 osób i zabezpieczono leki  w ilości ok.1900 opakowań, a także dokumentację finansowo – księgową i sprzęt elektroniczny. Zablokowano środki pieniężne o wartości 10,5 miliona złotych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem.

W akcji w samym Trójmieście uczestniczyło 200 funkcjonariuszy i przeszukano ponad 30 miejsc w różnych miejscach kraju. W realizacji tej sprawy oprócz policjantów z gdańskiej komendy miejskiej brali udziałi policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariusze z różnych jednostek, na terenie których prowadzono przeszukania.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że członkowie zorganizowanej grupy legalizowali osiągane zyski dzięki utworzonym w tym celu podmiotom i wystawianiu dokumentacji w postaci umów i faktur pozorujących transakcje gospodarcze. Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli luksusowe samochody i biżuterię o łącznej wartości 800 tys. złotych a także pieniądze - ponad pół miliona złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Zatrzymane osoby podejrzewane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nakłanianie do składania fałszywych zeznań oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nieodpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nieobjętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi. Za tego typu przestępstwo grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

Rozbicie tej grupy było możliwe dzięki współpracy policjantów z Gdańska z funkcjonariuszami z różnych jednostek, służb i instytucji zaangażowanych w walkę z mafią lekową.

 

 

Autor (hs za: Policja Pomorska)
Opublikowano w poniedziałek, 7. października 2019 o godzinie 11:34
W Polsce, Europie, na świecie
Nowy gazoport w Gdańsku lub w Gdyni. Zapowiada prezydent Andrzej Duda
11. edycja „Świeć się z Energą”. Które miasto zaświeci się najładniej na Pomorzu?
5 lat więzienia za porzucenia psa. 5 lat i 100 tys. zł kary
Czy cyrk to miejsce dla zwierząt? W Krakowie chcą zakazu wpuszczania cyrku ze zwierzętami
Castorama idzie na wojnę z Solidarnością
Hołownia zamiesza? Czy wystartuje na prezydenta? Kto poprowadzi jego komitet w Gdyni?
„Zawsze gotowi, zawsze blisko”. W Słupsku 60 ochotników złożyło przysięgę
Muzeum Emigracji z Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej
Dość Słów, Teraz Czyny! Młodzieżowy Strajk Klimatyczny rusza na Dwór Artusa
Kibice na Jasną Górę!
Kolejni żołnierze obrony terytorialnej złożyli przysięgę
Dance for Kindness. Zatańczyli na Długiej pod Neptunem
Pomorscy terytorialsi rosną w siłę
Zmarł bp Bronisław Dembowski
Koniec z dyktowaniem warunków przez Gazprom. PGNiG wypowiada umowę
Kolejne wcielenie w szeregi pomorskiej brygady WOT
Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II
100 lecie Państwowej Inspekcji Pracy uczczono konferencją na Politechnice Gdańskiej
Prezydium Komisji Krajowej: Castorama łamie konstytucję
Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowego rządu
Copyright © MlodaGdynia.pl | created by Bartłomiej chmiello Chmielewski