Odbyło się podsumowanie VI edycji projektu #InnovaBioPomorze. Agata Tyszka (ZSK), Przemysław Psuty (I ALO) i Paulina Podpiórko prezentowali projekt „Better Industry”, którego realizowali w grupie z Anną Wasiak i Bartoszem Szmajdzińskim. Ci uczniowie zajmowali się zbadaniem wpływu metody parzenia na jakość naparu do produkcji kambuchy.
W drugiej grupie projektowej, w której był Jakub Glab (I ALO) i studentki gdańskich uczelni, przeprowadzano badania nad relacjami mikroorganizmów.
W programie podsumowania było m.in.: wykład dr Pawła Olszewskiego, prezentacje zespołów badawczych IBP, wręczenie certyfikatów uczestnictwa.
W ramach VI edycji projektu InnovaBio Pomorze (IBP) studenci nauk przyrodniczych i uczniowie szkół średnich w specjalnie dobranych grupach realizowali realne projekty badawczo-rozwojowe dla firm biotechnologicznych. Każdy zespół będzie pracował nad nowatorskim projektem przez ok. 3-4 miesiące.
InnovaBio Pomorze to wyjątkowy program stworzony z myślą o studentach nauk przyrodniczych. Uczestnicy biorą czynny udział w projektach badawczo-rozwojowych, przekazywanych im przez firmy z sektora Life Science. Projekty są realizowane w Bio Laboratorium PPNT Gdynia. Zdobyte doświadczenie ułatwia znalezienie pracy, czasem inspiruje do założenia własnej firmy.
InnovaBio Pomorze jest owocem wieloletniej współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Program oparty jest na wzorcach sprawdzonych na Uniwersytecie Salt Lake City w USA. W poprzednich edycjach udział wzięło łącznie 109 osób. Zrealizowały one 21 projektów badawczych. W wykładach uczestniczyło ponad 1900 osób.
Korzyści z uczestnictwa w projekcie IBP:
Dla studentów:
doświadczenie w prowadzeniu projektu badawczo-rozwojowego
doskonalenie warsztatu laboratoryjnego
poznanie nowoczesnych narzędzi pracy
kształcenie umiejętności pracy zespołowej
zdobycie kompetencji wymaganych przez przedsiębiorców
zwiększenie potencjału na rynku pracy
Dla przedsiębiorców:
realizacja projektu niskim nakładem finansowym
udział w kształceniu potencjalnej kadry pracowników
pełna kontrola wszystkich etapów projektu
prowadzenie badań na wysokim poziomie merytorycznym
wysoki poziom merytoryczny badań
projekty objęte klauzulą poufności
zachowanie praw autorskich do uzyskanych w trakcie badań wyników