Zamknij
REKLAMA

W autobusie i trajtku tylko co drugie miejsce do siedzenia

10:52, 26.03.2020 | hs za: UM Gdyni/fot. ZKM
Skomentuj
REKLAMA

Rząd poinformował, że wyda nowe ograniczenia dotyczące przewozu pasażerów pojazdami komunikacji miejskiej. Gdynia jest już gotowa na ich wprowadzenie w życie. Już od godz. 4.30 w środę, by wykonać dodatkowy kurs na mocniej obciążonych liniach w pogotowiu na sygnał od kierowcy czeka 30 dodatkowych autobusów. Przygotowywane są w nich specjalnych wydzielenia, by pasażerowie nie siadali zbyt blisko siebie.

Zgodnie z zaleceniem rządu w pojazdach komunikacji miejskiej zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących, by zachować odpowiednią odległość pomiędzy pasażerami.

- Oznaczamy co drugie miejsce. Właśnie skończyliśmy pierwszy autobus 5239. Rano pojedzie na R. Jutro wyjedzie ok. 1/3 gdyńskich autobusów tak oznakowanych. Dziękuję wszystkim pracownikom gdyńskiej komunikacji zwłaszcza kierowcom. JESTEŚCIE WIELCY. To trudny czas. Będzie ciężko ale pokonamy tego koronawirusa. Pracujemy dla gdynian - mieszkańców najlepszego, najcudowniejszego miasta - naszego miasta. Ograniczcie podróże. Komunikacja dziś tylko w najważniejszych sprawach – mówi Lech Żurek, prezes PKA Gdynia.

„Pozostaw specjalnie oznakowane miejsce wolne - nie siadaj na nim! Zachowaj dystans od innych pasażerów. Dla Państwa bezpieczeństwa prosimy o stosowanie się do nowych zaleceń. Bezpiecznych podróży!” - apeluje ZKM.

Wczoraj, trolejbus #3015 jako pierwszy został wyposażony w zawieszki na siedzeniach.
Dziś w nocy oznaczenia założono w pozostałych trolejbusach.

- Treść zasad znamy na razie tylko z konferencji prasowej, rozporządzenie dotąd (19.45) nie zostało opublikowane  i tak naprawdę nie znamy przepisów. Biorąc jednak pod uwagę, że celem jest ograniczanie skutków epidemii, staramy się jak najszybciej dostosować. W Gdyni wdrożyliśmy system monitorowania napełnień pojazdów komunikacji miejskiej – poprzez własne służby ZKM oraz sygnały od kierowców do pracującej całodobowo Centrali Ruchu ZKM – i na tej podstawie cały czas dostosowywane są w odpowiedni sposób rozkłady jazdy lub uruchamiane są kursy bisowe – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. - Poleciłam jutro  od 4:30 utrzymywać w  dyspozycji ponad 30 pojazdów, które zostaną włączone jako tzw.  bisowe – na kursy, w których dzisiaj wystąpiło więcej pasażerów niż wynika z limitów wprowadzanych przepisami związanymi z walką z koronawirusem.

Zaangażowanie 30 dodatkowych autobusów wyczerpuje wszelkie dostępne na środę rezerwy kierowców.
Od czwartku 26 marca, nastąpi kolejne wzmocnienie oferty przewozowej – właśnie w celu spełnienia najnowszych wytycznych dotyczących wymaganej maksymalnej liczby pasażerów w pojazdach. Dodatkowo, w kolejnych dniach planowane jest wprowadzenie odpowiednich informacji w autobusach i trolejbusach oraz oznakowanie siedzeń, których montaż Gdynia  postanowiła rozpocząć już wczoraj - zanim rząd wprowadził nowe reguły, inspirując się rozwiązaniami z innych państw.

- Kontrola liczby pasażerów będzie prowadzona przez kierowców – w miarę ich możliwości – i przez służby Nadzoru Ruchu ZKM. W razie potrzeby, prośby o interwencję będą kierowane do Straży Miejskiej i Policji – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała. – Spodziewamy się jednak, że popyt gwałtownie spadnie i takie sytuacje zwyczajnie nie będą się zdarzać lub będą incydentalne.


 

 

(hs za: UM Gdyni/fot. ZKM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA