Zamknij
REKLAMA

Molo Południowe już otwarte. Ławki i donice za 700 tys. złotych

17:16, 22.06.2020 | hs za: UM Gdyni/ fot. Dzielnice #wgdyni
Skomentuj
REKLAMA

Zakończyła się ponad 3-miesięczna metamorfoza przestrzeni Mola Południowego. To jeden z ulubionych terenów spacerowych gdynian, który dzięki modernizacji oferuje nowoczesną i zieloną przestrzeń relaksu. Od ostatniego weekendu czerwca mieszkańcy i turyści mogą korzystać z atrakcyjnie zaprojektowanej strefy wypoczynku i relaksu.

"Dotychczas teren znajdujący się vis - a - vis Akwarium Morskiego nie zachęcał do wypoczynku, bo spełniał bardziej funkcję parkingu. Teraz wykorzystano potencjał tego obszaru, który oferuje fantastyczny punkt widokowy na Zatokę Gdańską czy cumujące przy nabrzeżu żaglowce." - promuje projekt Urząd Miasta Gdyni. Być może chodzi o statek piracki (nie pierwszej atrakcyjności wizualnej), który cumuje obok nowego placu wypoczynkowego, być może o Dar Młodzieży, który częściej jest na morzu niż w Gdyni... Z tym "fantastycznym punktem widokowym" to też spora przesada.

Nowy pomysł w ramach KLIMAtycznego Centrum dla jednych jest wyprowadzeniem samochodów z mola, dla drugich nikomu nie potrzebną fanaberią, która wygenerowała koszty, a pieniądze te można było przeznaczyć na inne bardziej Gdyni potrzebne inwestycje. Do tego ustawienie nawet najpiękniejszych białych donic i siedzisk na popękanej nawierzchni wygląda bardzo nieatrakcyjnie, jakby to skomentował Gospodarz Domu Anioł: "Wygląda jak g... w lesie"!

- Zmiany na Molo Południowym są częścią strategicznego projektu o nazwie KLIMATyczne Centrum, w ramach którego w sercu naszego miasta tworzymy przyjazne enklawy zieleni i relaksu. Nowe zagospodarowanie obszaru Mola sprawiło, że mieszkańcy mają do dyspozycji mnóstwo wygodnych ławek, nowoczesne siedziska oraz atrakcyjnie zaprojektowaną przestrzeń zieloną w postaci drzew, bylin i traw. Jestem przekonany, że  szczególnie teraz, w sezonie wakacyjnym, będzie to obowiązkowy punkt spacerów i wypoczynku – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Co nowego pojawiło się na Molo Południowym:
- zamontowano 18 wygodnych ławek
- ustawiono ponad 24 ozdobnych donic z tworzywa
- postawiono również 12 białych, okrągłych donic ozdobnych z betonu architektonicznego
- ustawiono dodatkowo 13 donic wygradzających
- na nawierzchni zostały namalowane jasne koła, które optycznie wypełniły przestrzeń
- zamontowano 26 okrągłych, betonowych siedzisk tzw. dropsów
- zasiano 500 m2 trawnika
posadzono:
- 39 brzóz pożytecznych i 117 sosen górskich
- 234 sztuki ozdobnych trawy z gatunku sesleria lśniąca
- 234 sztuki bylin z gatunku kocimiętka „Fassena”

Jeszcze w lipcu w strefie rekreacji pojawi się nowoczesna ławka solarna, na której podczas odpoczynku będzie można m.in. doładować telefon.

- Ostatnim elementem metamorfozy Mola będzie 8-metrowy przestrzenny napis „GDYNIA”. Jego litery, wykonane w białym, półmatowym kolorze, będą  nawiązywać do gdyńskiego modernizmu. Wysokość każdej z liter to ponad 1,5 metra. Wewnątrz nich zostanie umieszczone podświetlenie modułowe LED, dzięki czemu napis będzie mógł być atrakcją również po zmierzchu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju i zapowiada, że Biuro Planowania Przestrzennego ogłosi konkurs na koncepcję architektoniczno - urbanistyczną zagospodarowania tego rejonu, która określi docelowy układ tej przestrzeni.

- Ideą projektu jest stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała przebywaniu w niej mieszkańców i turystów. Zachęcamy, żeby do tego szczególnego miejsca dotrzeć pieszo lub rowerem albo komunikacją publiczną, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się urokiem pięknych widoków, bez hałasu i spalin. Osoby, które będą dojeżdżały samochodami, mogą pozostawić samochód na parkingu koło Mariny lub pod Placem Grunwaldzkim i przyjemnym spacerem dotrzeć do końca naszego Mola Południowego. Tam miło spędzą czas w nowej przestrzeni. Myślę, że wszyscy wkrótce docenimy tę zmianę – mówi Andrzej Bień, radny Miasta Gdyni.

Natomiast przeciwnicy tego rozwiązania uważają, że pozbawienie Akwarium Morskiego parkingu działa na niekorzyść placówki, a sam pomysł jest nietrafiony. Z jednej strony wiatr, z drugiej płaski teren, który w dzień słoneczny nie da cienia, nie są atrakcyjne ani dla mieszkańców, ani dla turystów. Czy pomysł spodoba się odwiedzającym Molo Południowe przekonamy się już niebawem.

KLIMAtyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca odpoczynku w otulinie zieleni. Plan Klimatycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych. Koszt metamorfozy na terenie Mola Południowego to ponad 700 tys. zł.

(hs za: UM Gdyni/ fot. Dzielnice #wgdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (5)

JoannaJoanna

2 0

W Gdyni jest Akwarium Gdyńskie! 22:56, 22.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dawid Dawid

2 0

Po wizycie tego miejsca parę dni temu kompletnie nie rozumiem gdzie wydano 700tys na parę brzózek które można wykopać z lasu. Za te pieniądze obsadziłbym pięknymi iglakami trawniki w tym rejonie i dodał drewniane ławki i siedziska zamiast kolejnej fury betonu. A najgorsze jest tuż za rogiem czyli odpadające betonowe partie falochronu z wystającymi zardzewiałymi drutami. Ludzie z UM proszę ogarnijcie się😥. 02:29, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BartekBartek

2 1

Lepsze to, niż ławeczki Macierewicza. 08:58, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkanka GdyniMieszkanka Gdyni

1 0

Jakiś dziwny kalkulator mają władze naszego miasta 🤔 Wszystko tyyyyyyle kosztuje...
Skwerek to idealne miejsce by tętniło życiem! Kawiarenki, restauracje, mały park... Ale nie, mamy donice za 700 tys. zł, które część z nich moim zdaniem wzięto sprzed teatru. Nagle zniknęły i się pojawiły na skwerku🤔 Tak łatamy dziury w naszym gdyńskim portfelu? 09:03, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DarekDarek

1 0

Żenada kolejna ilosc betonu i kilka drzewek za tyle kasy To i tak nie uatrakcyjniło tego miejsca Ja nie widze w tym nic ładnego i upiekszającego nasze miasto 07:42, 24.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA