Zamknij
REKLAMA

Miasto Wspólne aktywizuje do referendum. Czy gdynianie zechcą decydować o przyszłości miasta?

00:29, 07.08.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Gdybyście mogli zapytać się wszystkich gdynian o coś i ich odpowiedź byłaby wiążąca dla lokalnych polityków, to o co byście zapytali? O "reorganizację oświaty"? O sprzedaż miejskich działek? Jakieś pomysły? Z ciekawostek, by zorganizować w Gdyni referendum, potrzeba zebrać ok. 20 tys. podpisów.

Miasto Wspólne skierowało te pytania do mieszkańców Gdyni.

O referendum mówi się w Gdyni od kilku miesięcy. Niezadowolenie mieszkańców stymulują kolejne pomysły rządzącej miastem od 30 lat Samorządności Wojciecha Szczurka. Koniec ubiegłego roku i początek obecnego był bardzo bogaty w kontrowersyjne decyzje Rady Miasta i plany ogłaszane przez urzędników miejskich. Drastyczne podwyżki wywozu śmieci, awantura o Polankę Redłowską, próba likwidacji szkół (SP 51, SP 52 i przeniesienie SP 26), prawda o Parku Rady Europy, straszenie szantażem, 4 miliony dla Arki Gdynia i wreszcie zapowiedź cięć w oświacie, komunikacji miejskiej i pomocy społecznej.

W referendum można również odwołać urzędującego prezydenta i radę miasta. Wystarczy zebrać podpisy i złożyć wniosek.

Wniosek o przeprowadzenie referendum to dokument, który przygotowuje się po zebraniu wystarczającej liczby podpisów mieszkańców popierających pomysł przeprowadzenia głosowania referendalnego. We wniosku trzeba podać pytanie lub pytania, jakie mają być zadane w referendum, a jeżeli wniosek dotyczy referendum w sprawie samoopodatkowania - cel lub cele oraz zasady samoopodatkowania. Do wniosku trzeba dołączyć karty z podpisami mieszkańców, którzy popierają pomysł referendum. Tak przygotowany wniosek należy złożyć do wójta (w przypadku referendum gminnego). Wójt ma obowiązek potwierdzić otrzymanie wniosku o przeprowadzenie referendum.

Po tym jak wniosek zostanie złożony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta), musi zostać zweryfikowany pod względem zgodności z przepisami prawa. Władze gminy przede wszystkim badają, czy inicjator referendum wypełnił wszystkie kolejne etapy procedury oraz czy liczba zebranych podpisów spełnia ustawowe progi. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) po tym, jak otrzyma od inicjatora wniosek o przeprowadzenie referendum, przekazuje go przewodniczącemu rady gminy (miasta). Ten z kolei z grona radnych wybiera komisję, której zadaniem jest sprawdzenie poprawności wniosku o przeprowadzenie referendum.

Jeżeli rada gminy (miasta) odrzuci wniosek o przeprowadzenie referendum to działając jako inicjator możecie zaskarżyć taką uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania uchwały.

Potem kampania referendalna. I samo referendum.

Referendum lokalne merytoryczne będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział przynajmniej 30% uprawnionych do głosowania mieszkańców. Dodatkowo wynik referendum musi być rozstrzygający, co oznacza, że za jedną z opcji oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Niezwłocznie po samym głosowaniu obwodowa komisja sporządza protokół wyników głosowania w danym obwodzie. Na podstawie protokołów z obwodów gminna komisja do spraw referendum sporządza całościowy protokół wyników referendum, który następnie wywieszany jest w siedzibie tej komisji. Dodatkowo protokół jest publikowany w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Więcej w Poradniku „Jak zrobić referendum”

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA