Zamknij
REKLAMA

Razem chciało tęczową flagę na gdyńskim ratuszu. Prezydent Szczurek odpowiedział, że flaga Gdyni wystarczy

13:04, 11.09.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Gdyńscy działacze Partii Razem wystąpili z pismem do prezydenta Wojciecha Szczurka o wywieszenie na gdyńskim ratuszu tęczowej flagi w ramach solidarności z osobami LGBT +.

Gest władz Gdyni miał być symbolicznym wyrazem tolerancji i poszanowania praw bez względu na płeć czy pochodzenie.

Prezydent Gdyni jednak nie zareagował pozytywnie na wniosek Partii Razem. W odpowiedzi, którą w imieniu prezydenta przekazał sekretarz miasta, Rafał Klajnert, czytamy m.in. „pragnę podkreślić, iż Gdynia, znana od początku istnienia jako miasto otwarte i przyjazne, stawia na zrównoważony rozwój, harmonijną współpracę, gotowość niesienia pomocy, szeroką dostępność dla wszystkich grup społecznych oraz na zapewnienie jak najlepszych warunków życia i bezpieczeństwa Wspólnocie Mieszkańców niezależnie od wieku, stopnia sprawności, płci czy też kraju pochodzenia.

Wartości te symbolizuje flaga Gdyni umieszczona na dachu budynku Urzędu Miasta Gdyni”

Do decyzji władz Gdyni na FB ustosunkowały się gdyńskie władze Partii Razem:

Zarząd gdyńskiego okręgu Partii Razem ze smutkiem przyjął odmowną odpowiedź Miasta Gdyni. Prośba dotyczyła wyrażenia solidarności z osobami LGBT+ poprzez symboliczny gest wywieszenia tęczowej flagi na budynku Urzędu Miasta. To zła wiadomość dla społeczności LGBT+ oraz osób, dla których równość to nie pusty frazes, ale podstawa społecznego funkcjonowania.

Jak UM wyjaśnia swoją odmowę? "Gdynia, znana od początku swego istnienia jako miasto otwarte i przyjazne, stawia na zrównoważony rozwój, harmonijną współpracę, gotowość niesienia pomocy, szeroką dostępność dla wszystkich grup społecznych oraz na zapewnienie jak najlepszych warunków życia i bezpieczeństwa Wspólnocie Mieszkańców niezależnie od wieku, stopnia sprawności, płci, czy też kraju pochodzenia".

Gdynio, nie pytaliśmy o wiek, sprawność, płeć ani kraj pochodzenia.

Pytaliśmy o kwestię, która została w tej argumentacji całkowicie pominięta.

Jeśli rzeczywiście, zgodnie z treścią pisma, wszystkie te wartości symbolizuje flaga Gdyni znajdująca się na budynku UM, to tym bardziej brakuje obok niej tej jednej, o której zawieszenie prosiliśmy.

Odpowiedź wymijająca to nadal odpowiedź.

Przemilczenie to wykluczenie.”

Mimo reakcji Partii Razem, władze miasta nie zamierzają wywieszać tęczowej flagi na budynku urzędu.

Póki co, Partia Razem musi zadowolić się flagą wywieszoną na budynku na skrzyżowaniu ulic Wolności i Warszawskiej, tym samym na którego balkonie przez kilka tygodniu wisiał tęczowy transparent z napisem „Prawa człowieka nie są ideologią”.

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

..

2 0

To na tym zdjęciu to jest profanacja polskiej flagi. Ta kolorowa wywieszka nie powinna znaleźć się w takim towarzystwie .
11:41, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

2 0

P. Szczurek nie jest *%#)!& wie że tęczowa flaga to gwóźdź do grobu w sensie ostatnia kadencja...W Gdynia znana z Arki nie toleruje meczowych bo kibice to patrioci może nie idealni ale zawsze czuwaja... 13:19, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA