Zamknij
REKLAMA

Większość nauczycieli poparła lokalizację SP 26 przy ul. Tatrzańskiej. Teraz decyzję podejmie Rada Miasta Gdyni

12:50, 19.09.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/foto Paweł Filar/FB
Skomentuj
REKLAMA

- Szczerze mówiąc ciężko mi sobie wyobrazić nie przychylenie się do naszych postulatów. Za Tatrzańską są: Rada Dzielnicy, Rada Rodziców, mieszkańcy, grono pedagogiczne, Samorząd Uczniowski... Wydaje mi się, że UM może w inny sposób starać się stopniowo wygaszać szkołę, np. po przez zmianę rejonizacji, jednak podjęcie teraz decyzji o wyborze lokalizacji szkoły na ul. Wolności byłoby co najmniej dziwne i spotkało by się pewnie z dość jednoznaczną reakcją. Jednak nie wyrokujmy na przyszłość i poczekajmy na decyzję naszych Radnych - mówi Paweł Filar, radny Działek Leśnych.

Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 26 w lokalizacji przy ul. Tatrzańskiej i zamiana na budynek przy ul. Wolności to kolejny nietrafiony pomysł władz Gdyni – uważają mieszkańcy Działek Leśnych.

Konsultacje w sprawie wyboru docelowej lokalizacji Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni zmierzają do końca. Po Radzie Dzielnicy Działki Leśne, Samorządzie Uczniowskim i Radzie Rodziców swoją opinię przekazali teraz nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. W związku z wyborem przez wszystkie strony konsultacji lokalizacji przy ul. Tatrzańskiej 40, wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz zapowiada złożenie stosownej uchwały podczas październikowej sesji Rady Miasta.

W głosowaniu, które odbyło się 14 września 2020 w Szkole Podstawowej nr 26, w?konsultacjach dotyczących przyszłości placówki wypowiedziała się kadra pedagogiczna oraz pracownicy szkoły. Wśród 51 głosujących nauczycieli, 31 poparło wybór ul. Tatrzańskiej 40 jako docelowej lokalizacji szkoły, a 20 osób obiekt przy ul. Wolności 25.

Swoją opinię wyrazili także pracownicy administracji i obsługi placówki. Wśród 27 osób, aż 19 wskazało ul. Tatrzańską, a 7 osób ul. Wolności. Jeden głos był nieważny.

Wcześniej obiekt przy ul. Tatrzańskiej 40 wskazały również Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski oraz Rada Dzielnicy Działki Leśne.

- Ideą prowadzenia konsultacji jest pozyskanie opinii różnych osób na temat planowanych rozwiązań. Od samego początku nie mieliśmy wątpliwości, że włączenie w proces decyzyjny mieszkańców dzielnicy, rodziców, nauczycieli, kadry szkoły, jak i samych uczniów, to konieczność, by decyzja była najlepsza, nawet jeżeli miały temu towarzyszyć duże emocje. Zbliżamy się do końca procesu konsultacji wyznaczonego do 30 września i decyzja może być już tylko jedna. Zgodnie z moją deklaracją, podczas październikowej Rady Miasta Gdyni złożę projekt uchwały o wyborze lokalizacji przy ul.?Tatrzańskiej 40 - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym osobom za tak liczny udział w procesie konsultacji. Jestem przekonany, że dziś możemy wspólnie uznać, że wyboru miejsca działania placówki dokonano po prezentacji różnych punktów widzenia, a przed Szkołą Podstawową nr 26 rysuje się piękna przyszłość, znaczona kolejnymi sukcesami jej uczniów i absolwentów.

Czego dotyczą konsultacje w SP 26?

Celem konsultacji jest wybór jednej z dwóch obecnych lokalizacji szkoły - ul. Tatrzańskiej 40 oraz ul. Wolności 25. Od kilku miesięcy trwają rozmowy z udziałem uczniów, rodziców uczniów, radnych dzielnicy, dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły. W dialog zaangażowanych jest również wielu mieszkańców Działek Leśnych, dzielnicy małej, lecz bardzo dumnej z swojego historycznego charakteru i niezwykłej, kameralnej atmosfery.

Konsultacje kilkukrotnie przedłużano, ostatecznie miały potrwać do 30 września. Trwająca dyskusja miała przesądzić o wyborze, pod którym adresem szkoła będzie dalej funkcjonować i się rozwijać.

Analizowane były trzy warianty dotyczące funkcjonowania szkoły. Pierwszy zakładał utrzymanie szkoły w dwóch budynkach. Rozwiązanie to zostało odrzucone przez niemalże wszystkie osoby zaangażowane w dotychczasowy proces konsultacji. Drugi wariant zakładał zlokalizowanie placówki przy ul. Wolności 25, a trzeci lokalizację przy ul. Tatrzańskiej 40.

Rodzice przygotowali petycję

„Uważamy, że decyzja o likwidacji naszej szkoły podstawowej w obecnej formie została podjęta pochopnie oraz nie była wynikiem analizy zapotrzebowania na tę szkołę, a została podjęta w skutek decyzji i działań mających umożliwić miastu uzyskanie terenu i budynku SP26 na rzecz funkcji mieszkaniowej, która w żadnym wypadku nie doda wartości do dzielnicy, a wręcz obniży jakość życia i komfort jej mieszkańców. Obecnie dzielnica Działki Leśnie jest dynamicznie rozbudowywana, powstają nowe mieszkania, a sama dzielnica zaczyna “młodnieć”. Pojawia się w niej coraz więcej nowych rodzin z małymi dziećmi. Jednocześnie ważnym argumentem przeciw decyzjom o likwidacji SP 26 przy ul. Tatrzańskiej jest marnotrawienie środków publicznych. Takie decyzje świadczą o niegospodarności i wymagają odpowiedniej reakcji. Pragniemy również nadmienić, że na terenie naszej szkoły zostało przebudowane boisko do gry w koszykówkę, siatkówkę i badmintona oraz boisko do gry w piłkę ręczną. Projekty te zostały sfinansowane między innymi ze środków Budżetu Obywatelskiego. Infrastruktura ta jest wykorzystywana j w ramach zajęć świetlicy oraz zajęć ruchowych prowadzonych przez nauczycieli. Infrastruktura służy również mieszkańcom Działek Leśnych poza godzinami pracy szkoły.”

I teraz zaczyna być widoczne, że władza chce zmarnotrawić na początek prawie milion złotych (1 000 000 zł).

„W roku 2014 z naszych pieniędzy z budżetu obywatelskiego wyremontowano boisko za kwotę 93 tyś PLN. W roku 2017 wygrał projekt Street Workout za kwotę 144 tyś PLN, projekt ma powstać w tym roku i najwidoczniej przepaść pod gąsienicami koparek. Następny projekt, koszt 202 tyś PLN, w trakcie realizacji - poprawa bezpieczeństwa na ulicy Tatrzańskiej i Pomorskiej celem bezpieczniejszej drogi naszych dzieci do szkoły nr 26 przy ulicy Tatrzańskiej, w przypadku braku obiektu, przebudowa traci na swej sensowności. Przebudowa istniejącego boiska szkolnego na terenie SP kosztowała ok. 233 tyś PLN. W roku obecnym z projektów dużych wygrał projekt "Strefa zabawy na terenie Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40" Koszt 286 tyś PLN. Razem daje to kwotę ok. 958 000 PLN. Teraz według Państwa planów, te pieniądze mają przepaść wraz z likwidacją szkoły, a wraz z tymi pieniędzmi nasze zaangażowanie i głosy w Budżecie Obywatelskim. Strata tej infrastruktury nie będzie nigdy powetowana.”

Tu nie trzeba niczego dodawać.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt wsparcia finansowego szkoły przez rodziców. Są to również kwoty idące w setki tysięcy po podliczeniu. Remonty sal, komputery, szatnia, itd., itd...

Władza ma to do siebie, że nie wydaje własnych pieniędzy, tylko podatników. W Gdyni władza jest zmanierowana i na granicy patologii, wszak rządzenie przez ponad 30 lat może prowadzić do wielu wynaturzeń i nadużyć. Już sam fakt stwierdzenia przez wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza, że posunie się do szantażu pokazuje o czym myśli władza Gdyni. Szantaż nie zalicza się do działań legalnych i zgodnych z prawem. Szantaż to przestępstwo. Czy zatem Gdynią rządzą osoby, które publicznie podczas sesji Rady Miasta ogłaszają, że będą przestępcami?

I takimi właśnie działaniami nacechowany jest proces tzw. optymalizacji oświaty.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/foto Paweł Filar/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA