Zamknij
REKLAMA

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie wszystkim pasuje. Zaczęły się protesty

20:07, 23.10.2020 | Piotr Głowacki/foto screen FB
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj w Gdyni o godz. 18:00 rozpoczął się protest dotyczący orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Podobne protesty odbyły się w innych miastach Pomorza i całego kraju.

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek grupy posłów o zbadanie zgodności art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.Orzeczenie zapadło większością głosów.

Zdanie odrębne złożyli: sędzia TK Leon Kieres i sędzia TK Piotr Pszczółkowski.

Orzeczenie TK: https://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/11299-planowanie-rodziny-ochrona-plodu-ludzkiego-i-warunki-dopuszczalnosci-przerywania-ciazy

Ta decyzja wywołała falę protestów. Nie zwracając uwagi na obostrzenia nie zgadzający się z orzeczeniem TK postanowili zaprotestować i wzięli przykład z rolników blokując ulice w centrum Gdyni.

Organizatorki dzisiejszego wydarzenie – Kobiety w Czerni – zwołały swoich sympatyków na godz. 18:00 do centrum miasta, prosząc o przybycie samochodami.

„Dzisiaj przed 18 pakuj się w samochód i jedź do centrum Gdyni. Gdy dotrzesz do centrum, jedź wolno.

Jeśli będą na Ciebie trąbić, trąb też.

Jeśli będą chcieli Cię zatrzymać, pytaj, dlaczego. Nie popełniasz żadnego wykroczenia, jadąc wolno. Gdy napotkasz karetkę - zrób KORYTARZ ŻYCIA. Niech ktoś w tym kraju jeszcze trzyma standard przyzwoitości.” - brzmi instrukcja dotarcia do centrum.

Samochody wolno przemieszczały się m.in. ul. Władysława IV. Piesi protestujący przeszli pod siedzibę gdyńskiego PiSu, gdzie skandowano „Mamy dość”.

Na jutro protest zapowiedziała Organizacja Młodzieżowa Polskiej Partii Socjalistycznej, która dość rewolucyjnie zapowiada „Sąd na bruk! Bruk na sąd!”. Radykalizuje się lewa część społeczeństwa. Czy doprowadzi to do większych wybuchów społecznych? Czy będzie reakcja rządzących? Czy policja, zgodnie z wytycznymi wynikającymi z obostrzeń, będzie reagowała?

Przypominamy, że od jutra istnieje możliwość organizowania zgromadzeń do 5 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.Ograniczenie liczby osób dotyczy też imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej niezależnie od ich rodzaju – do 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego (z wyjątkiem spotkań służbowych). Powyższe limity nie dotyczą miejsc kultury.

(Piotr Głowacki/foto screen FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%