Zamknij
REKLAMA

Nie będzie metropolitalnego biletu wolnej jazdy dla uczniów Trójmiasta. Czy bezpłatne przejazdy dla uczniów zostaną zawieszone?

20:08, 21.11.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto google.maps
Skomentuj
REKLAMA

W trakcie debaty on line trójmiejskich uczniów z prezydentami Gdyni, Gdańska i Sopotu padły również niewygodne pytania, na które włodarze musieli odpowiedzieć.

Jedno z nich dotyczyło bezpłatnej komunikacji miejskiej dla młodzieży z całego Trójmiasta.

Tu prezydenci niemal jednogłośnie zaznaczyli, że raczej w obecnym momencie będzie o to trudno, bo to jest duży koszt. Mamy trudną sytuację pandemiczną, dochody gmin spadają. Bardzo ważna dla aglomeracji jest przygotowana i przyjęta przez Senat RP ustawa metropolitalna. Oznacza ona większe środki dla metropolii m.in. na transport publiczny. Prezydenci poprosili młodych ludzi o nacisk na posłów, żeby ta ustawa przeszła.

Można już teraz spodziewać się tego, że brak dalszych prac związanych z biletem metropolitalnym może w konsekwencji doprowadzić do zawieszenia lub likwidacji darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży.

Przychody z komunikacji miejskiej spadły drastycznie. I w tej chwili wszyscy dokładają. I choć uczniowie uczą się zdalnie, to jednak podróżują autobusami, trolejbusami i tramwajami za darmo. Licząc nawet ulgowe ceny biletów, to w skali dnia, tygodnia czy miesiąca zbierają się całkiem niezłe sumy, który z zakupu biletów nie wpływają do kas firm miejskich organizujących transport na terenie Trójmiasta i okolicznych miejscowości.

Młodych ludzi bardzo interesowała kwestia publicznej komunikacji nocnej. Podzielili się opinią, że czasami, gdy nocą wracają z kina, nie ma jak wrócić do domu. Prezydenci mówili o szansach na częstsze funkcjonowanie komunikacji. Jednak nie padła żadna konkretna deklaracja.

Sporo czasu poświęcono też szansom na wprowadzenie trójmiejskiej karty mieszkańca. Tu znów pojawiła się kwestia kosztów. Karty mieszkańca mają integrować mieszkańców, a przy okazji zachęcać do tego, by płacić w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni podatki. Szczególnie ważne jest to teraz, gdy działania rządu pozbawiają samorządów środków, a pandemia dodatkowo pogłębia luki w budżecie. Prezydenci wydają się więc zainteresowani obecnym systemem. Dlatego w najbliższym czasie nie ma co spodziewać się wprowadzenia wspólnej dla całego Trójmiasta karty mieszkańca.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto google.maps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

KissKiss

0 0

I pozamiatane 16:12, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.