Zamknij
REKLAMA

Ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów

07:25, 30.11.2020 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

Opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia w sprawie selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów dostosowuje terminologię do ustawy; sposób zbierania odpadów pozostaje bez zmian.

Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy wprowadziła zmiany w zakresie nazw frakcji odpadów, które gminy są zobowiązane zbierać selektywnie.

W związku z tym w nowym rozporządzeniu zmienione zostało nazewnictwo frakcji odpadów zbieranych selektywnie tj. frakcja „odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów” zostanie zastąpiona terminem zgodnym z ustawą tj. „bioodpady”.

Natomiast proponowany sposób selektywnego zbierania odpadów nie różni się od obecnie obowiązującego.

Projektodawcy chcą, aby odpady z papieru, w tym odpady: z tektury, opakowaniowe z papieru i opakowaniowe z tektury nadal zbierane były w pojemnikach lub workach, koloru niebieskiego oznaczonych napisem „Papier”.

Odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła, będą zbierane w pojemnikach lub workach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło”. W przypadku gdy gmina skorzysta z możliwości zbierania tych odpadów w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, szkło bezbarwne zbiera się w pojemnikach lub workach  koloru białego oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”, a szkło kolorowe w pojemnikach lub workach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło kolorowe”. Przepis dotyczący możliwości zbierania odpadów ze szkła w podziale na szkło bezbarwne oraz szkło kolorowe obecnie już obowiązuje.

Odpady z metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe, będą zbierane w pojemnikach lub workach, koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, bioodpady będę zbierane w pojemnikach lub workach koloru brązowego oznaczonych napisem „Bio”.

Ponadto w przypadku, gdy pojemniki lub worki na odpady z papieru, szkła, metali, tworzywa sztucznego lub bioodpady, obniżą walory estetyczne przestrzeni publicznej, w której się znajdują, w szczególności w miejscach o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym, dopuszcza się, aby pojemniki lub worki były pokryte odpowiednim kolorem, tylko w części, jednak nie mniejszej niż 30 proc. zewnętrznej, całkowitej powierzchni pojemnika lub worka, w sposób widoczny dla korzystających z pojemników lub worków.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia podkreślono, że pojemniki lub worki niespełniające wymogów rozporządzenia trzeba będzie dostosować do tych wymogów lub zastąpić pojemnikami lub workami spełniającymi wymagania najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Wyjaśniono ponadto, że obecnie obowiązujące rozporządzenie z 29 grudnia 2016 r. zachowuje w mocy zawarte przez gminy umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowywanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, które określają wymagania w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób niezgodny z nowym rozporządzeniem na czas na jaki została zawarta, jednak nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2021 roku. W związku z tym, termin wejścia w życie rozporządzenia został określony na 1 lipca 2021 r.

kic/

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA