Zamknij
REKLAMA

Kadry, księgowość i administracja wyprowadzone ze szkół. Powstał CUPSZ... na "gruzach" SP 1

13:16, 12.01.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Kamil Złoch
Skomentuj
REKLAMA

Od 1 stycznia w Gdyni działa Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół. Nowa instytucja odciąża placówki oświatowe w kwestiach finansowych, kadrowych, płacowych i administracyjnych. Jej dyrektorem została Anna Bennich, która dotychczas pełniła funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Edukacji.

Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół – w skrócie CUPSZ – jest jednostką obsługującą 98 samorządowych, oświatowych jednostek organizacyjnych. Z jego merytorycznego i administracyjnego wsparcia korzystają szkoły, przedszkola, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni, Szkolne Schronisko Młodzieżowe czy Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. 

W gdyńskich szkołach zostaną zlikwidowane komórki zajmujące się księgowością, kadrami i administracją.

[ZT]42757[/ZT]

– Edukacja zajmuje szczególnie ważne miejsce w życiu naszego miasta. Z tego powodu nieustannie szukamy nowych ścieżek rozwoju w trosce o zapewnienie mieszkańcom dostępu do oświaty na najwyższym poziomie. Aby było to możliwe, dbamy nie tylko o jakość kształcenia czy rozwój infrastruktury lokalowej, ale i o organizację pracy, która jednocześnie podniesie jej komfort, zwiększy wydajność i odpowie na wyzwania finansowe związane choćby ze zmniejszającym się udziałem subwencji z budżetu państwa w finansowaniu gdyńskiej oświaty – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby jest powołanie w Gdyni Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół. Nowa jednostka zintegruje w skali miasta obsługę placówek oświatowych w zakresie kadr, płac i księgowości.

Jakie są zadania CUPSZ?

Większość pracowników CUPSZ przechodzi do nowej jednostki prosto z gdyńskich placówek szkolnych. To pracownicy księgowości, płac i kadr obsługujący pracę szkół i przedszkoli.

Dzięki połączeniu sił administracji poszczególnych placówek będzie możliwe lepsze ustandaryzowanie pracy, m.in. przez wdrożenie jednolitego oprogramowania do obsługi budżetu i nowych procedur. Skrócony zostanie obieg dokumentów, a proces decyzyjny w kwestiach finansowej działalności szkół i przedszkoli przyśpieszy. Jednocześnie z dyrektorów placówek oświatowych zostanie zdjęty ciężar odpowiedzialności za obieg i archiwizację dokumentacji finansowej.

Na powołaniu nowej instytucji zyskują również pracownicy, ci którzy zostaną zatrudnieni. Połączenie umożliwi wymianę wiedzy i doświadczeń. Codzienną pracę usprawni choćby łatwiejsze ustalenie zastępstwa za nieobecnych pracowników – co miało wpływ na funkcjonowanie zwłaszcza małych jednostek.Wszystko to przełoży się na lepszą i szybszą pracę gdyńskich instytucji.

Kim jest dyrektor CUPSZ?

Na czele CUPSZ stanęła Anna Bennich, która dotychczas była zastępcą naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.

– Powstanie Centrum Usług dla Szkół i Przedszkoli to naturalny krok naprzód w budowaniu nowoczesnej sieci placówek oświatowych w Gdyni – mówi Anna Bennich, dyrektor CUPSZ – Miasto zyskuje większą sprawczość i elastyczność w zabezpieczaniu funkcjonowania szkół oraz przedszkoli od strony księgowej, płacowej i kadrowej. Przed edukacją stoi wiele wyzwań, zarówno organizacyjnych, jak i finansowych – teraz miasto tworzy nowe, skuteczne narzędzie, aby im sprostać, a zyskają na tym mieszkańcy – zarówno młodzież szkolna, jak i pracownicy szkół.

Anna Bennich pracuje w Urzędzie Miasta Gdyni od 1996 roku. Od 2009 roku pełniła funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Edukacji. Jest absolwentką Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, na którym studiowała m.in. pod okiem prof. Krzysztofa Szałuckiego (skarbnik Miasta Gdyni). Jest ekspertem w dziedzinie finansów publicznych. Przez lata odpowiadała za budżety wszystkich placówek oświatowych w Gdyni. Anna Bennich jest również przedstawicielką Gminy Miasta Gdyni w Stowarzyszeniu NORDA, Metropolitarnym Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów.

Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół mieści się przy ul. 10 Lutego 26, w przestrzeni niewykorzystanej przez powstające tam Centrum Nowoczesnego Seniora. Obecnie budynek jest remontowany i przystosowywany do nowych funkcji. Przedtem mieściło się tam, czyli Gimnazjum nr 1, które było kontynuatorem tradycji najstarszej gdyńskiej placówki oświatowej - Szkoły Podstawowej nr 1. Jak widać władze Gdyni najbardziej lubują się w niszczeniu historii i dziedzictwa miasta. I póki co wychodzi im to całkiem nieźle.

Urząd Miasta nie podał jeszcze ile osób oficjalnie straci lub straciło pracę w związku z reorganizacją. Szacuje się, że ok. 200.

(hs za: UM Gdyni/fot. Kamil Złoch)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

123445@[email protected]

2 0

Szkoda tylko że nie ma parkingu dla przyszłych pracowników 21:14, 12.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

T1000T1000

1 0

Cała ta reorganizacja jest robiona od d....py strony, bez przygotowania , operacja na żywym organizmie bez znieczulenia oczywiście jak zwykle kosztem ludzi - za wynagrodzenia sprzątaczek.

12:44, 14.01.2021


Inna 45Inna 45

0 0

Skąd szacunki, że ok.200 osób straci lub straciło pracę? Skad pochodzą takie informacje? Przyszli pracownicy jeszcze nawet nie otrzymali konkretnych propozycji przejścia do Centrum. 21:20, 12.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SssSss

1 0

Rzeczywistość można zaklinać... ale nic to nie da.... 22:55, 12.01.2021


MM

0 0

Bo ich nie dostana? Znam osobe, ktora stracila prace dzieki tej akcji.... 20:31, 13.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Inna 45Inna 45

0 0

I nie jedna jeszcze straci. Szkoda, że nie informują o konkretach swoich przyszłych pracowników. I faktycznie wynagrodzenia mają być na poziomie najniższej krajowej, czyli tyle ile ma też sprzątaczka czy kucharka. 18:27, 17.01.2021


REKLAMA