Zamknij
REKLAMA

Trzymasz w domu psa? Od dziś wchodzą nowe, bardziej restrykcyjne przepisy...

11:01, 11.04.2021 | hs za: gostyn24.pl/foto Candid_Shots/pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Od dziś zmianie ulegają przepisy dotyczące opieki i nadzoru nad zwierzętami. Właściciele psów zapłacą wyższe kary za wyprowadzenie czworonogów jeśli nie będą się do n ich stosować. Chodzi głównie o trzymanie zwierząt na smyczy i zakładanie niektórym psom kagańców w miejscach publicznych.

Jak czytamy w nowym dokumencie "niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia" (art. 77 § 1 k.w.), a więc spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym, może grozić mandatem w wysokości od 50 do 250 złotych.

Jeszcze wyższy mandat - w wysokości 500 złotych  otrzymają ci, którzy nie zachowają środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, stwarzającego swoim zachowaniem niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka (art. 77 § 2 k.w.). Paragraf ten dotyczy głównie właścicieli psów uznawanych za niebezpieczne. Ich opiekunowie będą teraz musieli jeszcze bardziej uważać. Mandat będzie groził  za samo wyprowadzanie psa bez kagańca.

Parki, place zabaw czy chodniki nie są z pewnością dobrym miejscem na spuszczanie psa ze smyczy, bo nigdy nie wiadomo, jak zwierzę się zachowa, i czy kogoś nie zaatakuje. Dlatego lepiej pójść na spacer tam, gdzie zwierzę będzie mogło spokojnie się wybawić - las, pola. 

W Gdyni obecnie mamy kilka wybiegów dla psów, są to:

  • Łączka merdających ogonów - za SP 33, przy ul. Godebskiego (wejście od ul. Podchorążych)
  • Wybieg dla małych psów przy ul. Błękitnej
  • Wybieg dla psów na Kamiennej Górze - za SP 51, przy ul. Słowackiego
  • Wybieg dla psów Kolibki
  • Wybieg dla psów przy ul. Tucholskiej
  • Wybieg Park Centralny
  • Plaża dla psów w Orłowie - pomiędzy wejściem GDY 18 i GDY 19
  • Plaża dla psów Babie Doły/Oksywie - wejście GDY4

A co ze sprzątaniem po psie?

Niestety niektórzy wciąż mają z tym ogromny problem. W Polsce nie ma ogólnokrajowych przepisów, regulujących kwestię kar za nieposprzątanie odchodów po czworonogu.  Zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. kwestie regulują uchwały poszczególnych gmin,  określające m.in. obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe. Przepisy te mogą się więc różnić w zależności od miejsca zamieszkania, a właściciele psów, którzy nie sprzątają muszą się liczyć  z mandatem do wysokości 500 zł. 

(hs za: gostyn24.pl/foto Candid_Shots/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%