Zamknij
REKLAMA

Wilki biegają po Gdyni. Leśnicy informują, że w okolicznych lasach odnotowano obecność drapieżników

12:26, 28.04.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: gdansk.lasy.gov.pl/PAP/foto FB/Marek
Skomentuj
REKLAMA

Od kilku lat leśnicy informują, że na terenie lasów pomorskich odbudowuje się populacja wilków.

Wilki niemal w Trójmieście! Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku Jerzy Fijas zaznaczył, że „dla leśników zwiększająca się populacja wilków nie jest żadnym zagrożeniem". "Przy rosnących populacjach zwierząt kopytnych (jeleni, saren) wilk jest sprzymierzeńcem leśników, bo pozwala zmniejszyć stada kopytnych”. - podało Nadleśnictwo Gdańsk w maju 2013 roku.

[ZT]38391[/ZT]

Od tamtej pory przybywało sygnałów mówiących o pojawianiu się wilków na terenie kolejnych powiatów. W lasach woj. pomorskiego najpierw pojawiło się ok. 30-35 wilków; najwięcej w rejonie Człuchowa, Miastka i Malborka - wynika z informacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Już wtedy według szacunków z lat 2012 - 2013 drapieżniki te zagryzły kilkanaście zwierząt hodowlanych.

W 2012 roku wilki zagryzły m.in. 7 danieli, 8 owiec i jednego cielaka. Z tytułu tych szkód wypłacono odszkodowanie w wysokości ponad 9 tys. złotych.

[ZT]43429[/ZT]

Początek tego tygodnia przyniósł informacje o zauważeniu wilków na Chwarznie i Dąbrowie.

Leśnicy o lat ostrzegają, że do takiej sytuacji mogło wcześniej czy później dojść. Potwierdzono kilka watah zarówno w powiecie wejherowskim, jak i kartuskim, z którymi miasto Gdynia graniczy. W obszarze miejskim jest sporo enklaw leśnych, co tylko zwiększa możliwość migracji wilka w tereny zabudowane graniczące z lasem.

W poniedziałek pan Marek, mieszkaniec Chwarzna spotkał wilka będąc na spacerze z psem. Sytuacja miała miejsce w rejonie skrzyżowania ulic Posejdona i Westy. Wilk dał się sfotografować. Kiedy jednak pan Marek chciał podejść bliżej zwierzę uciekło.

W sieci pojawiły się informacje, że rzekomo jest to pies wyglądający jak wilk, który wędruje po okolicach Chwarzna. Nic jednak tego nie potwierdza. Nie odezwał się nikt, kto by w jakikolwiek sposób przyznawał się do tego zwierzęcia.

Najprawdopodobniej tego samego wilka widziano w poniedziałek również na Dąbrowie, a wieczorem znów na Chwarznie.

Leśnicy informują, że w lasach okalających Chwarzno, Wiczlino i Witomino przebywają wilki. Są to zapewne samce, które prowadzą tryb samotników i wybrały sobie te lasy. Spotykać je można już od 2 lat. Kiedy pojawiają się w terenie zabudowanym jest to sygnał, że szukają pożywienia. Obecnością wilków tłumaczą sobie właściciele gospodarstw z Chwarzna-Wiczlina, w których hoduje się kury, znikanie ptaków.

Kilkanaście dni temu natomiast doszło do ataku wilków na terenie powiatu bytowskiego. Pisaliśmy o tym tu:

[ZT]45040[/ZT]

Od kilku lat coraz częściej słyszymy od leśników i myśliwych o śladach bytowania tych drapieżników w pomorskich lasach. Inwentaryzacja zwierzyny przeprowadzana w kolejnych latach potwierdza fakt, że wilki na naszym terenie czują się coraz lepiej i ich liczba powoli ale stale wzrasta.

Potwierdzono obecność wilków na terenie Nadleśnictwa Wejherowo. Zdjęcie przedstawia obgryziony przez wilki szkielet samca jelenia, znaleziony w lesie w okolicach miejscowości Tyłowo. Fot. Nadleśnictwo Wejherowo

[ZT]44389[/ZT]

Wilk jest naturalnym drapieżnikiem występującym w polskich lasach, nie ma wrogów naturalnych, jest na końcu łańcucha pokarmowego. Poluje na osobniki chore i słabe, przyczyniając się tym samym do podwyższenia zdrowotności w populacji saren, jeleni i dzików, w drodze naturalnej selekcji.

Drapieżniki atakują również hodowle. W Nadleśnictwie Kolbudy obserwuje się nasiloną penetrację watahy wilków (ok. 8 sztuk) na terenie Leśnictwa Przywidz, Trzepowo i Górny Zamszcz (gmina Trąbki Wlk. i Przywidz). Wilki zaobserwowano w ciągu dnia w okolicach miejscowości Kierzkowo i Pomlewo. Nadleśnictwo otrzymało informację, że wilki te zagryzły kilka sztuk danieli z hodowli w Pomlewie. Wcześniej zaatakowały stado owiec w Mierzeszynie.

Leśnicy kontaktują się z władzami gmin i powiatów i sugerują by w miejscowościach, wokół których obserwuje się aktywność wilków, ostrzec okolicznych mieszkańców, a w szczególności hodowców zwierząt przed polującą w okolicy watahą.

[ZT]43529[/ZT]

(Mariusz Sieraczkiewicz za: gdansk.lasy.gov.pl/PAP/foto FB/Marek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

taka prawdataka prawda

2 1

Wilki to stworzenia mądrzejsze od większości gdyńskich radnych, o Słońcu Miasta nie mówiąc. 22:10, 28.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%