Zamknij
REKLAMA

Leki za 5 złotych? Gdyński poseł Marek Rutka złożył projekt ustawy

11:25, 03.05.2021 | hs za: Lewica
Skomentuj
REKLAMA

Zadłużenie polskich seniorów to ponad 7 mld złotych. Wielu emerytów i rencistów jest zmuszonych do brania pożyczek na wykupienie recept w aptece. W kampanii wyborczej Lewica obiecała ustawę leki za 5zł i taki projekt składamy. Dotrzymujemy słowa! - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Marek Rutka.

Od momentu przyjęcia tej ustawy opakowanie leków będzie bezpłatne lub też maksymalnie będzie kosztować 5,88 zł. Koniec z wyborem, przed którym najczęściej stają seniorzy: kupić leki czy jedzenie?

Projekt wprowadza również zasadę, zgodnie z którą pierwszy w roku zakup sprzętu medycznego (pompa insulinowa, pielucho-majtki) jest realizowany za odpłatnością ryczałtową. Bezpłatne leki będą mogli otrzymywać również honorowi dawcy krwi i przeszczepów, żołnierze, inwalidzi wojenni i wojskowi. 

Leki za 5 zł z jednej strony będzie wymagać większych wydatków na refundację, z drugiej strony profilaktyka i nieprzerywanie terapii lekowej ograniczy wydatki na hospitalizację pacjentów, którzy z powodu braku pieniędzy nie kupowali lekarstw. Podstawowy budżet na leki wzrósłby o około 5 mld zł w ramach budżetu NFZ, dodatkowe środki na pokrycie rozszerzonej refundacji pochodziłyby z budżetu państwa. Szacunkowe dodatkowe wydatki z budżetu państwa to 6-8 mld zł. Więcej pieniędzy na leki przełoży się również na lepszą dostępność do nowoczesnych terapii. Wszyscy znamy te dramatyczne zbiórki pieniędzy na leczenie Polek i Polaków najnowszymi technologiami leków, które w Polsce nie są refundowane i kosztują ogromne pieniądze. Ta zmiana powoli nam je zminimalizować, bo będzie więcej środków na nowoczesne leki i terapię. 

Państwo dokłada dziś do refundowanych leków większość środków, dlaczego więc nie może pokryć całej kwoty? Podobny system działa w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, gdzie odpłatność jest albo zniesiona, albo jest symboliczna. 

Marek Rutka podczas konferencji prasowej powiedział:

Lewica dotrzymuje słowa i składa projekt ustawy, który zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej – leki za 5 zł. Składamy ustawę, która już została przekonsultowana z organizacjami społecznymi. 7,3 mld złotych – tyle wynoszą długi polskich seniorów. 8% z nich odchodzi sprzed okienka w aptece z kwitkiem. Dlaczego tak się dzieje? Zwyczajnie nie stać ich na wykupienie leków. Przed tym okienkiem stoją przed decyzją: kupić jedzenie czy kupić leki? A niewykupienie leków prowadzi do przerwania terapii i prędzej czy później taki pacjent trafia do szpitala. I co się wówczas dzieje? W szpitalu leki otrzymuje się za darmo, ale w cudzysłowie za darmo, ponieważ my podatnicy składamy się na koszty hospitalizacji takiej osoby. Koszty, które wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych dziennie. My patrzymy na to w wymiarze społecznym, w wymiarze solidarnościowym, ale także w wymiarze ekonomicznym. To po prostu dla budżetu państwa się opłaca. W krajach takich jak chociażby Dania, Niemcy czy Wielka Brytania leki są ryczałtowe. W Wielkiej Brytanii pacjent, który przychodzi wykupić receptę płaci zryczałtowaną wartość w wysokości 6 funtów i 40 pensów. W Niemczech jest koszt od 5 do 10 euro. Powinniśmy brać przykład z wysoko rozwiniętych krajów, w których nie tylko po gospodarsku patrzy się na budżet, ale przede wszystkim patrzy na skuteczności terapii leczenia. Profilaktyka jest bardzo ważna, w związku z tym powinniśmy dążyć do tego, aby odciążyć maksymalnie system ochrony zdrowia, który tak bardzo boleśnie ucierpiał w pandemii COVID-19.  

(hs za: Lewica )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

he hehe he

2 0

Ah ten wspaniały poseł Rutka Marek. Najpierw zebrał 600zł i bagażnik wody mineralnej dla lekarzy, potem zagonił jakieś dzieciaki do sprzątania Polanki Redłowskiej, a teraz rozdaje nieswoje pieniądze i zagrywa pod publiczkę. Sprzedaj swoją nową furę i rozdaj kasę potrzebujących emerytom ty cierpiący za miliony bohaterze. Kadencja się kończy to trzeba zacząć pompować, prawda? Zapomniałeś chyba, że emeryci dostali dodatkową emeryturę i za chwilę dostaną jeszcze jedną czyli 14 świadczeń rocznie. Stać ich kupić leki bo zarabiają w ten sposób więcej niż ciężko pracujący człowiek, który często ma jeszcze na utrzymaniu inne osoby, kredyty, itd. 13:23, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

porażkaporażka

1 0

Większego populisty nie ma chyba. I ani się ważcie ponownie go wybierać na posła! 02:12, 09.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%