Zamknij
REKLAMA

Unia Europejska szkodliwa? Działacze Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego przekonywali mieszkańców Pomorza

13:09, 03.05.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: Łukasz Kosiorek/Konfederacja
Skomentuj
REKLAMA

Działacze pomorskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej i tworzącej Konfederację partii Ruch Narodowy zorganizowały w całym województwie pomorskim szereg akcji informacyjnych na temat szkodliwego wpływu Unii Europejskiej na Polskę.

Narodowcy zorganizowali konferencje prasowe oraz akcje plakatowe, których hasłem przewodnim było "Tak dla Europy Ojczyzn - Nie dla Federacji Europejskiej". Hasło to jest sprzeciwem środowisk suwerennościowych wobec planów dalszej ,,integracji europejskiej” dążącej do utworzenia federacyjnego superpaństwa. Przedstawiciele organizacji narodowych w swoich wystąpieniach przedstawiali koncepcję Europy niepodległych narodów i wyrażali swój sprzeciw wobec tego, by decyzje o losach Polaków były podejmowane w Brukseli, zwłaszcza, że często są to decyzje korzystne zwłaszcza dla krajów Europy zachodniej, a szkodliwe m.in. dla krajów takich jak Polska.

W Gdyni konferencję prasową poprowadził Krzysztof Szymański i Oskar Kowalski.

W Gdańsku konferencję prasową poprowadził Poseł na Sejm RP Michał Urbaniak oraz Przemysław Bubnowski.

No konferencjach podkreślono, że w przestrzeni medialnej pojawiają się poważne doniesienia o tym, że rząd zamierza obejść Konstytucję i doprowadzić do ratyfikacji Funduszu Zadłużenia (tak nazywamy Fundusz Odbudowy) niezgodnie z konstytucją. Prezydent Andrzej Duda już wyraził swoje stanowisko i popiera ratyfikację tego dokumentu.

Działacze narodowi wyrazili swój sprzeciw wobec planów przyjęcia sposobu ratyfikacji:

"Pojawiają się także informacje jakoby wystarczyła zwykła większość głosów w parlamencie, co jawnie przeczy zapisom konstytucyjnym tj. art. 90 Konstytucji RP o brzmieniu:

1. Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

2. Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

3. Wyrażenie zgody na ratyfikację takiej umowy może być uchwalone w referendum ogólnokrajowym zgodnie z przepisem art. 125 referendum ogólnokrajowe.

4. Uchwałę w sprawie wyboru trybu wyrażenia zgody na ratyfikację podejmuje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Trudno nazwać tego typu pomysł. To nie tylko skandal, to po prostu próba całkowitego podeptania prawa i braku jakiegokolwiek szacunku do naszego państwa. Nie mówiąc już o próbie oddania suwerenności Polski tylnymi drzwiami.

PiS próbuje znaleźć wytrych prawny takiego działania. Co prawda Konstytucja daje możliwość tzw. „małej ratyfikacji”, ale wtedy gdy nowa umowa międzynarodowa nie dotyczy „znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym”. Tak się składa, że Fundusz Zadłużenia będzie znaczącym obciążeniem finansowym dla Polski na wiele lat i nie będziemy mieli na to żadnego wpływu.

Przekazywanie nowych kompetencji (nakładanie podatków, zadłużanie) nie może prowadzić do obejścia konstytucyjnych granic dopuszczalnego zakresu przekazania kompetencji organów władzy państwowej, nie może odbywać się z pominięciem przewidzianej na taką okoliczność procedury z art. 90 Konstytucji RP: Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów."

Zaapelowali również do Prezydenta Andrzeja Dudy:

"Apelujemy do PAD, by nie tylko nie myślał o ratyfikacji Funduszu Zadłużenia, ale równocześnie wyraził publicznie swój sprzeciw wobec takiego sposobu procedowania tego dokumentu."

I do parlamentarzystów:

Jednocześnie apelujemy do parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych aby nie wyrażać zgody na ratyfikację zobowiązań podatkowych i fiskalnych jakich się de facto podejmiemy. Będziemy żyrantami europejskich komisarzy w zadłużaniu organizacji międzynarodowej jaką jest Unia Europejska, a w konsekwencji sami te długi spłacimy. Tu nie ma miękkiej gry i Unia idzie dalej. Będzie nam narzucać także unijne podatki, a ściąganie podatków w Polsce, to wyłączna domena Rzeczypospolitej Polskiej.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Łukasz Kosiorek/Konfederacja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%