Zamknij
REKLAMA

Spis z pomocą. Uwaga na oszustów

12:01, 06.05.2021 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Rachmistrzowie czekają, aby pomóc w spisie powszechnym tym, którzy nie mają dostępu do internetu. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie wypełnić ankiety Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, mogą liczyć m.in. na Gminne Biuro Spisowe i specjalną telefoniczną infolinię. Niestety, pojawiają się też pierwsze ostrzeżenia o próbach oszustw i wyłudzeń danych osobowych, dlatego trzeba zachować ostrożność.

Ruszył 1 kwietnia, a czas na dopełnienie formalności minie 30 września – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa, a specjalnie powołani rachmistrzowie czekają na osoby, które potrzebują pomocy przy wypełnianiu ankiet spisowych, gdyż ze względu na pandemiczne realia sami nie zapukają tym razem do drzwi gdynian.

Przypomnijmy, że w ramach ogólnopolskiego badania statystycznego zbierane są informacje m.in. o tym, w jakich warunkach na co dzień mieszkają Polacy oraz czy i jak są aktywni zawodowo. Dane posłużą do kompleksowych opracowań Głównego Urzędu Statystycznego, który w ten sposób spróbuje zdiagnozować najważniejsze wyzwania i problemy współczesnego polskiego społeczeństwa.

Rachmistrzowie w biurze i pod telefonem

Kto sprawnie porusza się w sieci i już spisał się samodzielnie przez internet (na stronie spis.gov.pl), ten wie, że to nic trudnego. Obowiązek ten obejmuje jednak wszystkich mieszkańców Polski, w tym także seniorów i inne grupy społeczne borykające się z częściowym lub całkowitym wykluczeniem cyfrowym. Ci, którzy nie mogą lub nie potrafią dokonać spisu na komputerze lub przez telefon, mogą liczyć na wsparcie.

W Gdyni do wyboru są dwie formy pomocy przy spisie:

  • spis w Gminnym Biurze Spisowym, które działa przy ul. 10 Lutego 24 (siedziba Miejskiej Informacji Turystycznej) od godz. 8:00 do godz. 16:00 we wszystkie dni robocze,
  • spis w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem - poprzez infolinię spisową: 22 279 99 99.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie.

Rachmistrzowie telefoniczni pracują od maja. Będą dzwonić do mieszkańców Gdyni z dwóch numerów telefonu: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Nie daj się oszukać. Uprzedź bliskich

Do czasu zakończenia spisu powszechnego trzeba być natomiast wyczulonym na potencjalne próby oszustwa – w innych regionach Polski pojawiły się pierwsze doniesienia o fałszywych rachmistrzach.

Przede wszystkim sygnałem ostrzegawczym powinny być odwiedziny rachmistrza - ze względu na pandemię koronawirusa rachmistrzowie nie przeprowadzają wywiadów bezpośrednich i nie będą odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów, są oszustami i każdą taką wizytę należy jak najszybciej zgłaszać na policję. Oszuści mogą próbować wykorzystać spis powszechny jako okazję do wejścia do czyjegoś domu lub mieszkania bądź wyłudzenia danych osobowych. Warto ostrzec bliskich, znajomych seniorów lub sąsiadów, aby zachowali czujność.

Jeśli seniora spisał wcześniej np. współmieszkaniec lub jeśli senior spisał się sam (np. z czyjąś pomocą przez internet, poprzez infolinię spisową albo w Gminnym Biurze Spisowym), zrealizował on tym samym swój obowiązek udziału w spisie. Wówczas nikt nie ma prawa także do niego zadzwonić - takie kontakty to kolejna próba wyłudzenia danych.

Najlepszym zabezpieczeniem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości będzie samodzielna weryfikacja tożsamości rachmistrza. Aby to zrobić, wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. To, czy dana osoba rzeczywiście jest rachmistrzem, można też sprawdzić przez specjalną aplikację dostępną na stronie spis.gov.pl.

Jeśli respondent ma uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się z nim rachmistrza spisowego, incydent trzeba niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową (22 279 99 99) lub do Gminnego Biura Spisowego (58 668 80 55).

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%