Zamknij
REKLAMA

Skrzyżowanie ulic Morska – Warszawska gotowe

10:25, 14.09.2021 | hs za: ZDiZ/ fot. ZDiZ
Skomentuj
REKLAMA

Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Morskiej z ul Warszawską. W obecnej postaci skrzyżowanie oferuje dogodny przejazd rowerowy oraz nowe przejście dla pieszych poprzez ulicę Morską. Rejon skrzyżowanie zyskał nie tylko nową sygnalizację, ale też oznakowanie pionowe i poziome. Od dziś rowerzyści mogą bezpieczniej dojechać z centrum do dzielnic położonych wzdłuż ul. Morskiej, a piesi mają alternatywę dla przejścia tunelem.

To był ostatni i najważniejszy fragment brakującej trasy rowerowej w tej części Gdyni. Ale przy okazji przebudowy skrzyżowania zadbano o potrzeby mieszkańców, którzy dotychczas pieszo korzystali z tunelu pod ul. Morską. Teraz w szczególności osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi czy opiekunowie z wózkami dziecięcymi mają do dyspozycji wygodną „zebrę” wyposażoną w sygnalizację.

– Powstało niezwykle ważne udogodnienie nie tylko pieszych, ale i dla fanów jednośladów. Skrzyżowanie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić rowerzystom pokonanie go w różnych relacjach – do Śródmieścia, ulicy Warszawskiej i Morskiej. Dodatkowo podnieśliśmy poziom bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, poprzez zmniejszenie promieni skrętów dla samochodów osobowych i trolejbusów. Dzięki nim kierowcy będą zobligowani do wolniejszego i ostrożniejszego pokonywania zakrętu – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.-

Nowa geometria skrzyżowania umożliwia, rowerzystom jadącym od strony ul. Wolności, przejazd na drugą stronę ul. Morskiej w bezpośredniej relacji. W rejonie skrzyżowania wyznaczono również pasy ruchu dla rowerzystów na ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Wolności. Oznaczono je kolorem czerwonym i wykonano z nawierzchni o podwyższonej szorstkości. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych zostały dodatkowo doświetlone.

W nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego, w odległości 50 metrów przed skrzyżowaniem, zainstalowaliśmy specjalną pętlę indukcyjną. Będzie ona wykrywać rowerzystów jadących od Śródmieścia w kierunku ul. Morskiej. Dzięki niej czas oczekiwania na zielone światło znacznie się skróci. Takie samo rozwiązanie działa już od dłuższego czasu w pobliżu skrzyżowaniu Al. Zwycięstwa z ul. Nawigatorów – podkreśla Jakub Furkal, Oficer Rowerowy miasta Gdyni – W najbliższym czasie bezpośrednio przed światłami pojawią się również podpórki rowerowe, które ułatwiają oczekiwanie na zielone światło bez schodzenia z roweru – dodaje Jakub Furkal.

Przebudowa skrzyżowania przyniosła też udogodnienia pasażerom autobusów i trolejbusów. Od dziś prawy pas ruchu w kierunku południowym (do centrum) jest przeznaczony wyłącznie dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Warszawską oraz pojazdów komunikacji miejskiej jadących na wprost.

Warto też podkreślić, że drogowcy zadbali o szersze i równe chodniki, które docenią osoby pokonujące to skrzyżowanie pieszo. Również nawierzchnia jezdni w obrębie skrzyżowanie została wyrównana, dzięki czemu przejazd jest płynny i bezpieczny.

(hs za: ZDiZ/ fot. ZDiZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

AdamAdam

1 0

Koszt tej kolejnej, mało komu potrzebnej, kosmetycznej zmiany nie został oczywiście podany, co sugeruje mi, że poszły na to grube miliony, za które taka np. Rumia wybudowała cały węzeł od zera. Kiedy wreszcie normalne przejście z Władysława IV na Śląską zamiast tego śmierdzącego tuneliku ze schodami na których można nogi połamać, o chodzeniu z zakupami nie mówiąc. Wpadnie ktoś wreszcie na pomysł zrobienia tam pochylni po obu stronach czy nie? Chociaż, przecież to miasto już przypomina finansowo taki np. Wałbrzych, ale w Wałbrzychu chociaż nie okrada się ludzi absurdalnymi kosztami wywozu śmieci. Dług Gdyni sięga miliarda i pożera większość budżetu. Ale co tam, grunt, że magistrat ma na wypłaty dla oficerów rowerowych. 17:44, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%