Zamknij
REKLAMA

Czarnek: zwroty źle wyliczonych wynagrodzeń nastąpią jeszcze w tym tygodniu

15.33, 11.01.2022 PAP Aktualizacja: 15.36, 11.01.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Czarnek pytany był w RMF FM o tych nauczycieli, którzy - w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu - otrzymali niższą pierwszą pensję w styczniu.

Ci, którzy mają źle naliczone wynagrodzenia, mniejsze niż przewiduje Polski Ład, będą mieli zwroty jeszcze w tym i w następnych tygodniach - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"W dalszym ciągu podtrzymuję, że Polski Ład powoduje zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. (...) Tak jest w zdecydowanej większości przypadków. Natomiast to, co się wydarzyło, to są błędy w stosowaniu przepisów bądź niezastosowaniu przepisów, wynikające być może również z braku doinformowania" - powiedział Czarnek.

Pytany o to, czy nauczyciele dostaną wyrównania, potwierdził. "Absolutnie nie mogą stracić na Polskim Ładzie, bo w ogóle nie przewidują tego przepisy Polskiego Ładu" - ocenił.

"Do wszystkich szkół trafił komunikat Ministerstwa Finansów - pierwsze szkolenia dla księgowych odbyło się. Według mojej wiedzy będą następne. Ci, którzy mają źle naliczone wynagrodzenia i mniejsze niż przewiduje Polski Lad - będą mieli zwroty jeszcze w tym i w następnych tygodniach. To jest błąd w naliczeniu, trzeba go naprawić, dlatego też pomagamy w tym względzie Ministerstwu Finansów" - poinformował szef MEiN.

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych ukazało się w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Według resortu finansów dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe.

Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek, "aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym".(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%