Zamknij
REKLAMA

Będzie wiało energią od morza

08:24, 13.01.2021 | hs za: UM Gdyni/foto pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Podpisano umowę przyłączeniową dla drugiej z trzech planowanych nowoczesnych farm wiatrowych na Bałtyku. To kolejny krok przybliżający spółkę PGE Baltica do rozpoczęcia budowy instalacji wiatrowych na Pomorzu, dla których bezpośrednie zaplecze techniczne ma funkcjonować w Gdyni.

- O energii wiatrowej rozmawialiśmy podczas trzeciej edycji Forum Wizja Rozwoju, która pod koniec sierpnia odbywała się w kompleksie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni - mówi dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego. - Dla mnie jako związkowca, członka Solidarności, nowe miejsca pracy to dobry sygnał rozwoju i patrzenia w przyszłość. Sama energia wiatrowa to bardzo dobre ekologiczne rozwiązanie, które nie dość, że daje zatrudnienie, to jeszcze nie zanieczyszczając środowiska tworzy nową gałąź przemysłu, dzięki której mamy w domach prąd.

Baltica-2, czyli druga z łącznie trzech morskich farm wiatrowych, które mają powstać na Pomorzu, już z tzw. umową przyłączeniową. To dokument, który zezwala na wprowadzanie wyprodukowanej w ten sposób energii do sieci przesyłowej, a jednocześnie – jeden z najważniejszych warunków, które trzeba spełnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Oznacza to, że odpowiedzialna za cały projekt spółka PGE Baltica jest już blisko dopełnienia formalności. 

- Zawarcie umowy jest jednym z kluczowych elementów wymaganych do realizacji inwestycji w zakładanym harmonogramie. Równolegle trwają prace projektowe dotyczące układu wyprowadzenia mocy z farm Baltica-2 i Baltica-3 na morzu i lądzie. Obie farmy o łącznej mocy do 2,5 GW planujemy uruchomić przed 2030 rokiem – komentuje Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica.

Dodatkowo w połowie minionego roku wydano też warunki techniczne przyłączenia dla trzeciej morskiej elektrowni wiatrowej, Baltica-1, co jest krokiem poprzedzającym zawarcie umowy przyłączeniowej. Razem z decyzją lokalizacyjną i decyzją środowiskową to dokumenty niezbędne do tego, aby rozpocząć proces ich budowy. 

Gdynia zapleczem technicznym

To z kolei bardzo dobra wiadomość dla Gdyni. Przypomnijmy, że w 2019 roku miasto razem z Portem Gdynia, Rumią i gminą Kosakowo podpisało list intencyjny w sprawie budowy morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku. Ta całkowicie rządowa inwestycja może pozytywnie wpłynąć na okoliczne samorządy.

- Przygotowania do budowy nowoczesnych farm wiatrowych na Pomorzu posuwają się do przodu, a w przypadku Gdyni to bardzo dobra wiadomość dla lokalnej gospodarki. Przypomnijmy, że to właśnie Gdynia i Port Gdynia zostały wstępnie wskazane jako lokalizacja nie tylko dla zaplecza budowy farm wiatrowych, ale i ich późniejszego serwisowania. Jesteśmy gotowi na rozwój branż związanych z gospodarką morską, mamy dobre zaplecze naukowe i przemysłowe związane z rynkiem offshore, a do tego dobrą infrastrukturę biurową i magazynową – podkreśla wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała, która w 2019 roku podpisywała list intencyjny jako reprezentantka jednej ze stron.

Gdyński port to lokalizacja, w której ma funkcjonować niezbędne zaplecze techniczne dla pomorskich elektrowni wiatrowych – nie tylko na czas ich budowy, ale i późniejszej obsługi. Do portu miałyby m.in. wpływać elementy konstrukcyjne, a na terenie miasta i sąsiednich samorządów mają funkcjonować centra szkolące specjalistyczną kadrę, zakłady produkujące materiały na potrzeby farm wiatrowych czy specjalistyczne firmy obsługujące ich budowę. Oznacza to przede wszystkim dużo nowych miejsc pracy, ale też rozwój dochodowej gałęzi przemysłu. Zgodnie z planami spółki PGE Baltica, w pierwszej kolejności ma powstać elektrownia Baltica 3, następnie Baltica 2 i Baltica 1. Farmy wiatrowe zbudowane na polskiej części Bałtyku powinny, zgodnie z rządowymi zamierzeniami, do 2030 roku generować moc sięgającą 8 GW.

(hs za: UM Gdyni/foto pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA