Zamknij
REKLAMA

UdSC: liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt przekroczyła 250 tys. Na Pomorzu jest ich blisko 33,4 tys.

09:44, 05.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Z danych przekazanych przez UdSC wynika, że obywatele Ukrainy przebywają w Polsce głównie krótkoterminowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Na koniec 2020 r. do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach ZUS było zgłoszonych 44,4 tys. obcokrajowców. Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, wyniosła do blisko 21,9 tys. Prowadzących własną działalność gospodarczą cudzoziemców było 1318. Pozostali, zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

- To dobrze, że jako kraj jesteśmy atrakcyjnym miejscem dla pracowników z zagranicy, pamiętać jednak należy, że zatrudnienie obcokrajowców nie może odbywać się kosztem polskiego pracobiorcy - komentuje dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego, Przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ "Solidarność". - Pracodawcy nie powinni zaniżać pensji i zatrudniać robotników np. zza wschodniej granicy, tłumacząc, że Polacy nie przyjdą za takie pieniądze. Ważne jest, by pamiętać o godności ludzkiej i poszanowaniu praw człowieka.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy to przedstawiciele 100. państw. Na koniec grudnia najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – blisko 33,4 tys. Drugą grupę stanowiło 2,9 tys. obywateli Białorusi. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (946), Mołdawii (728) i Gruzji (674).

- Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach. Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce - mówi rzecznik prasowy pomorskiego ZUS Krzysztof Cieszyński.

- Liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 250 tys. - powiedział rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że obywatele Ukrainy osiedlający się w Polsce to głównie osoby młode, poniżej 40. roku życia, emigrujące za pracą.

"Coraz więcej z nich chce jednak pozostać w kraju na dłuższy okres. Świadczy o tym rosnąca liczba wniosków o wydanie zezwolenia na pobyt oraz grupa osób już posiadających takie dokumenty" - powiedział rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Dodał, że ok. 80 proc. obywateli Ukrainy posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą obowiązywać przez maksymalnie trzy lata. "W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy - ok. 73 proc. spraw. Kolejnymi najczęstszymi celami pobytu w Polsce są kwestie rodzinne - ok. 12 proc. oraz edukacja - ok. 5 proc." - przekazał UdSC.

Obywatele Ukrainy koncentrują się w województwach z dużymi miastami. Najbardziej popularnymi regionami poza pomorskim są województwa: mazowieckie - 52 tys. osób, małopolskie - 31 tys., oraz wielkopolskie - 29 tys.

Jak informuje UdSC, z nieco ponad 250 tys. obywateli Ukrainy posiadających ważne karty pobytu, ok. 61 proc. stanowią osoby w przedziale wiekowym 18 - 40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią ok. 12 proc., a osoby powyżej 40 lat - ok. 27 proc.

Urząd zaznacza, że powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Nie obejmują również zezwoleń na pobyt czasowy, których okres ważności został tymczasowo wydłużony ze względu na wprowadzenie stanu epidemii. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%