Zamknij
REKLAMA

"Oczywiście, budujcie, ale nie u nas!" Marcin Horała mówi o głosie mieszkańców

21:56, 09.04.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

#NIMBY - syndrom znany wszystkim realizatorom większych inwestycji publicznych (tak ogólnopolskich, regionalnych, jak i lokalnych). Czy występuje także w przypadku #CPK?

- Każdy głos mieszkańców jest przez nas dostrzegany i szczegółowo rozważany. Podczas zeszłorocznych konsultacji #SSL rozważyliśmy prawie 150 000 uwag obywateli. W grudniu 2020 roku uruchomiliśmy Program Dobrowolnych Nabyć, w ramach którego każdy właściciel/użytkownik wieczysty nieruchomości może ją zawczasu sprzedać - informuje wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wokół CPK narosło już wiele mitów, które co jakiś czas podgrzewają różne media. Bardzo często zdarza się, że o konkretnych działaniach lub lokalizacjach wypowiadają się osoby, które nigdy w danym miejscu nie były, nie rozmawiały z mieszkańcami, nie sprawdzały, jak dana inwestycja wpłynie na region, w którym jest realizowana.

W walce politycznej opozycja zagubiła gdzieś społeczność lokalną, która od lat czeka na ożywienie gospodarcze czy zwiększenie atrakcyjności swojego regionu. Dla wielu miejscowości CPK to nowe otwarcie, zwiększenie miejsc pracy, nowoczesne technologie czy wreszcie lepsza komunikacja z innymi częściami kraju.

Owszem, nie wszystkim musi się podobać to, że w pobliżu pojawią się nowe torowiska, nowe budynki i zwiększy się ruch mieszkańców. By ich przekonać trzeba rozmawiać i pokazywać rangę przedsięwzięcia. Być może ci dziś niezadowolenie jutro będą czerpać zyski z tego, że znaleźli się blisko inwestycji realizowanej w ramach CPK.

- Oczywiście, przy tak dużej inwestycji nie da się uniknąć różnicy zdań, ale dokładamy starań, aby zrozumienie i poparcie społeczne dla Centralny Port Komunikacyjny Solidarity Transport Hub Poland było jak największe! - dodaje Marcin Horała.

[WIDEO]729[/WIDEO]

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%