Zamknij
REKLAMA

W Gdyni nauczysz się budować farmy wiatrowe

17:34, 02.06.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. pexels.com
Skomentuj
REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe na Pomorzu to przyszłość energetyki. Ważną rolę w procesie ich powstawania odegra Gdynia. To tutaj będą szkolić się inżynierowie, którzy zbudują i zajmą się obsługą tych ogromnych maszyn. Kierunki kształcące w tym zakresie planują uruchomić dwie gdyńskie uczelnie – Uniwersytet Morski i Szkoła Morska.

- To bardzo dobra wiadomość, przede wszystkim dla firm, które będą operatorami farm wiatrowych. Jako kraj wkraczamy w całkowicie nową przestrzeń energetyczną, która wymaga wyspecjalizowanej kadry technicznej. Zarówno Uniwersytet Morski, jak i Szkoła Morska to placówki edukacyjne na odpowiednim poziomie, mogące dać gwarancję  wykształcenia odpowiedniej kadry pracowników do obsługi całego systemu turbin wiatrowych, od etapu przygotowania do zamontowania na morzu i późniejszej eksploatacji. Warto wspierać tego typu działania, bo służą one Gdyni, Pomorzu i całej Polsce - podkreśla dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego.

Stawiane na morzu farmy wiatrowe to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki w Europie. Polskie koncerny chcą wytwarzać energię w taki sposób również na Pomorzu. Inwestycję prowadzi PKN Orlen - ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

W procesie budowy i obsługi farm wiatrowych na Pomorzu ważną rolę odegra również Gdynia. Zgodnie z projektem uchwały Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Porcie Gdynia ma powstać terminal instalacyjny offshore. Z kolei gdyńskie uczelnie morskie – tj. Uniwersytet Morski i policealna Szkoła Morska – planują kształcić specjalistów, którzy zbudują, a następnie obsłużą farmy wiatrowe. W tym celu chcą uruchomić specjalne kierunki studiów.

Uniwersytet Morski w Gdyni

W marcu tego roku uczelnia podpisała list intencyjny dotyczący współpracy z koncernem PKN Orlen w zakresie edukacji i badań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Sygnatariuszami z ramienia placówki byli: prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit - rektor Uniwersytetu Morskiego oraz dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk - prof. UMG prorektor ds. współpracy i rozwoju.

Główny cel ich wspólnych działań to prowadzenie inicjatyw badawczych, analitycznych i naukowych oraz wyszkolenie wyspecjalizowanej kadry do budowy i obsługi farm wiatrowych na Bałtyku. W planach jest również rozszerzenie oferty Uniwersytetu Morskiego o kierunki studiów inżynierskich poświęconych morskiej energetyce wiatrowej.

– Ich absolwenci zyskają wiedzę techniczną i praktyczną niezbędną do pracy przy przygotowaniu i obsłudze farm, które wkrótce powstaną na Bałtyku. Specjaliści PKN Orlen podzielą się ze studentami praktyczną wiedzą i doświadczeniem oraz zapewnią wsparcie merytoryczne przy rozwoju nowych kierunków kształcenia – informuje Uniwersytet Morski w Gdyni.

Szkoła Morska w Gdyni

Ofertę kształcenia w dziedzinie budowy i obsługi morskich farm wiatrowych przygotowała także Szkoła Morska w Gdyni. Kursy mają rozpocząć się już jesienią tego roku. To szansa dla wszystkich zainteresowanych pracą w branży morskiej na zdobycie nowych kwalifikacji.

– Zebraliśmy fachowców z branży, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy i zadaniach zawodowych. Korzystając z ich doświadczenia, wyodrębniliśmy zestaw wiedzy i umiejętności, jakie muszą mieć pracownicy potrzebni do budowy i serwisu farm na morzu. Na tej podstawie opracowaliśmy ścisły program kursów, które zakończy egzamin praktyczny. Taką ofertę proponujemy jako pierwsi w Polsce – mówi Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.

Program kursów, które będą prowadzone od jesieni w Szkole Morskiej, powstał przy współpracy z ekspertami z Instytutu Badań Edukacyjnych. Przygotowano dwie kwalifikacje rynkowe: montera i serwisanta turbin wiatrowych WTG (z angielskiego: wind turbine generator).

Na kursy odbywające się w Szkole Morskiej będą mogli zapisać się zarówno indywidualni studenci, jak i całe grupy czy firmy. Każdy, kto ukończy szkolenie, otrzyma certyfikat. Będzie on honorowany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Absolwenci mogą zatem liczyć na pracę przy powstającej na Pomorzu farmie wiatrowej, jak i na innych tego typu obiektach w Europie.

(hs za: UM Gdyni/fot. pexels.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%