Zamknij
REKLAMA

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” przed TSUE: zasieki jak podczas wojny

23:14, 22.10.2021 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

"Traktują nas jak bydło. Dosłownie. Wszędzie zasieki z drutu kolczastego. Jak podczas wojny. Z tego co wiem, to nielegalne" - powiedział PAP jeden z protestujących.

Przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbył się protest związkowców z "Solidarności" przeciwko decyzji o zamknięciu kopalni Turów. Dzielnica Kirchberg, w której znajdują się biura instytucji europejskich, jest poprzecinana zasiekami i blokadami policji.

Inny zwrócił uwagę na ograniczenia, związane z wjazdem do Luksemburga. "Wymyślili sobie, że każdy musi mieć dokument sanitarny, albo robić test na miejscu. Robili wszystko, żeby utrudnić manifestację" - zauważył.

Podpalić Europę

- Dajemy Wam czas do namysłu, a jeśli nie, to podpalimy Europę! Podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym idiotom, którzy zamykają tysiące miejsc pracy i chcą pozbawić energii elektrycznej miliony Polaków – mówił w piątek w Luksemburgu przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

– Solidarność to piękne słowo, to związek zawodowy, to ludzie ciężkiej pracy, którzy doprowadzili do tego, że żyjemy w wolnej Europie. Proszę się rozejrzeć wokół - to wygląda jakbyśmy byli na granicy polsko białoruskiej – mówił podczas manifestacji w Luksemburgu szef „Solidarności” Piotr Duda.

Wśród protestujących nie zabrakło również związkowców z Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

Pętak o Tusku

Jak podkreślił, „kolejnych błędów, tak jak to było w latach 90’, już nie popełnimy, kiedy to Komisja Europejska zamykała w Polsce stocznie, huty i kopalnie”. – Na to już nie pozwolimy! – powiedział stanowczo.

Duda zaapelował także do europejskich urzędników: – Dajemy Wam czas do namysłu, a jeśli nie, to podpalimy Europę! Podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym idiotom, którzy zamykają tysiące miejsc pracy i chcą pozbawić energii elektrycznej miliony Polaków.Przewodniczący NSZZ „Solidarność” wystosował także krótkie przemówienie do szefa PO i byłego premiera Donalda Tuska.– Nie powiem nic odkrywczego. Zacytuję jego słowa z Sejmu z 2012 roku. To co pan dzisiaj robi, to potrafi każdy pętak. Tak proszę pana, to co pan dziś robi, to potrafi każdy pętak. Pan powinien być tutaj i bronić polskich miejsc pracy i polskiej gospodarki, a nie być na usługach Niemców! – powiedział szef „S”.

Zawiesić TSUE

Postanowienie zabezpieczające. Działając z upoważnienia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, która jako najwyższą władzą wykonawczą Związku podjęła decyzję o skierowaniu do Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” wniosku o ocenę legalności działań Trybunału Niesprawiedliwość UE, postanawiam, jako przewodniczący związku: Wydać w trybie zabezpieczenia do czasu rozstrzygnięcia przez Krajowy Zjazd Delegatów wniosku decyzję o natychmiastowym zawieszeniu funkcjonowania TSUE!

– to fragment pisma, które odczytał wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Tadeusz Majchrowicz, podczas manifestacji w Luksemburgu.

Związkowcy z "Solidarności" zostali "przywitani" w Luksemburgu zasiekami i opancerzonymi pojazdami. Nie brakuje też funkcjonariuszy policji.

Po drodze związkowcy z "Solidarności" spotkali niewielką kontrmanifestacje. "Targowica!" - krzyczeli związkowcy.

Hymn zakończył dzisiejsza manifestację

 

Z Luksemburga Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

hs za: Tysol.pl/Małgorzata Kuźma/solidarnosc.gda.pl

foto: Roman Stegart/NSZZ "Solidarność" Gdańsk

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BrukselczykBrukselczyk

1 0

I co się dziwić, jak zobaczyli postfaszystę Bąkiewicza, to pomyśleli, że urządzi Marsz Niepodległości. 08:48, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%