Zamknij
REKLAMA

Paliwo po 5 zł? Obajtek: obniżka VAT pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr

21:35, 08.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W piątkowym wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd obniży stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Jak mówił, obniżka powinna wejść w życie od początku lutego. Niższe stawki będą obowiązywać "na początek na pół roku".

Paliwo po 5 złotych?

Obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr - podkreślił w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wskazał, że koncern również dąży do stabilizacji cen. Podał przykład zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w 2019/2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro.

We wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen ocenił, że zapowiadana obniżka VAT na paliwa do bardzo dobra decyzja rządu, która pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr.

"W PKN Orlen również skutecznie dążymy do stabilizacji cen. Jest to możliwe m.in. dzięki zakupowi praw do emisji CO2. W 2019/20 kupiliśmy 19 mln praw po 23-24 euro, dziś kosztują ok. 85 euro" - zaznaczył Obajtek.

Morawiecki rozwiewa wątpliwości

- W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc. - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla serwisu Interia.pl.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego ma to wpłynąć znacząco na cenę litra benzyny i diesla na stacjach benzynowych.

- Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy - tłumaczył szef rządu.

Obniżka, jak zapowiedział premier, miałaby wejść w życie od początku lutego. Niższa stawka miałaby obowiązywać "na początek przez pół roku". 

- Chcę to zrobić, bo bardziej interesuję się tym, co myślą Polacy w Gorlicach albo Szczecinku, w Ełku, Rawiczu czy Siedlcach, niż europejscy biurokraci w Brukseli albo w Berlinie - powiedział Mateusz Morawiecki.

(PAP)

kmz/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AdamAdam

1 0

A gdyby tak jeszcze akcyzę obniżyć to spokojnie mogłoby być 4zł za litr. Tylko czy to się na pewno przełoży na gospodarkę i spadek cen dóbr konsumpcyjnych jako efekt niższych kosztów działalności? Obawiam się, że niestety nie. 19:48, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%