Zamknij
REKLAMA

Od 17 stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski z nowej Tarczy antykryzysowej

23:23, 10.01.2022 | hs za: ZUS
Skomentuj
REKLAMA

Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu występowania w Polsce Covid-19 będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r. a także skorzystać ze świadczenia postojowego nawet do sześciu razy.

Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek wejdą w życie 17 stycznia 2022 r.

Te i inne rozwiązania znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów.

Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek RDZ-B7 o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. od 17 stycznia 2022 r.  Wniosek powinien trafić do ZUS do 28 lutego 2022 r.

O zwolnienie ze składek za grudzień  2021 r. mogą wystąpić podmioty oznaczone kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności): 56.30.Z  czyli firmy zajmujące się przygotowywaniem i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w miejscach o zamkniętej przestrzeni oraz 93.29.Z czyli pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Aby skorzystać z tego wsparcia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

Przedsiębiorcy z określonych branż, w zależności od kodu PKD, będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do sześciu razy. Wniosek RSP-DD7 będą mogli złożyć najwcześniej 17 stycznia 2022 r. a  najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożyły wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to liczba świadczeń o które można wystąpić zostanie pomniejszona o te już pobrane.

Wnioski o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

(hs za: ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%