Zamknij
REKLAMA

Hub wodorowy w Porcie Gdynia. To temat tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni [VIDEO]

10:56, 17.06.2022 | hs za: Port Gdynia/fot.Tadeusz Urbaniak
Skomentuj
REKLAMA

Port Gdynia kontynuuje prace związane z rozwojem gospodarki wodorowej. W dniu 26 maja w siedzibie spółki miało miejsce spotkanie dotyczące przygotowania koncepcji pn. „Hub wodorowy w Porcie Gdynia”, dokumentu będącego jednym z elementów inicjatywy budowy regionalnej gospodarki niskoemisyjnej opartej na wodorze i innych paliwach alternatywnych.

Spotkanie dotyczyło podsumowania dokumentu przygotowanego w ramach programy pn.”Transformacja paliwowo-energetyczna” w Porcie Gdynia i regionie oraz identyfikacji podjęcia realizacji dalszych kamieni milowych w ramach transformacji w tym realizacji gospodarki wodorowej.

Kwestie związane z wykorzystaniem wodoru omawiano na Forum Wizja Rozwoju, które od 5 lat odbywa się w Gdyni. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 20 - 21 czerwca w kompleksie Akademii Marynarki Wojennej.

Bezpieczeństwo energetyczne było jednym najszerszych obszarów dyskusji na IV Forum Wizja Rozwoju. Dziesiątki ekspertów dyskutowało o zagadnieniach związanych z wodorem w ramach 7 paneli tematycznych.

Również w tym roku, podczas 5 edycji Forum Wizja Rozwoju specjaliści będą dyskutować bezpieczeństwie energetycznym Polski, a w tym o udziale wodoru jako "zielonego paliwa".

Zapraszamy do udziału w  m.in. panelach:

Pomorze pomoże! Czyli Polskie porty hubami wodorowymi przyszłości, obszary taniej produkcji energii i wodoru, wymagania infrastrukturalne i logistyczne, nośniki wodoru

Zaawansowane rozwiązania softwarowe. Warunek niezbędny optymalizacji wykorzystania OZE i wytwarzania paliw zeroemisyjnych. Nowoczesne rozwiązania podnoszące efektywność logistyki wodoru

Obyś (nie) żył w ciekawych czasach. Czyli kawerny solne na wodór wysoko bezpieczne formy magazynowania wodoru jako nośnika energii

Bezpieczeństwo energetyczne

Koncepcja pn. ”Hub wodorowy w Porcie Gdynia” jest jednym z elementów prac związanych z dekarbonizacją portu jak również w obecnej sytuacji geopolitycznej może stanowić jeden z filarów niezależności paliwowo-energetycznej. Podczas wystąpień omówiono znaczenie wodoru dla całego regionu.

W spotkaniu wzięli udział lokalni interesariusze Portu Gdynia wśród których znaleźli się przedstawiciele terminali przeładunkowych, jak również przedstawiciele firm technologicznych, dostawców paliwa oraz samorządowcy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Podczas spotkania zaprezentowano potencjał wodory, który mógłby zaistnieć na terenie Portu Gdynia. Porty morskie wykazują duży potencjał jako miejsca do animacji działań związanych z początkową fazą rozwoju gospodarki wodorowej z uwagi na fakt obsługi różnych środków transportu związanych z obsługa ładunków i pasażerów.

Najważniejsze hasła:

Zarząd Portu jest animatorem i inicjatorem podejmowanych działań proekologicznych i innowacyjnych w porcie i regionie

Zarząd Portu wraz z partnerami aktywnie realizuje Transformację paliwowo-energetyczną

Zarząd Portu wraz z partnerami był inicjatorem w 2019 roku porozumienia wyznaczającego kierunki i zadania dotyczące utworzenia Pomorskiej Doliny Wodorowej

Zarząd Portu wraz z partnerami określił poziom potencjalnego popytu na paliwo wodorowe na poziomie 6 tys. ton rocznie jak również określił obszar niezbędnych inwestycji w ramach szeroko rozumianej gospodarki wodorowej.

W pierwszej fazie celem Zarządu Portu i partnerów jest zbudowanie popytu na paliwo wodorowe, a tym samym, gdy interesariusze z województwa pomorskiego wybiorą wodór, to stworzenie największego ekosystemu w Polsce!

Przyniesie to korzyści ekonomiczne, społeczne i środowiskowe dla:

  • podmiotów portowych w portach morskich
  • mieszkańców m.in. Miasta Gdyni, Gdańska, Sopotu, Rumii, Kosakowa
  • kolejnych podmiotów gospodarczych polskich i międzynarodowych
  • administracji publicznej krajowej, unijnej i międzynarodowej
  • oraz dla Ciebie Szanowny Gościu Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Podpisano list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie gospodarki wodorowej

Przedstawiciele Zarządu Spółek z Portu Tallin oraz z Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie gospodarki wodorowej.

Celem współpracy jest wola wspólnej realizacji projektów związanych z produkcją, magazynowaniem i dystrybucją „zielonego” wodoru oraz wykorzystaniem paliw zeroemisyjnych w kreowaniu wartości dodanej w logistycznych łańcuchach dostaw towarów i usług, a także wymiany informacji w zakresie innowacyjnych projektów rozwojowych związanych z wykorzystaniem paliw zeroemisyjnych na potrzeby portów morskich oraz szeroko pojętej gospodarki morskiej.

Oba porty są mocno zaangażowane w rozwój gospodarki nisko i zeroemisyjnej. Port Tallin posiada strategię wodorową zawierającą plany realizacji projektów związanych z produkcją oraz dystrybucją „zielonego” wodoru w celu zastosowania go w szeroko pojętej branży morskiej („Hydrogen will help Port of Tallinn create new value chains and economic opportunities and in doing so reach carbon neutrality”).

Port Gdynia jest inicjatorem działań związanych z powołaniem hubu wodorowego na terenie Portu Gdynia, służącego dekarbonizacji terminali portowych (w szczególności  wykorzystywaniu wodoru do celów zasilania pracujących w nich urządzeń i sprzętu), produkcji i magazynowaniu „zielonego” wodoru w bliskim sąsiedztwie portu, a także wykorzystaniu wodoru oraz innych paliw zeroemisyjnych (amoniaku, metanolu) do napędu statków zawijających do Portu Gdynia. Hub wodorowy jest elementem realizowanego programu Transformacji Paliwowo-Energetycznej.

Zarówno Port Tallin jak i Port Gdynia dążą do wspólnej realizacji projektów z zakresu produkcji, dystrybucji i magazynowania „zielonego” wodoru oraz chcą kreować wartość dodaną w logistycznych łańcuchach dostaw towarów i usług.

W ramach rozwoju gospodarki wodorowej i zeroemisyjnej wpisuje się również upowszechnienie amoniak i metanolu jako paliw dedykowanych dla branży morskiej.

Zeroemisyjnośc na terenie Portów to między innymi aspekt ekologiczny, spełnienie coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych i potencjalna dywersyfikacja źródeł paliwa. Działania te posiadają wymiar strategiczny dla całej branży paliwowo-energetycznej.

Porty morskie wykazują duży potencjał jako miejsca do animacji działań związanych z początkową fazą rozwoju gospodarki wodorowej z uwagi na fakt obsługi różnych środków transportu związanych z obsługa ładunków i pasażerów.

 

 

(hs za: Port Gdynia/fot.Tadeusz Urbaniak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%