Zamknij
REKLAMA

Nabrzeże Indyjskie w Porcie Gdynia będzie przebudowane. O rozwoju Portu rozmawiano podczas Forum Wizja Rozwoju

08.58, 16.01.2023 hs za: Port Gdynia Aktualizacja: 09.24, 16.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Już wkrótce rozpocznie się przebudowa Nabrzeża Indyjskiego w Porcie Gdynia. W środę, 21 grudnia, w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się oficjalne podpisanie umowy na realizację tego zadania. Generalnym wykonawcą zostało konsorcjum złożone ze spółek Grupy NDI: NDI S.A. i NDI SOPOT S.A., które ma 22 miesiące na wykonanie wszystkich prac oraz uzyskanie zgody na użytkowanie. 

100 lat Portu Gdynia

2022 rok był szczególnie ważny dla gospodarki morskiej w Polsce, obchodziliśmy w nim jubileusz Portu Gdynia. Od stu lat, Port Gdynia jest najważniejszą częścią Gdyni, generatorem rozwoju regionu i polską bramą na świat. Branża morska i działalność portu nadają charakter miastu, którego tradycja i przeszłość, dotychczasowy i przyszły dorobek, są nierozerwalnie powiązane.

Ostatnie lata w gospodarce morskiej charakteryzują się dużą intensywnością inwestycji. Rekordowe wyniki przeładunków w portach morskich w Polsce to potwierdzenie coraz lepszej pozycji polskich terminali na Bałtyku i w Europie. Od powstania Portu Gdynia nieustannie trwają tu prace inwestycyjne, obecnie realizowane ogromne przedsięwzięcia podejmowane są z myślą o następnych pokoleniach.

Port Gdynia na Forum Wizja Rozwoju

- Realizując pięć lat temu pomysł zorganizowania forum gospodarczego, jakiego brakowało w tej części kraju, marzyliśmy o wydarzeniu ważnym i renomowanym. Ale nie spodziewaliśmy się, że co roku będzie ono gromadzić kilka tysięcy uczestników: naukowców, przedsiębiorców, menedżerów spółek skarbu państwa i osób decydujących na najwyższym szczeblu o kształcie i strategii rozwoju polskiej gospodarki – mówi prezes Fundacji Wizja Rozwoju dr Andrzej Michalak. Tymczasem rozgłos i reputacja imprezy przerosła najśmielsze oczekiwania. Co roku Forum proponuje ważne i newralgiczne tematy kilkudziesięciu paneli, gromadzi wybitnych ekspertów i hołduje idei zamiany dyskusji plenarnych w konkretne postanowienia i decyzje. Bardzo ważnym punktem Forum był rozwój Portu Gdynia. To jedna z najważniejszych firma całego polskiego Wybrzeża. Dlatego cieszy fakt, że tematy o których rozmawialiśmy dziś stają się faktem i gdyński Port rozwija się, unowocześnia i jest konkurencyjny na arenie europejskiej.

Podczas debaty na Forum Wizja Rozwoju rozmawiano o wpływie inwestycji morskich na rozwój regionu i gospodarkę kraju.

Cieszymy się z podpisania kolejnego kontraktu w Porcie Gdynia.  Nasza kadra poradziła sobie doskonale z pracami przy placach przeładunkowo – składowych, które zakończyliśmy w terminie, a teraz pracujemy już przy przebudowie Nabrzeża Holenderskiego – mówi Małgorzata Winiarek – Gajewska, Prezes Grupy NDI.  – Kolejny projekt pozwoli na większe wykorzystanie doświadczenia naszej kadry w pracach hydrotechnicznych i stanowi znakomite uzupełnienie naszego portfela w tej branży na kolejne lata – dodaje Prezes Grupy NDI.

Zadaniem NDI jest przebudowa Nabrzeża Indyjskiego na długości około 540 m, polegająca przede wszystkim na jego poszerzeniu o 6 m. Nowa ściana nabrzeża zostanie wykonana z kotwionych, stalowych grodzic oraz pali rurowych. W ramach inwestycji należy wykonać m.in. demontaż wyposażenia hydrotechnicznego nabrzeża, rozbiórki oczepu żelbetowego, torowiska oraz umocnienia dna. Obszar objęty inwestycją zostanie oczyszczony z niewybuchów i pogłębiony do rzędnej -15,5 m, tak aby umożliwić dostęp do nabrzeża masowcom przypływającym do Portu Gdynia. Przebudowa obejmuje wykonanie układu kolejowo-drogowego, instalacji technologicznych, nowych elementów wyposażenia nabrzeża, konstrukcji oczepu żelbetowego oraz kosza przyjęciowego. Istniejące estakady zostaną wydłużone, a stanowiska przeładunkowe obsługujące statki zostaną przeniesione.

Generalny wykonawca ma 22 miesiące na wykonanie całości kontraktu, ale już po 16 miesiącach odda do użytkowania pierwszy z odcinków inwestycji.

Dzięki modernizacji Nabrzeża Indyjskiego już za 22 miesiące to nabrzeże będzie przygotowane do tego, żeby przyjmować ładunki zboża przy nabrzeżu głębokowodnym.  Dzięki temu Port Gdynia będzie mógł utrzymać pierwszeństwo w basenie Morza Bałtyckiego jeżeli chodzi o przeładunki zbożaJacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

To nie jedyne przedsięwzięcie, jakie NDI realizuje obecnie w Porcie Gdynia. Od lipca tego roku prowadzi także modernizację Nabrzeża Holenderskiego, gdzie do wykonania jest m.in. przebudowa nawierzchni kolejowo-drogowej wraz z uzbrojeniem oraz budowa sieci, która zasili żurawie portowe na tamtejszym nabrzeżu. To zadanie ma wykonać do końca 2023 roku.

(hs za: Port Gdynia)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%