Zamknij
REKLAMA

Obchody 90-lecia Bałtyku przełożone na drugie półrocze

15:36, 30.05.2020 | hs za: Bałtyk Gdynia
Skomentuj
REKLAMA

W związku z wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, związanej z panującą w kraju i świecie pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz ze względu na bezpieczeństwo wszystkich związanych z organizacją oraz uczestnictwem w obchodach jubileuszowych klubu, Zarząd SKS Bałtyk Gdynia informuje, że obchody 90-lecia klubu zostaną przełożone na drugie półrocze 2020 roku.

Dokładny termin zostanie podany do wiadomości publicznej po decyzji o wznowieniu rozgrywek o mistrzostwo III ligi.

Bałtyk Gdynia to polski klub piłkarski, który początki swojej działalności datuje jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Został on bowiem założony w 1930 roku pod nazwą „KS Bałtyk”. Założycielami klubu byli robotnicy i bezrobotni z dzielnicy Grabówek w Gdyni. Drużyna już w 1931 roku została pełnoprawnym członkiem PZPN, a dwa lata później wystartowała w oficjalnych rozgrywkach, na czwartym szczeblu ligowym. Drużyna stopniowo zdobywała awanse do wyższych klas, aż do sezonu 1938/1939, kiedy spadek z Klasy A (2 poziom rozgrywkowy) zbiegł się z wybuchem II Wojny Światowej i przerwaniem organizacji rozgrywek piłkarskich. Po zakończeniu działań zbrojnych zespół został reaktywowany. Wydarzeniem wartym podkreślenia jest na pewno walne zebranie z 1957 roku, na którym to przyjęto barwy biało-niebieskie jako obowiązujące. Już dwa lata później Bałtyk odniósł pierwszy poważny sukces sportowy, bowiem jako pierwszy zespół z Gdyni awansował do rozgrywek piłkarskich na szczeblu centralnym, czyli ówczesnej II ligi. Kolejnym, jeszcze ważniejszym, osiągnięciem, był awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w 1980 roku. Zawodnicy osiągnęli ten sukces w 50 rocznicę założenia klubu, a Bałtyk w swoim debiutanckim sezonie w 1 lidze zajął 6 miejsce, tracąc tylko jeden punkt do wicelidera! Klub z Gdyni w najwyższej klasie rozgrywkowej spędził łącznie 7 sezonów, reprezentując także polską piłkę w Pucharze Intertoto. Kolejne lata Bałtyku to jednak problemy finansowe oraz organizacyjne. Zespół nigdy nie odzyskał dawnej chwały, a obecnie występuje w drugiej grupie III ligi, gdzie zajmuje ostatnie miejsce.

W swojej długiej historii Bałtyk Gdynia wypromował trzech reprezentantów Polski, a ich trenerem był m.in. Wojciech Łazarek.

Klub założyli w 1930 robotnicy budowlani i bezrobotni z gdyńskiej dzielnicy Grabówek. We wrześniu 1931, przy wsparciu Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Robotniczy Klub Sportowy Bałtyk został członkiem PZPN. Pierwszym prezesem klubu został Kazimierz Werner. Jeszcze przed wojną stał się klubem wielosekcyjnym. Do 1937, pod wpływem działaczy PPS, klub miał barwy czerwono-amarantowe. Przed wojną klub odgrywał olbrzymią rolę w kształtowaniu się gdyńskiego środowiska robotniczego oraz popularyzacji piłki nożnej na Wybrzeżu. Już w 1935 awansował do klasy A (zaplecza I ligi). Jego dalszy rozwój przerwała II wojna światowa. W 1939 dochód z wielu meczów przeznaczany był na dozbrojenie Wojska Polskiego. W tym samym okresie klub udzielał gościny sportowcom gdańskiej Gedanii, wyrzuconych przez hitlerowców ze swojej siedziby przy Heeresanger Straße (dziś ulica Legionów w Gdańsku). Oprócz rozgrywek między drużynami, wystawiły one wspólną reprezentację Bałtyk-Gedania w boksie. Ostatnim przed wojną prezesem klubu był dyrektor gdyńskiej stoczni Jerzy Michalewski, będący równocześnie komendantem obrony cywilnej w Gdyni. Został on przez ruch oporu ewakuowany i pełnił później rolę łącznika między AK i gen. Sikorskim. Los wielu ówczesnych działaczy i zawodników jest do dziś nieznany. Wielu z nich oddało swe życie w walce za ojczyznę.

Pierwszy powojenny spektakularny sukces Bałtyku przyniósł rok 1959, w którym to klub awansował do II ligi. W ten sposób Bałtyk stał się pierwszym zespołem, który wywalczył dla Gdyni ligę piłkarską na szczeblu centralnym. W 1970 r. RKS Bałtyk został przemianowany na SKS Bałtyk. W 1980 Bałtyk awansował do ekstraklasy i jako beniaminek znalazł się na 6. pozycji, klub dzielił tylko 1 punkt od pozycji wicelidera, co dawałoby możliwość gry w europejskich pucharach. W lidze spędził 7 sezonów. Zespół występował także w Pucharze Intertoto. W latach 90. klub przeżywał kłopoty natury finansowej i organizacyjnej, co było przyczyną trudnego dla klubu okresu. W sezonie 2008/2009 Bałtyk występował w rozgrywkach III ligi bałtyckiej (grupa pomorsko-zachodniopomorska), w których to wywalczył awans do II ligi zachodniej. Klub rozegrał 210 spotkań w ekstraklasie i 608 w II lidze (stan na 3 lipca 2015).

W latach 80. klub zrzeszał we wszystkich swoich sekcjach przeszło 2000 sportowców. Był to szósty pod względem liczebności wielosekcyjny klub w kraju.

 

(hs za: Bałtyk Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA