Zamknij
REKLAMA

Pierwszy Bieg "Walki o Pamięć" za nami. Wygrał Igor Siódmiak ze Szczecinka

08:52, 07.06.2021 | M.S
Skomentuj
REKLAMA

W minioną sobotę na pierwszym biegu czteroczęściowego cyklu „Walki o Pamięć” zameldowało się blisko 70 zawodników. Pobiegli lasami przy Jednostce Wojskowej 52 Batalionu Remontowego Ziemi Człuchowskiej.

Do Czarnego zjechali się zawodnicy z sześciu województw, aby podczas 10 km trasy uczcić pamięć 65 tys. jeńców wojennych z hitlerowskiego obozu Stalag II B Hammerstein.

- Moja obecność tutaj jest nie przypadkowa. Postanowiłem włączyć się w promowanie tego ważnego wydarzenia sportowego, które ma za zadanie przypominać i pielęgnować pamięć  o regionie pomorskim. Stalag II B Hammerstein - jesteśmy ambasadorami , przywracania pamięci o tych miejscach kaźni Narodu Polskiego. Chcę przekazywać poprzez takie działania młodemu pokoleniu - jak ważna jest miłość do Ojczyzny – mówi Łukasz Kuriata, radny Lęborka.

[FOTORELACJA]10300[/FOTORELACJA]

- W biegu lasem koło pomnika Stalag II B Hammerstein wystartowało 65 biegaczy, którzy rywalizowali na 10-kilometrowej trasie. Pierwszy na metę przybył Pan Igor Siódmiak, któremu medal wręczyła Janina Wons urodzona w nazistowskim obozie na terenie Austrii – informuje Marcin Brodalski, który w wydarzeniu reprezentował posła Piotra Müllera.

Igor Siódmiak przyjechał ze Szczecinka i reprezentował 7PRO SIÓDMIAK TEAM / PENTATHLON SZ-EK. 10 km przebiegł w czasie 0:34:10. Na drugiej pozycji uplasował się Paweł Walczak z Koszalina z wynikiem 0:37:00, trzeci na metę dotarł Darek Ławecki z Człuchowa z czasem 0:37:17, reprezentując grupę biegową TRIPAKA.

Wśród kobiet najlepsza była Małgorzata Cygan ze Szczecinka z grupy Kocury, która przybiegła z czasem 0:46:03. Jako druga wbiegła Joanna Cichowska z Ostródy z czasem 0:48:33, zaś trzecią kobietą na mecie była Agnieszka Kwietniewska z Przechlewa (TRIPAKA PRZECHLEWO) z czasem 0:48:35.

WYNIKI

Kolejnym uczestnikom biegu medale wręczał weteran kapitan Jan Bieleninik zastępca szefa sztabu batalionu zwiadu majora Jana „Skamabocha”, który przynależał do Okręgu Wileńskiego AK Obwodu Wołkowysk oraz podpułkownik Aleksander Suchanowski.

- Wspaniała impreza z pięknymi patriotycznym przesłaniem.65 uczestników uhonorowało pamięć 65 tys. jeńców, zamęczonych i zamordowanych przez hitlerowców. Przez lata zapominani, dzisiaj przypomnieni – podkreśla Marzena Gmińska ze Słupska.

Kpt. Jan Bieleninik – łagiernik, żołnierz AK, zastępca szefa sztabu batalionu zwiadu mjra Jana „Skamabocha” oraz Janina Wons urodzona w nazistowskim obozie na terenie Austrii wypuścili w niebo białe gołębie, symbolizujące pokój na świecie. Goście Honorowi w ten sposób zwrócili się do wszystkich obecnych z przesłaniem – Nigdy więcej wojny!

Przed biegiem w imieniu organizatorów zabrał głos Mariusz Birosz, który zwrócił się z prośbą do zawodników, żeby zechcieli zostać ambasadorami pamięci o jeńcach wojennych ze stalagu II B Hammerstein. Jak wrócą w swoje rodzinne strony, to aby opowiedzieli swoim bliskim o tragicznych losach 65 tys. jeńców z kilkunastu krajów świata. Prezes stowarzyszenia przedstawił życiorysy naszych zaproszonych gości honorowych, a przede wszystkim opowiedział co ich spotkało podczas II Wojny Światowej. Życzył wszystkim, aby tak tragiczne zdarzenia się już więcej nie powtórzyły.

Pan kapitan Jan Bieleninik w asyście ppłk Aleksandra Suchanowskiego i członków Bractwa Kurkowego w Czarnem strzałem z armaty dał znak do startu, a następnie z panią Janiną oczekiwał na mecie wszystkich zawodników aby założyć im na szyję piękne pamiątkowe medale.

- Czekają nas kolejne trzy biegi - każdy z nich pokazuje nam jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach. Stajemy w prawdzie, mówimy prawdę i świadczymy prawdę o tych wydarzeniach. Serdecznie zapraszam  do uczestnictwa w tych wydarzeniach – dodaje Łukasz Kuriata.

Za naszym pośrednictwem, Mariusz Birosz – główny organizator biegu składa podziękowania.

Dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia „Brygada Inki” za wielki trud w przygotowaniu I Pomorskiego Biegu „Walki o Pamięć” oraz za godne przyjęcie zawodników i przybyłych gości. Zaszczycili nas swoją obecnością:

- Marcin Drewa, doradca Prezydenta RP, członek Rady ds. Samorządu Terytorialnego przy kancelarii Prezydenta RP

- Marcin Brodalski – asystent Rzecznika Rządu, Posła na Sejm RP Piotra Müllera

- Łukasz Kuriata - radny Rady Miejskiej w Lęborku oraz Marzena Gmińska ze Słupska

Głównych organizatorów i współorganizatorów reprezentowali:

  • Mariusz Birosz – Prezes Stowarzyszenia „Brygada Inki”
  • Sebastian Kucharczyk – Prezes Stowarzyszenia Prawy Starogard
  • Ppłk Aleksander Suchanowski – Dowódca 52 Batalionu Remontowego Ziemi Człuchowskiej
  • Marcin Kowalski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie
  • Płk rezerwy Zbigniew Suchanowski – Dowódca Grupy Zabezpieczenia w Czarnem, 6 WOG w Ustce

Dziękujemy za obstawienie trasy policjantom z Czarnego i Człuchowa, żołnierzom z 52 Batalionu Remontowego, Straży Leśnej z Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, Wojskowej Straży Pożarnej z Grupy Zabezpieczenia w Czarnem, harcerzom ZHR z Czarnego i członkom Stowarzyszenia „Brygada Inki”.

Wielkie podziękowania dla Grupy Zabezpieczenia w Czarnem, która przygotowała przepyszną wojskową grochówkę i kiełbaski z grilla, dla księdza proboszcza mjra Henryka Zielińskiego, za zakup wody oraz bananów, które były dostępne w połowie trasy, dla niezawodnych pań ze stowarzyszenia „Brygada inki”, które upiekły smaczne ciasta.

Wielkie słowa uznania należą się Stowarzyszeniu Prawy Starogard. Zarząd stowarzyszenia zadbał o sponsorów strategicznych (Fundacja PZU, Fundacja Lotos i Energa) dzięki którym przedsięwzięcie stało na tak wysokim poziomie. To dzięki środkom pozyskanym przez Stowarzyszenie Prawy Starogard najlepsi zawodnicy otrzymali puchary, firma GOOD TIME zadbała o elektroniczny pomiar czasu a zabezpieczenie medyczne UXILIUM zadbało o profesjonalną opiekę. Dziękujemy również za nagrody rzeczowe które zostały ufundowane przez: Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie, IPN Gdańsk oraz RDLP w Szczecinku. Dziękujemy również za relację medialną TVP Gdańsk, Dziennikowi Bałtyckiemu, RemixMedia oraz portalowi MlodaGdynia.pl.

Na koniec dziękujemy wszystkim pracownikom cywilnym oraz żołnierzom z 52 brem, to dzięki waszej nietuzinkowej pomocy udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

* * *

Przed nami w pierwszej edycji Biegu „Walki o Pamięć” jeszcze:

  • Bieg II – Lasy Piaśnickie – Wejherowo, dnia 19 czerwca 2021 r.
  • Bieg III – Stutthof „Marsz Śmierci” – Krępa Kaszubska, dnia 14 sierpnia 2021 r.
  • Bieg IV – Bieg „Inki” – Lubichowo, dnia 4 września 2021 r. oraz Klasyfikacja Generalna

Tu można zapisywać się na kolejne biegi: https://elektronicznezapisy.pl/g/I_Pomorski_Bieg_Walki_o_Pamiec.html?fbclid=IwAR1C4FtLwkehIjPbfkNAasLm2MHux7f6xNMDWx0QjbDz7iO9L8-krL5OVkY

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%