Zamknij
REKLAMA

Gdynia Sailing Days za nami. Sukcesy polskich zawodników

22:20, 19.07.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Robert Hajduk
Skomentuj
REKLAMA

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach.

– To było iście gorące lato dla uczestników Gdynia Sailing Days. Nie brakowało jednak wietrznych dni, stąd warunki do rywalizacji były znakomite – mówi Sekretarz Miasta i Dyrektor Urzędu Miasta Gdyni Rafał Klajnert. – Dla naszego miasta te regaty to jedno z najważniejszych wydarzeń w sportowym kalendarzu, stąd cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy gościć najlepszych żeglarzy – dodaje.

Polskie sukcesy medalowe

Tegoroczne regaty na długo zapamiętane zostaną przez reprezentantów Polski. Wielki sukces osiągnęli byli zawodnicy YKP Gdynia – Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (obecnie AZS AWFiS Gdańsk), zostając mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. 

– To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez polskich żeglarzy – podkreślił Dominik Buksak, który podczas tych regat był szkoleniowcem zwycięskiej ekipy. 

Reprezentanci gdańskiego klubu zdominowali zawody i sięgnęli po złoty medal w imponującym stylu – wygrali 9 z 15 wyścigów. 

– W Gdyni nie odczuwaliśmy specjalnej presji ze strony rywali. Mieliśmy wszystko pod kontrolą, ale tak jest, kiedy realizuje się na wodzie plan i podejmuje dobre decyzje. Od początku byliśmy skoncentrowani na sobie i na dobrym żeglowaniu, co też przyniosło znakomity efekt – dodali Staniul ze Sztorchem.

Całe spektrum żeglarstwa

Podczas Gdynia Sailing Days kibice tradycyjnie mogli obejrzeć całe spektrum żeglarstwa, a zawodnicy mieli okazję ścigać się w różnej rangi zawodach. Poznaliśmy mistrzów Polski w klasie Flying Dutchman (Latający Holender) oraz mistrzów Polski juniorów młodszych w klasie O'pen Skiff.

Ponadto o medale mistrzostw Polski w sprincie walczyli żeglarze klas przygotowawczych – Optimist, 29er, L’Equipe i O'pen Skiff. Rozegrano także regaty w ramach Pucharu Miasta Gdyni,  w których na starcie stanęli żeglarze klas Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7, a w Pucharze Gdynia Sailing Days ścigały się jachty klas Finn, RS21, Delphia 24 One Design, Micro oraz katamarany A-Class, Nacra 15 i Hobie Cat 16. Ponadto, na wodach Zatoki Gdańskiej rozegrano też kolejne rundy Ekstraklasy i I Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej.Najliczniejsza flota wzięła jednak udział w regatach Kinder Joy of moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist – o to trofeum rywalizowało prawie 200 żeglarzy i żeglarek do lat 13.Ostatnim akcentem regat były wspomniane mistrzostwa Polski w klasie Latający Holender, katamaranach Nacra 15, Hobie Cat 16 i A-Clas, w jachtach klasy RS 21 One Design oraz Puchar Gdynia Sailing Days w klasach Finn, w którym najlepszy okazał się Łukasz Lesiński z YK Stal Gdynia.

- Kolejna, zakończona wielkim sukcesem, edycja Gdynia Sailing Days jest efektem długoletniej współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego z miastem Gdynia i partnerami biznesowymi. To tylko dowodzi, że takie projekty powinny i będą rozwijać się, by promować sport – podsumował zawody prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Na kolejną wielką sportową żeglarską imprezę w Gdyni nie trzeba będzie długo czekać. Między 22 a 27 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej o medale mistrzostw świata do lat 21 rywalizować będą żeglarze w klasach Laser Standard i Laser Radial. Wyniki w poszczególnych klasach dostępne są na stronie events.pya.org.pl.

(hs za: UM Gdyni/fot. Robert Hajduk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%