Zamknij
REKLAMA

Hipoksja w Cetniewie. "Im wyżej, tym lepiej". COS uatrakcyjnia swoją ofertę

14:12, 11.10.2021 | hs za: COS Cetniewo
Skomentuj
REKLAMA

Kolejna inwestycja w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo w trakcie odbiorów. Powstaje pierwsza na Pomorzu siłownia z funkcją hipoksji, która imituje trening wysokogórski, niezbędny w procesie szkoleniowym praktycznie każdego sportowca wyczynowego.

Jak podaje Michał Kowalski, dyrektor Ośrodka, sala hipoksyjna do ćwiczeń to dopiero pierwszy etap inwestycji związanych z hipoksją w Ośrodku.

- Równolegle trwa przebudowa 16 pokoi w Hotelu Albatros na pokoje hipoksyjne, tak aby sportowcy nie tylko ćwiczyli w warunkach wysokogórskich, ale również w takich samych warunkach spali i wypoczywali. Połączenie treningu z wypoczynkiem z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty, poprawi ich wydolność oraz przyczyni się do uzyskiwania w przyszłości lepszych wyników – mówi dyrektor Kowalski.

Hipoksyjna sala treningowa w Cetniewie ma 122,25 m2 i wyposażona jest sprzęt aerobowy, bieżnie, ergonometry oraz we wszystkie elementy infrastruktury systemu hipoksji gdzie głównym elementem jest generator azotu zasilany sprężonym powietrzem. Koszt inwestycji łącznej czyli Sali hipoksyjnej oraz przebudowy 16 pokoi to wartość 5.508.000 złotych netto z czego dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wynosi 5 452 920,00 netto.

- Trening wysokogórski w naszym kraju zapoczątkował patron naszego Ośrodka Feliks Stamm w latach 50. XX wieku. Ograniczona ilość tlenu powoduje, że organizm przystosowuje się i zmusza układ krążeniowo-oddechowy do większego wysiłku, dzięki czemu zwiększa wydolność beztlenową powoduje wzrost przemiany materii, zwiększa wytrzymałość i siłę mięśni. Hipoksja dodatkowo skraca czas regeneracji organizmu, poprawia parametry snu, a przede wszystkim powiększa objętość życiową płuc. Zalet jest sporo w związku z powyższym to krok milowy w procesie przygotowań sportowców do najważniejszych - dodaje dyrektor Michał Kowalski.

Trening hipoksyjny przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą skutecznie poprawić funkcjonowanie swojego organizmu.

CZYM JEST HIPOKSJA?

Trening lub przebywanie w warunkach o obniżonej zawartości tlenu w otoczeniu pozwala poprawić wydolność organizmu. Zmniejszenie dostępności tlenu dla organizmu czyli hipoksja występuje naturalnie w warunkach górskich, gdzie wraz z wysokością poprzez stopniowe rozrzedzenie atmosfery pogorszeniu ulega wysycanie krwi tlenem i zmniejsza się dotlenienie tkanek.

Co ciekawe nie trzeba wyjeżdżać w wysokie góry aby uzyskać ten sam efekt.

Dzięki specjalistycznym generatorom możemy w pomieszczeniu stworzyć warunki zmniejszonego stężenia tlenu tym samym doprowadzając do sytuacji w której zmniejsza się utlenowanie tkanek (analogicznie jak ma to miejsce w warunkach wysokogórskich). Mobilne, ciche i bezobsługowe generatory dają oczywiście możliwość kontroli i sterowania ustawieniami symulowanej wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba wyjeżdżać na kosztowne zgrupowania w Alpach, Kenii czy USA.

Takie same warunki tworzy się właśnie w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie.

(hs za: COS Cetniewo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%