Zamknij
REKLAMA

Zapraszamy na II edycję Pomorskiego Biegu „Walki o Pamięć” [ZDJĘCIA]

17:58, 11.05.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Brygada Inki
Skomentuj
REKLAMA

Już wkrótce II edycja Pomorskiego Biegu „Walki o Pamięć”. W bieżącym roku od maja do września zobaczymy biegaczy:

  • w Czarnem dnia 28 maja, gdzie upamiętnieni zostaną jeńcy wojenni ze Stalagi II B Hammerstein
  • w Lasach Piaśnickich koło Wejherowa dnia 11 czerwca, gdzie upamiętnieni zostaną pomordowani mieszkańcy Pomorza
  • w Krępie Kaszubskiej koło Lęborka dnia 13 sierpnia, gdzie upamiętniony zostanie tzw. „Marsz Śmierci” z obozu w Stutthofie
  • na Helu dnia 3 września, gdzie upamiętnieni zostaną obrońcy Helu
  • w Lubichowie koło Starogardu Gdańskiego dnia 10 września, gdzie zostanie upamiętniona sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK w biegu pod nazwą „Bieg Inki”

Wydarzenie patronatem objęła Małgorzata Zwiercan, Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy.

- Połączenie sportu i historii to bardzo trafna decyzja. Mariusz Birosz już wielokrotnie pokazał, że patriotyzm jest mocną stroną Brygady Inki. Dla mnie historia i dziedzictwo narodowe to bardzo ważne części życia publicznego. Biegi "Walki o Pamięć" odnoszą się do tragicznych momentów w nieodległej przeszłości naszego kraju. Piaśnica, Marsz śmierci więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof czy mało znana część polskiej historii związana właśnie z Czarnem, czyli ponad 65 tysięcy ofiar niemieckiej okupacji Europy - żołnierzy zamordowanych lub zmarłych w Stalagu II B Hammerstein, to sprawy nie tylko godne nagłaśniania! To wydarzenia, o których mówić mamy obowiązek. Dziękuję Mariuszowi Biroszowi i wszystkim pozostałym zaangażowanym w przygotowania do realizacji biegów za poświęcenie i determinację. Z radością i wielką odpowiedzialnością obejmuję całe wydarzenia patronatem honorowy. Zachęcam również wszystkich uczestników i pracowników OHP do wzięcia udziału w Biegu "Walki o pamięć" - mówi Małgorzata Zwiercan, Komendant Główny OHP.

Na początek zapraszamy wszystkich do Czarnego już 28 maja na godzinę 11.00.

Zapisy pod linkiem:

https://elektronicznezapisy.pl/event/6846.html

Zawodnicy którzy przebiegną trasą wśród drzew, przepięknych wrzosowisk, obok pomnika upamiętniającego 65 tysięcy jeńców wojennych zamordowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej otrzymają pamiątkowy medal oraz koszulkę.

Medal

Koszulka

Dla zwycięzców w pięciu kategoriach wiekowych z podziałem na mężczyzn i kobiety czekają puchary oraz nagrody rzeczowe.

Stowarzyszenie „Brygada Inki” oraz Stowarzyszenie Prawy Starogard znane są z przeprowadzania w sposób profesjonalny wydarzeń o charakterze patriotycznym, historycznym, edukacyjnym i sportowym. Wydarzenie w Czarnem w sposób oczywisty łączy ze sobą wszystkie te cechy.

Ważnym elementem zawodów będzie możliwość spotkania się z weteranami. Tak było w poprzednim roku, gdzie uczestnicy wojny wręczali na mecie zawodnikom pamiątkowe medale.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Brygada Inki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%