Zamknij
REKLAMA

Regaty na... ekranie. W lipcu w Gdyni [VIDEO]

19:03, 05.06.2022 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Żeglarze w Gdyni wystartują w regatach… na ekranach monitorów. E-sportowa wersja rywalizacji, która na ogół przebiega wśród szumu fal i promieni słońca to nowy sposób na żeglarskie zmagania. Już na początku lipca wirtualne regaty eSailing zagoszczą w Gdyni przy okazji Gdynia Sailing Days, a PZŻ planuje rozwój nowej odmiany sportu.

Te same wyzwania – zmienny wiatr, prądy i zmotywowana konkurencja, ale zamiast morskiej bryzy – internetowa transmisja na popularnej platformie. E-sport, czyli rywalizacja na ekranie monitora zatacza coraz szersze kręgi i do grona dyscyplin, które można uprawiać wirtualnie dołącza także żeglarstwo. O tym, jak wygląda to w praktyce i ile emocji może przynieść wkrótce przekonają się kibice i żeglarze w Gdyni.

Wirtualne regaty już w lipcu

Polski Związek Żeglarski poinformował, że zacieśnia współpracę z Polską Ligą Esportową – organizatorem wirtualnych zmagań dla profesjonalnych zawodników. Wszystko po to, aby promować nowe możliwości zaszczepienia żeglarskiej pasji, szczególnie wśród dzieci młodzieży. Jak skuteczniej dotrzeć do ich wyobraźni, jeśli nie przez wirtualną rozrywkę?

Już od 8 do 10 lipca w Gdyni zagoszczą pierwsze e-sportowe regaty rozgrywane na popularnej na całym świecie platformie Virtual Regatta – bezpłatnej aplikacji na smartfony i urządzenia mobilne oraz komputery. Wirtualne zmagania e-żeglarzy będą częścią lokalnego żeglarskiego święta, czyli kilkudniowej imprezy Gdynia Sailing Days. Oficjalna nazwa wydarzenia to PGE e-Puchar Gdynia Sailing Days.

Trailer platformy do wirtualnych regat Virtual Regatta, mat. wideo: YouTube / Virtual Regatta

Rywalizację będzie można śledzić na żywo – będzie transmitowana na najpopularniejszej platformie streamingowej, Twitchu, z udziałem profesjonalnych komentatorów.

- Projekt eSailingu jest bardzo atrakcyjny, gdyż promocja występuje nie tylko w zakresie rozrywki, ale również na płaszczyźnie zarówno edukacyjnej, jak i sportowej, co daje dodatkowy potencjał i obszar do zagospodarowania przez PZŻ. Chcemy wykorzystać tą szansę, a perspektywa dołączenia esportu do rodziny olimpijskiej stwarza zupełnie nowe możliwości. Cały świat stawia na rozwój tej formy rywalizacji, także World Sailing i inne krajowe związki żeglarskie mocno rozwijają eSailing. Idziemy z duchem czasu, a współpraca z Polską Ligą Esportową i wsparcie PGE z pewnością przyczynią się do rozwoju wirtualnego żeglarstwa – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Bardzo cieszy mnie nawiązanie współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim. To kolejny partner ze świata sportu, który nie tylko dostrzega potencjał inwestycji w rozgrywki esportowe, ale także szuka sposobów na dotarcie do nowej grupy fanów. eSailing rozwija się bardzo dynamicznie i mam nadzieję, że Polska Liga Esportowa dołoży kolejną cegiełkę do popularyzacji tych zmagań - mówi Paweł Kowalczyk, prezes Polskiej Ligi Esportowej.

Co ciekawe, pomimo wirtualnej formuły na ekranach będzie można zobaczyć licencjonowanych żeglarzy – udział mogą brać tylko zawodnicy posiadający licencję sportową lub amatorską Polskiego Związku Żeglarskiego.

Cykl potrwa do września

Wirtualne regaty w Gdyni będą jedynie częścią szerszego cyklu, który współorganizują PZŻ, PLE i grupa PGE. Oprócz lipcowej rywalizacji na Pomorzu w planie znalazły się też otwierające cykl zawody na początku czerwca z wyścigami flotowymi oraz dwie imprezy we wrześniu, w tym PGE Mistrzostwa Polski eSailing i Wielki Finał PGE eSailing Pucharu Polski, który będzie połączony z mistrzostwami kraju w klasach olimpijskich w Gdańsku.

Cały cykl zamknie rozgrywany w grudniu Zimowy e-Puchar PGE.

Warto dodać, że – jak informuje Polski Związek Żeglarski - polscy zawodnicy mają już za sobą starty m.in. w mistrzostwach świata i innych rozgrywkach międzynarodowych w eSailingu. Ta forma żeglarskich zmagań w zeszłym roku stała się też jedną z dyscyplin esportowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jako jedne z zaledwie pięciu wirtualnych sportów w Olimpic Virtual Series.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%