Zamknij
REKLAMA

Rusza budowa nowego Centrum Sportu UMG [ZDJĘCIE/WIZUALIZACJA]

13:30, 03.08.2022 | hs za: UM Gdyni/wizualizacja, mat. prasowe UMG
Skomentuj
REKLAMA

W czerwcu 2024 roku studenci i kadra Uniwersytetu Morskiego w Gdyni będą mogli korzystać z nowoczesnego centrum sportu. We wtorek, 2 sierpnia uczelnia podpisała umowę na jego budowę. Prace ruszą 5 sierpnia. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budimex.

Już w 2024 roku studenci gdyńskiej uczelni będą mogli korzystać z nowoczesnego Centrum Sportu UMG. We wtorek, 2 sierpnia podpisano umowę z wykonawcą inwestycji – polską firmą Budimex S.A. W uroczystości udział wzięli: rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, dyrektor oddziału północnego Mariusz Hurylski oraz dyrektor rejonu 1 – Radosław Slesar.

Na zdj. (od prawej): rektor Adam Weintrit i dyrektor Mariusz Hurylski // mat. prasowe UMG 

– Wybudowanie centrum sportu dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest niezwykle ważnym i priorytetowym zadaniem dla uczelni odpowiedzialnej za kształcenie kadry morskiej. Budowa, która rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu jest inwestycją konieczną, na którą społeczność uniwersytetu oczekuje od kilku lat, jednocześnie podniesie atrakcyjność uczelni. W naszym centrum sportu pierwszeństwo będą mieli studenci, doktoranci i pracownicy uniwersytetu, ale jestem przekonany, że ten obiekt będzie służył też mieszkańcom Gdyni i funkcjonował przez siedem dni w tygodniu, od rana do wieczora – podkreśla prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintritt, rektor UMG.

– Kontrakt realizujemy w formule „buduj”. Przekazanie budynku inwestorowi z pozwoleniem na użytkowanie, planujemy w ciągu 22 miesięcy od daty podpisania umowy, tj. do czerwca 2024 roku. Jako generalny wykonawca jesteśmy wiarygodnym partnerem, cenionym za dotrzymywanie zobowiązań umownych. Do realizacji inwestycji angażujemy sprawdzonych partnerów/kontrahentów oraz doświadczoną kadrę inżynierską gwarantującą jakość i terminowość. Dla tego samego inwestora realizujemy również budowę Centrum Offshore w Gdańsku, gdzie współpraca przebiega w dobrej i profesjonalnej atmosferze – mówi Jakub Nagraba, dyrektor Dywizji Budownictwa Ogólnego Budimex.

 Wizualizacja nowego obiektu // mat. prasowe UMG

W skład Centrum Sportu UMG wchodzić będą m.in.:

 • pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianką wspinaczkową,
 • 4 szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym,
 • szatnia dla sędziów i pracowników z zapleczem sanitarnym,
 • 2 pokoje dla trenerów,
 • przestrzeń usługowa,
 • pokoje gościnne dla sportowców, sztabu szkoleniowego z aneksami kuchennymi i łazienkami dla 40os.,
 • widownia dla 130 osób,
 • zaplecze sanitarne dla widzów,
 • strefa fitness i siłownia,
 • przestrzenie biurowe, sala konferencyjna, przestrzeń techniczna,
 • parking podziemny na 49 miejsc.

– Cały obiekt zaprojektowany jest tak, aby jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Przykładem niech będzie przestrzeń w hali sportowej, którą będzie można w miarę potrzeb, dostosować do różnych zajęć sportowych czy rekreacyjnych. Można ją będzie np. szybko podzielić na trzy niezależne boiska do siatkówki, z których każde spełnia wymogi FIVB. Jeśli dodamy do tego ściankę wspinaczkową, strefę fitness, saunę, to widać, że dzięki temu obiektowi będziemy mogli znacznie poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych dla naszych studentów i pracowników – podkreśla dr Andrzej Lachowicz, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji UMG.

Najważniejsze liczby:

 • powierzchnia zabudowy: 2199,59 m2,
 • kubatura: 38 460,21 m3,
 • powierzchnia całkowita: 6 983 m2,
 • wysokość budynku: 11,9 m,
 • liczba kondygnacji nadziemnych: 4,
 • liczba kondygnacji podziemnych: 1.

Projekt architektoniczny opracowała firma ART Projekt K&M Sp. z o.o. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie kampusu przy ul. Morskiej, w miejscu wyburzonej w 2020 roku hali sportowej. Z uwagi na zły stan techniczny i wysokie koszty utrzymania tamtego obiektu, jego modernizacja okazała się zbyt kosztowna i niecelowa. 

Jak informuje kanclerz Uniwersytetu Morskiego Filip Malata:

Plac budowy pod Centrum Sportu UMG zostanie przekazany 5 sierpnia 2022 roku. Do końca roku wykonane zostaną prace przygotowawcze, geodezyjne, roboty ziemne, konstrukcyjne oraz instalacyjne. Otwarcie kompleksu sportowego zaplanowano na drugi kwartał 2024 roku. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wynosi około 55 mln zł. Inwestycja realizowana będzie ze środków własnych i budżetu państwa, w postaci dotacji celowej Ministerstwa Infrastruktury.

 W planach Uniwersytetu Morskiego jest również budowa nowego domu studenckiego, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby uczelni. Powstanie on w ramach drugiego etapu inwestycji.

Wizualizacja nowego obiektu // mat. prasowe UMG

(hs za: UM Gdyni/wizualizacja, mat. prasowe UMG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%