Zamknij
REKLAMA

Piaśnicka Msza Żałobna w Gdyni u Św. Boromeusza

20:32, 04.02.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Grzegorz Maciąg
REKLAMA
Skomentuj

Piaśnicka Msza Żałobna - największe wydarzenie muzyczno-historyczne ostatni lat na Pomorzu!

Chóry Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo) i Strzelenka (Tuchom), Viola (Gdynia) przygotowały pod dyrekcją Magdaleny Stenki koncert chóralnej muzyki poważnej „Piaśnicka Msza Żałobna”, którego premiera odbyła się w 80 rocznicę rozpoczęcia eksterminacji mieszkańców Kaszub i Pomorza w lasach piaśnickich, 26 października 2019 roku w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie.

15 lutego (sobota)

godz. 19:00

Kościół p.w. Św. Karola Boromeusza Gdynia Wielki Kack (osiedla Fikakowo)

 

Kompozytor – Karol Krefta (dyrygent Chóru Strzelenka, akompaniator Chóru Elishama, organista w kościele p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza)

Słowa – Mariusz Sieraczkiewicz (dziennikarz, autor tekstów, redaktor naczelny portalu MlodaGdynia.pl)

Przygotowanie chóralne, dyrygent – Magdalena Stenka (nauczyciel muzyki, dyrygent Chóru Sounds of Freedom, Elishama)

 

Piaśnicka Msza Żałobna jest swoistym epitafium pamięci ludzi, którzy zostali pomordowani w lasach piaśnickich, bo… byli Polakami. Utwór jest po polsku, kaszubsku i po łacinie. Kompozycja ta ma charakter 9-częściowego Requiem podług obrządku rzymskiego. Choć tekst swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis, to jednak symboliką opowiadaną słowem hołdu i czci określa jej najważniejsze fragmenty (Sanctus, Agnus Dei). 9 części to tak naprawdę 9 tematów muzycznych (o charakterze pieśni, psalmu, etc.), a wszystkie razem są skupione wokół jednego lasu-cmentarza. Pośród nich znajdują się utwory instrumentalne, a w znakomitej większości wokalne na 4-gł. chór mieszany i solistów z towarzyszeniem organów, pianina i sekcji instrumentów smyczkowych. Wszystkie dźwięki kompozycji zostały oparte nie tylko na treści niosącej zgłoski do opisania notacji muzycznej, ale przede wszystkim na treści historii pełnych niewyrazistych odczuć płynących z przeżywania tych tragicznych wydarzeń na Kaszubskiej Golgocie.

Pieśni Piaśnickiej Mszy Żałobnej:

I. „Nadchodzi mrok”

II. „Czarne skrzydła”

III. „Ogień z fal”

IV. „Mamusiu, gdzie jest tatuś?”

V. „Idziemy na śmierć”

VI. „Las”

VII. „Pamiętać”

VIII. „Ile razy nas jeszcze doświadczysz”

IX. „Śpijcie spokojnie”

 

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia Pieśni II. „Czarne skrzydła”: https://www.youtube.com/watch?v=JF_57iRpPKs

 

Cykl koncertów odbywa się pod Honorowym Patronatem:

JE ks. Arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia Metropolity Gdańskiego

JE ks. Ryszarda Kasyny Biskupa Pelplińskiego

JE ks. Wiesława Alojzego Meringa Biskupa Włocławskiego

Nad wszystkim czuwa Komitet Honorowy, do którego zapraszają: ks. Piotr Gruba (Dziekan Dekanatu Kielno, Proboszcz Parafii p.w. ŚŚ Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie) i ks. prałat Daniel Nowak (Dziekan Dekanatu Wejherowo, Kustosz Sanktuarium Piaśnickiego, Proboszcz Parafii p.w. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie).

Warto dodać, że Pieśń IX. "Śpijcie spokojnie" została wykonana przedpremierowo 6 października 2019 roku podczas uroczystości w Lesie Piaśnickim (Mszę Św. koncelebrował JE Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź).

Do tej pory Msza została zaprezentowana w KOŚCIOŁACH: Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie (kościół pw. Chrystusa Króla i Błogosławionej Alicji Kotowskiej) 26 października (PREMIERA), p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie (10 XI); p.w. Św. Stanisława Kostki w Gdyni (16 XI) i p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie (23 XI).

 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Grzegorz Maciąg)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Arek Arek

0 1

A gdzie w tym wszystkim jest władza Gdyni. Od lat obserwuje i widze ze szczurkoea ekipa bojkotuje pamiec Piasnicy 10:10, 08.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarekMarek

0 0

A może należało by Prezydenta Szczurka po prostu zaprosić na koncert a nie tylko oskarżać że bojkotuje - to nic nie kosztuje 01:07, 17.02.2020


© mlodagdynia.pl | Prawa zastrzeżone