Zamknij
REKLAMA

Muzeum Miasta Gdyni wciąż szuka dyrektora

10:21, 27.06.2020 | hs za: UM Gdyni/gdansk.pl/fot. Kamil Złoch
Skomentuj
REKLAMA

Ogłoszony w tym roku konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Gdyni nie został rozstrzygnięty i decyzją prezydenta Wojciecha Szczurka będzie rozpisany kolejny, który do końca roku wyłoni nowego kandydata. Do końca marca w muzeum na tym stanowisku pracował dr Jacek Friedrich, a obecnie pełniącą obowiązki dyrektora została Karin Moder.

Dr Jacek Friedrich - historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Miasta Gdyni - wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego pięcioletnia kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2020 roku.

Zarząd Województwa Pomorskiego we wtorek, 10 grudnia, 2019 r. zaakceptował rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku, zatwierdzając kandydaturę dr. Jacka Friedricha.

Do konkursu zgłosiło się dziewięć osób, z czego osiem spełniło warunki wskazane w ogłoszeniu o konkursie i zostało zaproszonych na rozmowy: Wojciech Bonisławski (dotychczasowy dyrektor MNG), Jacek Friedrich, Marcin Kaleciński, Dorota Monkiewicz, Przemysław Rey, Anna Sobecka, Jarosław Trybuś i Wojciech Zmorzyński.

Odchodząc z Muzeum Miasta Gdyni zwolnił stanowisko dyrektorskie, co zmusiło władze Gdyni do rozpisania konkursu, który został ogłoszony w marcu b.r. 15 maja miał nastąpić wybór nowego dyrektora. Władze jednak nie wybrały nikogo i zadecydowały o nowym rozpisaniu. Do czasu rozstrzygnięcia kolejnego konkursu, który planowany jest jeszcze w tym roku, osobą pełniącą obowiązki dyrektora Muzeum Miasta Gdyni będzie Karin Moder, do tej chwili zastępczyni naczelnika gdyńskiego Wydziału Kultury.  
 
- Wszyscy dobrze wiemy, jak ważną rolę w historii naszego miasta i społeczeństwa odgrywa kultura - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Taka instytucja, jak Muzeum Miasta Gdyni, która prezentuje świetny model zarządzania i jest ważnym miejscem dla mieszkańców oraz turystów, musi być w dalszym ciągu prowadzona przez znakomitego dyrektora. Dlatego do czasu rozstrzygnięcia kolejnego konkursu na to stanowisko muzeum oddajemy w ręce Karin Moder.
 
Karin Moder jest absolwentką skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku etnologia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z kulturą związana jest od ponad 20 lat. Początkowo pracowała w Duńskim Instytucie Kultury w Gdyni, następnie w samorządzie gdańskim i od 2005 roku w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Gdyni.
 
- Obserwuję Muzeum Miasta od wielu lat - z perspektywy Wydziału Kultury, ale również jako mieszkaniec Gdyni. W mojej ocenie ostatnich 5-6 lat było znakomitym czasem dla muzeum, kiedy to, śmiało można powiedzieć, że awansowało do grona najlepszych instytucji muzealnych w kraju. Świadczą o tym chociażby liczne nagrody - mówi Karin Moder, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Gdyni. - Uważam, że jest to zasługą bardzo sprawnego modelu zarządzania przyjętego przez dyrektora Jacka Friedricha. W równej mierze jednak jest to efekt pracy zespołu muzeum, który nie jeden raz już dowiódł jak duży ma potencjał. To ludzie sprawni, kreatywni i skuteczni. Moim zadaniem jest po prostu doprowadzić do realizacji przyjęty plan merytoryczny oraz przygotować plany działania i finansowe na kolejny rok. Liczę na współpracę z całym zespołem - dodaje Karin Moder.

(hs za: UM Gdyni/gdansk.pl/fot. Kamil Złoch)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz