Zamknij
REKLAMA

35. Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej w Gdyni

21:00, 26.07.2020 | hs za: BFPM
Skomentuj
REKLAMA

Już po raz 35 zabrzmią pieśni i piosenki morskie. W tym roku organizatorzy przygotowali dwie sceny. Najpierw w piątek (31 lipca) koncert odbędzie się na pokładzie "Daru Pomorza", a w sobotę (1 sierpnia) w Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim.

Piątek, godz. 19:00 - wystąpią: Marek Szurawski, CZTERY REFY i KLANG.

Sobota, godz. 17:00 - wystąpią: Mirosław „Koval” Kowalewski, DRAKE, Ryszard Muzaj i Marek Szurawski oraz ATLANTYDA.

Historia festiwalu

W czerwcu 1986 roku przy wparciu Wyższej Szkoły Morskiej (dzisiaj Uniwersytet Morski), Urzędu Miasta Gdyni i Centrum Wychowania Morskiego ZHP urodził się I Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była i jest do dnia dzisiejszego Jolanta Klupś.  Pierwsze edycje Festiwalu to trzydniowe imprezy z koncertami, które odbywały się w kilku miejscach miasta. Zmagania konkursowe można było zobaczyć w klubie „Bukszpryt” ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Część festynowa imprezy toczyła się na scenie ustawionej na Targu Rybnym. Poprzedzała ją zawsze parada ulicami miasta, uczestników Festiwalu i orszaku Neptuna. Duża scena, gdzie toczyły się główne koncerty, była ustawiona na Skwerze Kościuszki w pobliżu „Daru Pomorza”. Koncerty finałowe już od drugiego Festiwalu odbywały się w Teatrze Muzycznym. Atmosferę tamtych lat, można zobaczyć w naszej galerii, na zdjęciach Adama Krajewskiego i Tomasza Degórskiego.

W późniejszych latach, zmieniały się miejsca, usytuowanie sceny, zmieniali wykonawcy, termin festiwalu, ale zawsze była to Gdynia, która jest do dzisiaj miastem gospodarzem Festiwalu. Przez lata istnienia, Festiwal gościł największe gwiazdy muzyki morskiej z kraju i ze świata. Na scenie BFPM, śpiewał też ostatni wówczas żyjący, zawodowy szantymen Stan Hugil, pracujący na początku XX wieku w tej roli na pokładach żaglowców.

Koncerty festiwalowe piosenki morskiej i żeglarskiej w najlepszych autorskich wykonaniach, skupiają zawsze wokół sceny miłośników tej muzyki, mieszkańców i turystów. Festiwal jest imprezą niebiletowaną, otwartą dla publiczności. Od kilku lat Festiwalowi towarzyszą Targi Wiatr i Woda na wodzie, które można zobaczyć w basenie jachtowym.

(hs za: BFPM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA