Zamknij
REKLAMA

Carboland. Nowa wystawa w Muzeum Emigracji

23:14, 19.08.2020 | hs za: Muzeum Emigracji
Skomentuj
REKLAMA

Zapraszamy na całodzienne otwarcie wystawy "Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939" 4 września w godz. 10:00-20:00.

WSTĘP WOLNY

Tego dnia wszyscy odwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wystawy stałej Muzeum Emigracji w cenie biletu ulgowego. Dodatkowo gadżety towarzyszące wystawie "Carboland" objęte zostaną rabatem - 20%.

Ekspozycja prezentuje ponad 350 obiektów – zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej części Belgii.

Carboland to wyobrażona kraina węgla i świat wiecznej pracy, symboliczne określenie miejsc, do których 100 lat temu udało się ponad pół miliona polskich obywateli.

Przedstawiona na wystawie historia to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, o łączącej nas wszystkich potrzebie posiadania własnego domu, rodziny oraz godnego życia wśród życzliwych ludzi.

Kurator: Maksymilian Bochenek.

Wystawie towarzyszy instalacja m2/maison minière autorstwa Roberta Kuśmirowskiego.

Więcej informacji: http://www.polska1.pl/pl/dzialania/aktualnosci/m2maison_minire_-_instalacja_artystyczna_autorstwa_roberta_kusmirowskiego

Dom rodziny polskich emigrantów w Belgii z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Bryła budynku w swojej formie nawiązuje do budownictwa mieszkalnego typowego dla kolonii robotniczych zamieszkiwanych przez rodziny górników zatrudnionych w lokalnych kopalniach węgla. Wnętrze i najbliższe otoczenie domu tworzy imaginarium kultury materialnej tamtego okresu. Robert Kuśmirowski z pieczołowitością odtwarza wygląd poszczególnych pomieszczeń, wyposażając je w meble, naczynia, przedmioty kultu religijnego i pamiątki przywiezione przez emigrantów z odległej Polski. We wnętrzu domu odnajdziemy ślady ludzkiej obecności, jakby dom tylko na chwilę został opuszczany przez swoich mieszkańców, którzy udali się właśnie na niedzielną mszę, albo na świąteczny festyn organizowany przez sąsiedzką wspólnotę.

Wystawa wraz z instalacją czynna od 4 września 2020 do 31 stycznia 2021.

Więcej informacji: www.polska1.pl

(hs za: Muzeum Emigracji)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA