Zamknij
REKLAMA

Gdyńskie KINO WARSZAWA... w Bydgoszczy

00:11, 06.09.2020 | hs za: Muzeum Miasta Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami.

Epilog: Kino „Pomorzanin”, które nie zostało biedronką.

Od najbliższej niedzieli 06.09.2020 w Bydgoszczy będzie można podziwiać przygotowaną przez Muzeum Miasta Gdyni wspólnie z Instytutem Dizajnu w Kielcach i Kinem Pomorzanin wystawę o najbardziej kultowym gdyńskim kinie!

Wystawa Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami to nie tylko pasjonująca opowieść o obiekcie kinowym pamiętanym przez pokolenia gdynian. To opowieść o transformacji obiektów kinowych w obiekty handlowe, o zmianach kulturowych i społecznych ukazanych na przykładzie dawnej reprezentacyjnej gdyńskiej sali kinowej.

Wystawa prezentowana będzie w Kinie Pomorzanin – legendarnym bydgoskim kinie, które nie podzieliło losu wielu innych przybytków X muzy przemienionych w sklepy samoobsługowe. Po raz pierwszy obszernie zostanie zestawiona historia obu obiektów, które łączy historia – obie sale kinowe były świadkami dziejowych dla kraju wydarzeń.

O WYSTAWIE Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami. Epilog: Kino „Pomorzanin”, które nie zostało biedronką.

Wernisaż: 05.09.2020, godz. 18:00

Wystawa: 06.09-16.09.2020

Miejsce: Kino Pomorzanin, ul. Gdańska 10, Bydgoszcz

W ubiegłym roku minęło 30 lat od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki oraz odrzucenie modelu centralnie zarządzanego państwa pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W architektonicznej formie – jak w lustrze – możemy dziś odczytać potrzeby, przyzwyczajenia, nadzieje i aspiracje, którymi żyli wtedy ludzie. Co o nas jako o społeczeństwie mówi architektura tych zmian? W ramach bydgoskiej odsłony wystawy „Obiekty, które stały się biedronkami”, opowiadamy historię nieistniejącego już gdyńskiego kina „Warszawa”, uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian.

Kino „Warszawa” powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino „Gwiazda” i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino „Warszawa”, nie straciło na popularności, pozostając ważnym elementem kultury filmowej w mieście „z morza i marzeń”. Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch „Warszawy” nadszedł wraz z erą multipleksów – ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka „Biruta”, warszawska „Femina” czy częstochowska „Adria”. Losy bydgoskiego kina „Pomorzanin” stanowią paralelę z losami kina „Warszawa”. Otwarte w 1914 roku jako „Kristall-Palast”, było najbardziej wystawnym "pierwszym ekranem" w mieście. W burzliwych latach wojennych widownia przy ul. Gdańskiej 10 była świadkiem historii – w jej wnętrzu z początkiem II wojny światowej przemawiał Goebbels, zaś po 1945 roku odbywały się pierwsze wiece nowej władzy ludowej. Najpopularniejsze miejskie kino czasów PRL nie wytrzymało konkurencji z multipleksami i w 2003 roku zostało zamknięte. Nastały niepewne czasy: w budynku planowano utworzyć dyskont, z czasem zawitał do hallu wstydliwy jarmark z chińszczyzną. W 2017 roku budynek kupiła bydgoska firma deweloperska Moderator Inwestycje i rozpoczęła projekt Pomorzanin Reaktywacja, dzięki któremu w obiekcie powstanie multifunkcyjne centrum sztuki: sala kinowa, teatralna, koncertowa, przestrzeń wystawiennicza, warsztatowa i konferencyjna. Jeszcze przed planowanym remontem udało się stworzyć w Pomorzaninie popularną, otwartą przestrzeń artystyczną, w której odbywają się festiwale muzyczne i filmowe, projekcje filmów, wystawy i koncerty. Celem wystawy, odbywającej się w bydgoskiej sali kinowej jest dowartościowanie pamięci o miejscach, które choć fizycznie nie istnieją, stanowią ważny element tożsamości miast, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń ich mieszkańców. Wystawa jest częścią cyklu „Obiekty, które zostały biedronkami”, zapoczątkowanego przez Instytut Dizjanu w Kielcach w 2019 roku, ekspozycją poświęconą kieleckiej kawiarni „Biruta”.

Organizatorzy: Kino Pomorzanin, Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach

Współorganizator: Grupa Moderator

Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Dominika Janicka, Olga Grabiwoda, Michał Miegoń Koncepcja i architektura wystawy: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda

Partnerzy: DS Smith, Kino Pomorzanin

(hs za: Muzeum Miasta Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA