Zamknij
REKLAMA

Dzieje się w GCF - propozycje na wrzesień

16:04, 08.09.2020 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Tym razem wrześniowe premiery Gdyńskiego Centrum Filmowego przeniosą nas do Islandii i na Węgry w filmach „Daleko od Reykjaviku” i „Najgorsze wiersze świata”. A w sobotę „Przyjaciele Treflika" zapraszają dzieci na poranek filmowy. Również najmłodszych ze szczególnymi potrzebami: wrażliwych sensorycznie oraz posługujących się językiem migowym. Natomiast największy festiwal kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity rusza 9 września. 

„Daleko od Reykjavíku”, nowy komediodramat twórcy filmu „Barany. Islandzka opowieść”, ponownie rozgrywa się w pejzażach Islandii. Akcja koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się, do tej pory łagodna i pokorna, Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Inga po raz pierwszy w życiu zaprotestuje i stanie do samotnej walki. Niczym islandzka Erin Brockovich, kobieta ruszy na wojnę z patologiczną korporacją i zastraszonymi sąsiadami, którzy wybierają milczenie.  

Nagradzany na międzynarodowych festiwalach film „Najgorsze wiersze świata” to lekka opowieść o ciężkich problemach, czyli o tym, jak - i czy w ogóle da się - zbudować trwałą i głęboką relację.

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, a w efekcie mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Węgierski reżyser Gábor Reisz jest tu również scenarzystą i aktorem. Tworzy uniwersalną opowieść o świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. W filmie nie brakuje humoru, ironii i absurdu.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też między innymi filmy: „Tenet”, „Włoskie wakacje”, „Arab Blues” i „Zieja”.

Docs Against Gravity

Gdyńska edycja Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce, odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 9-18 września. O nagrodę prezydenta Gdyni powalczy 13 filmów, a w całym programie jest ich ponad 70. To obrazy, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Są wśród nich cenione na świecie dokumenty o ekologii, społeczeństwie, modzie czy polityce, ale także te opowiadające o wyjątkowych postaciach ze świata sztuki. Zaplanowano spotkania z reżyserami i bohaterami (na żywo i online), debaty i rozmowy, warsztaty oraz Rodzinną Akademię Dokumentalną.

Grand OFF

Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce oraz jedna z najważniejszych tego typu idei na świecie. Najciekawsze i niezależne produkcje poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktor, aktorka, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski.Grand OFF startuje w sobotę, 19 września,o godz. 18:00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Lista wybranych produkcji: 

  • Najlepszy Scenariusz: „Mit im Bund / Morale", Niemcy, reż. Lukas Nathrath
  • Najlepsza Reżyseria: „Parents", Rosja, reż. Evgeniy Shemanov
  • Najlepsze Zdjęcia: „Stand up / Doubout", Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon
  • Najlepszy Montaż: „Bifurcation point", Rosja, reż. Leonid Gardash
  • Najlepsza Scenografia: „Franka", Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov
  • Najlepsza Aktorka: „Freigang / Day Release", Austria, reż. Martin Winter, aktorka Anna Suk
  • Najlepszy Aktor: „Portraitist", Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor Albert Delpy
  • Najlepsza Fabuła: „Arcángel", Meksyk, reż. Ángeles Cruz
  • Najlepsza Animacja: „Cinetic", Francja, reż. Thomas Lagana

Cały blok filmowy trwa 185 minut. Opisy wszystkich filmów są dostępne tutaj.

Kino Studyjne w GCF działa w reżimie sanitarnym, zgodnie z którym w sprzedaży dostępna jest wyłącznie połowa miejsc na widowni i dotyczy to każdej z trzech sal kinowych - Warszawy, Goplany i Morskiego Oka. Dzięki temu widzowie mogą zachować bezpieczny dystans. Wszystkich obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek.

Pełen repertuar GCF i możliwość zakupu biletów jest dostępna na stronie www.gcf.org.pl

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%