Zamknij
REKLAMA

Podwójne Platynowe Lwy na 45. FPFF

22:09, 20.09.2020 | hs za: FPFF
Skomentuj
REKLAMA

Dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk, są tegorocznymi laureatami Platynowych Lwów, nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości.

Platynowe Lwy przyznaje corocznie Komitet Organizacyjny Festiwalu, by uhonorować dorobek wybitnych postaci polskiego kina. Dotychczas otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jerzy Gruza, Jerzy Skolimowski. W ubiegłym roku do tego grona dołączył Krzysztof Zanussi.

Tegoroczni laureaci są rówieśnikami, w latach 70. studiowali razem w Szkole Filmowej w Łodzi.

Andrzej Barański urodził się w 1941 w Pińczowie. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a w 1973 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jego filmem dyplomowym była etiuda „Księżyc”. Początkowo zajmował się filmami oświatowymi w Wytwórni Filmów Oświatowych, później skupił się na fabule. Autor filmowych lirycznych obrazów polskiej prowincji znany jest z takich tytułów jak: „Nad rzeką, której nie ma” (1991), „Kawalerskie życie na obczyźnie” (1992), „Dwa księżyce” (1993), „Horror w Wesołych Bagniskach” (1995), „Dzień wielkiej ryby” (1996).

Feliks Falk urodził się w 1941 roku w Stanisławowie. Jest absolwentem wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1966) oraz wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (1973). Autor sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca studium scenariuszowego „Wytwórnia Scenariuszy” działającego przy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W dorobku jednego z najważniejszych twórców Kina Moralnego Niepokoju są między innymi głośne i nagradzane filmy: „Wodzirej” (1978), „Szansa” (1979), „Idol” (1984), „Bohater roku” (1986), „Samowolka” (1993), „Lato miłości” (1994), „Komornik” (2005).

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 8-12 grudnia 2020 roku w Gdyni.

(hs za: FPFF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA