Zamknij
REKLAMA

Tak mogłoby wyglądać Muzeum Żeglarstwa #wGdyni. Wysokie na 87 metrów

23:35, 16.11.2020 | pg za: UM Gdyni/fot. mat. prasowe
Skomentuj
REKLAMA

Wysoki na 87 metrów budynek w kształcie żagla, wznoszący się nad morzem. Jego celem byłoby nie tylko eksponowanie łodzi, ale także pokazywanie historii, tradycji miasta oraz marzeń i osiągnięć jego mieszkańców. Tak wygląda projekt Muzeum Żeglarstwa w Gdyni stworzony przez studentkę architektury Agatę Morawczyńską.

Gdynia inspiruje artystów, projektantów i architektów nie od dziś. Również Agata Morawczyńska, studentka architektury na Politechnice Poznańskiej, swoją pracę magisterską poświęciła naszemu miastu.

- Tworząc finalny projekt magisterski, bardzo ważne było dla mnie, aby zaprojektować go w moim rodzinnym mieście - w Gdyni, mieście portowym nazywanym „białym”, „modernistycznym” miastem lub „miastem z morza i marzeń”. Dalszy rozwój miasta jest ściśle ograniczony poprzez jego specyficzne położenie pomiędzy portem morskim, wzniesieniami a morzem. Dlatego właśnie pojawił się pomysł, aby niektóre tereny dotąd należące do portu zostały wcielane do miasta, a zabrane obszary zrekompensowane poprzez wybudowanie nowego zewnętrznego portu morskiego – mówi Agata Morawczyńska, autorka projektu.

Konstrukcja budynku Muzeum Żeglarstwa jest zaprojektowana jako żelbetowa, monolityczna konstrukcja słupowo-płytowa z fundamentem na monolitycznej płycie fundamentowej na prefabrykowanych palach. Całkowita wysokość budynku wynosi 87 metrów.

Budynek wysokościowy jest dość niespotykaną formą dla muzeum. W jego konstrukcji przewidziano miejsce dla dźwigu, przy pomocy którego można zmieniać ekspozycje, oddawać eksponaty do renowacji bądź dodawać kolejne, które z uwagi na swoją wagę oraz gabaryty mogą być (z umiarkowaną "łatwością") wciągane na odpowiednie piętra przez zaprojektowane w środku atrium.

Makieta budynku Muzeum Żeglarstwa, autorstwa Agata Morawczyńskiej. Na pierwszym planie widoczne są trzy żaglówki. W tle widoczny jest budynek Muzeum w kształcie żagla.

Koncepcja Muzeum Żeglarstwa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, w rejonie mola Rybackiego. Uwzględniono w nim miejsce dla zabytkowych jachtów („Dal", „Kumka IV", „Opty" i „Miranda") z takielunkiem oraz ożaglowaniem.

Sposób zwiedzania muzeum jest nietypowy, ponieważ kolekcję ustawiono tak, aby zacząć od najwyższego piętra muzeum i stopniowo schodzić aż do części podziemnej, gdzie umieszczone są sale wykładowe, workshop oraz szatnia. Na piętrze czwartym znajduje się restauracja oraz kącik zabaw dla dzieci. Jest to piętro najbardziej unikatowe ze względu na zaprojektowany nawis podtrzymywany przez stalowe kable zamontowane w górnej części budynku. Zwiedzający mogą zakupić bilet do muzeum na piętrze 14 lub bezpłatnie wjechać na piętro 15, gdzie znajduje się punkt widokowy.

Dodatkowa atrakcja to ogólnodostępny park. Zaprojektowano w nim specjalne miejsce przeznaczone dla studentów bądź artystów, gdzie mają oni szansę wystawiać swoje dzieła bądź zbudować sezonowy pawilon. Jest tam też zbiornik, w którym można podziwiać kolejną, fantastyczną łódź żeglarską „S/Y Korsarz”, oraz mała marina zarezerwowana dla jachtów o wyjątkowym znaczeniu.

- Moim głównym celem było stworzenie miejsca wyjątkowego, przyjaznego dla lokalnych artystów, miejsca dialogu i wykładów oraz symbolu miasta witającego turystów oraz żeglarzy przypływających do Gdyni – mówi Agata Morawczyńska, autorka projektu.

Oryginalny projekt Muzeum Żeglarstwa ma zachęcać do zwiedzania mola Rybackiego oraz korzystania z wewnętrznej i zewnętrznej części ekspozycji muzealnej. Koncepcja obejmuje również przecumowanie żaglowca „Dar Pomorza” z mola Południowego, znajdującego się około 600 m od działki projektowej, i włączenie go do zewnętrznej części kolekcji muzealnej oraz stworzenie tunelu podwodnego łączącego Muzeum Żeglarstwa ze znajdującym się na sąsiadującym molu Akwarium Gdyńskim.

Dwie plansze (w kolorach szarym, niebieskim oraz zielonym) prezentujące projekt Muzeum Żeglarstwa, autorstwa Agaty Morawczyńskiej. Na planszach widoczny jest rzut architektoniczny w skali 1:1500. Widoczny jest budynek Muzeum, Molo Południowe, Basen Prezydenta, Basen inż. Wendy i Basen Węglowy. Teren widoczny na planszy obejmuje teren od Plaży Śródmieście do Basenu Węglowego. Na planszy znajduje się plan zagospodarowania terenu przy Kanale Południowym, z uwzględnieniem zacumowanego "Daru Pomorza".

- Zewnętrzna forma jest moją osobistą interpretacją specyficznego gdyńskiego modernizmu w nowoczesnym wydaniu i ma stać się symbolem miasta witającym turystów oraz żeglarzy przypływających do Gdyni – tłumaczy autorka.

Zaprojektowany budynek Muzeum Żeglarstwa jest wynikiem różnorodnych analiz i spełnia wszystkie formalne wytyczne dotyczące niezbędnych funkcji i wymagań przestrzennych. Jego wnętrze przystosowano do organizacji różnego rodzaju wystaw, dzięki czemu obiekt będzie atrakcyjny dla osób w każdym wieku i zwiedzających posiadających różne wykształcenie.

***

Projekt został wykonany przez Agatę Morawczyńską dzięki współpracy Politechniki Poznańskiej oraz Brandenburgische Technische Universität Cottbus – Senftenberg jako Double Master’s Degree. Promotorami pracy byli dr inż. arch. Marcin Giedrowicz (PP) oraz prof. Dipl.-Ing. Architekt Ilija Vukorep (BTU Cottbus).

(pg za: UM Gdyni/fot. mat. prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA