Zamknij
REKLAMA

Nikola Raczko "Psalmem stojących w kolejce" wyśpiewała trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie Adama Sztaby

00:39, 12.01.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Inicjatywa #zaśpiewajMY to pomysł Adama Sztaby i Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Spośród 6 piosenek w aranżacji muzyka wykonawcy wybierali jedną i nagrywali w formie wideo.

Piosenki i pieśni towarzyszą najważniejszym wydarzeniom z polskiej historii. Śpiewali je u zarania niepodległej Polski legioniści, śpiewali żołnierze i powstańcy warszawscy w czasie drugiej wojny światowej, śpiewali je konspiratorzy w latach stanu wojennego. Czasami powstawały na gorąco, a ich autorzy pozostali bezimienni, jak pieśń partyzancka „Już dopala się ogień biwaku” śpiewana przez żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, czasem pisali je wybitni muzycy i literaci, jak Marian Hemar, autor słów i melodii „Karpackiej Brygady”. Zdarzało się, że powstawały w oparciu o inne, starsze utwory, pochodzące jeszcze z XIX wieku, jak „O mój rozmarynie rozwijaj się”. Piosenki patriotyczne, odnoszące się do historii Polski, powstawały także w latach pokoju.

I z takich zaproponowanych przez Adama Sztabę utworów uczestnicy konkursu wybierali swoje wykonania. Do akcji zgłosiło się bardzo dużo uczestników z całego kraju. Jury miało w czym wybierać. Tym bardziej cieszy trzecie miejsce gdyńskiej wokalistki.

- O akcji dowiedziałam się dzięki Panu Adamowi, który udostępnił informację na swoim Instagramie. Tak naprawdę zgłoszenie wysłałam na ostatnią chwilę, parę godzin przed zakończeniem naboru. Wybrałam piosenkę "Psalm Stojących w kolejce". Jest mi bliska ponieważ już kilkukrotnie nad nią pracowałam, m.in w Teatrze Muzycznym w Gdyni gdy wystawialiśmy musical "Gwiazdka w Muzycznym", jak również z Panią Magdalena Stenką, która prowadzi chór Sounds of Freedom, który brał udział w koncercie Patriotycznym – mówi gdynianka, Nikola Raczko.

Dla Nikoli to bardzo ważny moment i jeszcze ważniejsza nagroda. Przez ostanie trzy lata walczyła z różnymi dolegliwościami, przechodziła operacje i zabiegi. Wszystko po to, by móc nieskrępowania śpiewać. Kiedy okazało się, że już może wrócić do tego, co najbardziej kocha, ogłoszono konkurs #zaśpiewajMY. Wystartował i znalazła się na podium.

Można powiedzieć, że gdynianka zaśpiewała "gdyńską" piosenkę. Wykonała utwór Krystyny Prońko "Psalm stojących w kolejce". Słowa - Ernest Bryll, muzyka - Wojciech Trzciński. "Za czym kolejka ta stoi..." to piosenka ze słynnego musicalu "Kolęda Nocka", którego premiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 18 grudnia 1980 roku. Bożonarodzeniowa szopka była pretekstem do pokazania realiów PRL, rodzajem hołdu dla ofiar Grudnia 1970. "Psalm stojących w kolejce" w wykonaniu Krystyny Prońko stał się wielkim przebojem lat osiemdziesiątych.

- Konkurencja była duża. Świetni wokaliści. Wszyscy, nawet osoby wyróżnione powinny czuć się wygrane. Zostać zauważonym, przez tak wybitnego artystę, jakim jest Adam Sztaba to zaszczyt. Osobiście zajęłam 3 miejsce z czego jestem niesamowicie dumna. Gratuluję wszystkim laureatom i uczestnikom. Oby więcej takich akcji które łączą ludzi, a nie dzielą – dodaje Nikola.

Nikolę można posłuchać od 7:20

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz